Podobné články

Přijetí bitcoinu: Salvador má před sebou ještě hodně práce, ale tento experiment stojí za oslavu

Návštěva Salvadoru na konferenci Adopting Bitcoin ukázala, že experiment v této zemi potřebuje více času, ale stojí za to ho oslavovat.

Toto je názorový článek Rikkiho, autora a spolumajitele podcastů „Bitcoin Italia“ a „Stupefatti“. Spolu s Laurou je jednou polovinou skupiny Bitcoin Explorers, která se věnuje kronice zavádění bitcoinu po celém světě, jednu zemi po druhé.

Opět na cestách. Směr: San Salvador. Bitcoinová komunita se zde chystá shromáždit na konferenci Adopce Bitcoinu, poslední velkou konferenci o Bitcoinu v tomto roce, ale rozhodně ne poslední. Do země přilétají přátelé a bitcoináři z celého světa, aby společně pracovali a propagovali přijetí bitcoinu. Kdo ví, kolik z nich toho o této zemi před zavedením „Ley Bitcoin“ moc nevědělo

Před návratem do San Salvadoru jsme se zastavili ve vesnici Ataco – byli jsme pozváni, abychom se zúčastnili předávání bitcoinového diplomu, skutečné kvalifikace v oblasti bitcoinového a finančního vzdělávání, kterou studenti (v současnosti) sedmi státních škol v Salvadoru získávají po absolvování kurzu nabízeného společností My First Bitcoin.

Před necelým rokem, během naší první cesty do Salvadoru, kde jsme žili pouze v Bitcoinech, jsme se zúčastnili setkání prvního ředitele školy, který se připojil k projektu Bitcoinového diplomu, se zástupci vlády a zakladateli projektu. Byl to historický okamžik

Takže vidět první absolventy bitcoinového diplomu osobně pro nás bylo mimořádným zážitkem. Byl to kruh, který se uzavřel. Právě díky masovému vzdělávání bude naše technologická a nenásilná revoluce úspěšná. Rozhodně ne pouze prostřednictvím nařízení zákona.“

Prohlédněte si 2 obrázky z této galerie v původním článku

Návštěva San Salvadoru

Následující den bylo naše probuzení v San Salvadoru docela traumatické – pozdě, ve spěchu, s týdenním vlogem na našem kanálu YouTube, který bylo třeba sestříhat, a několika neodkladnými schůzkami. Kvůli tomu jsme se rozhodli udělat něco, co jsme tady v Salvadoru ještě nedělali, a šli jsme do Starbucks. Minulý rok jsme na Twitteru viděli desítky videí o bitcoinových transakcích v tomto řetězci v zemi a byli jsme si jistí, že tato kavárna bude naše saty.

„Dvě cappuccina a dva čokoládové muffiny, prosím,“ řekli jsme. „Zaplatíme bitcoiny!“

Ticho. Ztracený pohled servírky znamenal jediné: nikdy předtím bitcoiny nepoužívala a netušila, jak má náš návrh platby přijmout. Její kolegyně jí přišla na pomoc, ale nemohla si vzpomenout na heslo k jejich peněžence Chivo. Nebylo to nic platné. Šli jsme tedy do vedlejšího McDonaldu se stejným záměrem.

Tam se odehrálo skutečné překvapení: Heslo k aplikaci Chivo si nepamatoval ani manažer McDonald’s. Před necelým rokem byl stejný podnik posetý osvětlenými nápisy „zaplaťte za svůj hamburger bitcoinem!“. Neuvěřitelné.

Vzpomněli jsme si, že automatické pokladny restaurace umí vytvořit bitcoinový QR kód, aniž by vyžadovaly heslo, a požádali jsme personál, aby to zkusil. Fungovalo to! Ale jaký to byl boj.

Vzdělání je všechno.

Den předtím jsme byli svědky závěrečného testu šestnáctiletých a sedmnáctiletých studentů, kteří prokázali, že jsou dokonale schopni vytvářet a spravovat nové bitcoinové peněženky, které nejsou opatřeny ochranou, importovat je do nových zařízení, provádět transakce na řetězci a sledovat je v průzkumníku bitcoinů. O necelých 24 hodin později jsme se ocitli u ředěné kávy v podniku, jehož personál si nedokázal zapamatovat PIN kód aplikace.

Prohlédněte si 2 obrázky z této galerie v původním článku

Adopce Bitcoinu

Konference byla krásná a velmi dobře zorganizovaná. Je dobré vidět opět tolik přátelských tváří z celého světa. Obsah byl na vysoké úrovni a účast publika byla dobrá.

Panel, kterého jsem se zúčastnil, se jmenoval „Orange Pilling The World’s Masses“ (Oranžové obohacování světových mas) – jako by to bylo snadné. Celou noc jsem si dělal poznámky:

  • Nemám rád termín „oranžový pilling“, i když bych si přál, aby výuka bitcoinu byla stejně snadná jako spolknutí pilulky: Když ji spolknete, je z vás Bitcoiner. Považuji to za zavádějící termín. Studium a pochopení Bitcoinu je dlouhý a časově náročný proces.“
  • Bitcoin je nejlepší nástroj na ochranu lidských práv, jaký byl kdy vynalezen. Byl tak dlouho předtím, než „bavte se tím, že zůstanete chudí“, a jeho cena mi ani nevadí. Cena je jen důsledkem jeho technologie a sociální revoluce, kterou přináší. V Salvadoru, kde člověk chápe, že bitcoin je zásadní i pro jeho vlastní přežití, chápou všechno. To je pro mě moment „oranžového pillingu“.“
  • Jakou peněženku doporučuji stáhnout pro oranžový pilling? To záleží na tom, s kým mluvím. Pokud je to někdo, kdo je v této oblasti úplný nováček, volím peněženku Satoshi. Bleskové transakce tam jsou úžasné. Pravda, je to kompletně custodial (ne vaše klíče, ne vaše mince!), ale uživatelský zážitek je úžasný. Jsou tam jen dvě tlačítka a je to okamžité. Funguje to jako kouzlo. Ale když se bavím s někým, kdo už o té technologii něco ví, jdu do Modré peněženky. V této aplikaci máte k dispozici dvě různé peněženky: bitcoinovou peněženku, která se neukládá do úschovy (jejíž soukromý klíč pak vlastníte), a jednu pro používání Lightning Network. Myslím, že je velmi užitečné, aby byl rozdíl mezi vrstvou 1 a vrstvou 2 jasný. Pokud chcete zaplatit za kávu pomocí Lightning Network, musíte doslova přesunout své bitcoiny z vrstvy 1 na vrstvu 2.
  • Při naší práci musíme mít vždy na paměti, že je opravdu velmi brzy. Jako bitcoináři bychom chtěli, aby se tato technologie co nejdříve uplatnila ve světě. Pravdou je, že sama historie nás učí, že to nebude možné. Vzpomeňte si na kreditní karty: Frank McNamara v roce 1950 vynalezl Diners Club, první kreditní kartu na světě. Poté trvalo pozoruhodně dlouho, než se kreditní karty staly skutečně relevantními. Bitcoin je kromě převratné technologie také filozofickým úspěchem. Proto si tolik předplatitelů bitcoinu myslí, že ho nepotřebují a že pro ně neřeší žádné problémy. Musíme být trpěliví a dopřát tomuto stvoření více času na vývoj.
  • Kdy dosáhneme hyperbitcoinizace? Vždycky si říkám, co se pod tímto slovem skrývá. Rozšíření technologie pro okamžitý přenos hodnoty bez hranic? Podle mě to není hyperbitcoinizace. Bitcoin nám umožní hlasovat v distribuované síti, certifikovat v distribuované síti. Dříve či později nám umožní zprostředkovat jakýkoli proces důvěry. Důvěra je zastaralá.“

Poznámky fungovaly a panel proběhl velmi dobře. Zazněl bouřlivý potlesk a spousta komplimentů.

Prohlédněte si 2 obrázky z této galerie v původním článku

Opalování na bitcoinové pláži

Třetí den konference jsme měli příležitost k socializaci, když jsme se opalovali na bitcoinové pláži v El Zonte.

Jsme tak ponořeni do Bitcoinu, že někdy zapomínáme na analytický přístup a skutečné racionální uvažování o tom, co se děje s námi a se světem kolem nás.

Zamysleme se nad tím: Byli jsme ve Střední Americe, zvukovou kulisou tohoto dne byl zvuk Tichého oceánu narážejícího na černý písek a sopečné skály pobřeží. Všude kolem nás byla tropická vegetace, neuvěřitelné západy slunce a exotická zvířata. Sjeli se sem lidé z desítek různých zemí. Zbystřit sluch znamenalo vnímat babylon různých jazyků a přízvuků. To vše se stalo jen díky intuici pseudonymního vědce – někoho, kdo se odvážil snít tak velké sny, že přišel s něčím, co je schopno změnit svět.

Pokud tato věc sama o sobě není neuvěřitelná, pak už opravdu nevím, co je.

Pravdou je, že Bitcoin už změnil naše životy, a to nevratně. A také už to udělal pro tolik lidí, kteří jsou schopni tuto myšlenku převzít a zakomponovat ji do své práce nebo dokonce vymyslet novou práci od nuly. Takových příkladů je zde celá řada. Jistě, spousta technických lidí, jako jsou vývojáři, novináři a podnikatelé. Ale také mnoho dalších kreativních lidí. Mladík z Indie, který se rozhodl procestovat svět v bitcoinech, 40 zemí za 400 dní. Americký pár, který dokáže učit a zároveň se bavit. Novinář, který se po pádu do králičí nory věnuje výhradně Bitcoinu. Řidič, který díky Bitcoinům vidí, jak se jeho podnikání rozrůstá tak, jak si nikdy nedokázal představit. Malý výrobce kávy, kterému se daří vyvážet díky tomu, že dostává zaplaceno okamžitě a bez zatěžujících poplatků.

Ve výčtu podobných případů bychom mohli pokračovat celé hodiny. Jsou to drobnosti, řekněme si to na rovinu. A možná jsou to ojedinělé příklady. A k tomu, aby se vaše sny s Bitcoinem staly skutečností, je možná zapotřebí vynalézavost a trocha šílenství. Ale už teď je to možné. Bitcoin funguje. Mění životy těch, kteří se dokáží chopit příležitosti, a stačí mít tu jiskru.“

Noci v El Zonte byly v té době horké a vlhké. Slunce rychle zapadalo za obzor. Všichni jsme se sešli v hotelu Palo Verde na konferenčním večírku pořádaném společností IBEX. Byli tam všichni naši přátelé, ti, které máme rádi. Dali jsme si něco k jídlu, chvíli si povídali a pak začala hrát hudba. Není nic osvobozenějšího než tančit na pláži, s nohama v písku. Bylo super horko, ale na parketu bylo pořád plno.

U vchodu jsme dostali lístky do tomboly a losovaly se ceny. Někdo z naší skupiny vyhrál velmi dobrou láhev whisky. Tím to skončilo. Když nám jantarová tekutina stékala do krku, už jsme očekávali bolest hlavy z kocoviny. Když hudba skončila, nastal čas loučení.

Cesta domů se pro nás promítla do dlouhé procházky po pobřeží, pod působivou hvězdnou oblohou, naboso, s vlnami, které nám poklidně omývaly kotníky.

Pura vida.

Prohlédněte si 2 obrázky z této galerie v původním článku

Tento příspěvek napsal host Rikki. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc nebo časopisu Bitcoin Magazine

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}