Podobné články

Sabotáž bitcoinu

„Vládní agenti nejsou aktivní v kruzích vývojářů a ovlivňovatelů Bitcoinu.“ Vzhledem k tomu, že válka o globální měnovou nadvládu pokračuje, je třeba předpokládat, že stát

Proč je cenzura bitcoinu odolná?

Jednou z hlavních hodnotových propozic bitcoinu je, že ať se stane cokoli, pokud zaplatíte dostatečně vysoký poplatek, nějaký těžař na světě vaši transakci potvrdí. Jinými slovy, Bitcoin je odolný vůči cenzuře. Existuje velmi dobrý důvod, proč vždy, když přijde řeč na toto téma, slyšíte formulaci „odolný vůči cenzuře“, nikoliv „odolný vůči cenzuře“ Každý jednotlivý těžař může cenzurovat, co chce, v tom smyslu, že může odmítnout zahrnout něco do jakéhokoli bloku, který sám vytěží. Nemůže však zabránit ostatním těžařům, aby danou transakci zahrnuli do svých vlastních bloků, kdykoli ji najdou.

Bitcoin je vůči cenzuře odolný, ale není vůči ní imunní. Každý těžař může cenzurovat, co chce, a to zdarma, samozřejmě bez ohledu na potenciální náklady obětované příležitosti v podobě ztráty příjmů, pokud není k dispozici dostatek transakcí, které by platily srovnatelný poplatek jako transakce, kterou se rozhodl cenzurovat. To však globálnímu systému stejně nezabrání ve zpracování této transakce, pokud tito těžaři 1) netvoří většinu hashrate celé sítě, 2) se nerozhodnou využít této skutečnosti k osiření bloku jakéhokoli těžaře, který se rozhodne zpracovat transakci (transakce), kterou (které) chtějí cenzurovat.

Tímto postupem by většina těžařů zapojených do útoku na osiření přišla o peníze, dokud by menšinová skupina těžařů pokračovala v těžbě bloků, které obsahují „verboten“ transakci. Pokaždé, když by byl takový blok nalezen, by se v podstatě prodloužila doba do nalezení dalšího bloku, který se dostal do řetězce, což by v průměru snížilo příjem většiny cenzurujících těžařů. To by platilo, dokud by to menšina nevzdala a nekapitulovala nebo nebyla vyřazena z provozu (protože by se vzdala příjmu z každého bloku obsahujícího i cenzurovanou transakci).

Prozatím předpokládejme, že tento scénář nepřipadá v úvahu. Pokud by tomu tak bylo, Bitcoin je buď neúspěšný, nebo musí v tomto stavu existovat, dokud se necenzurovaným těžařům nepodaří v tichosti nashromáždit dostatek hashrate, aby přemohli současnou většinu, která má v úmyslu osiřelé bloky obsahující transakce, které nechtějí v blockchainu potvrdit.

Co se tedy stane, když se menšinová skupina těžařů rozhodne, že bude cenzurovat určitou podmnožinu transakcí ze svých bloků? Množství prostoru v blocích, které je pro tyto transakce k dispozici, se zmenší. Je pro ně k dispozici méně blokového prostoru než pro každou jinou třídu transakcí. Jaký je konečný výsledek? Tlak na poplatky pro tuto třídu transakcí se nasytí rychleji než každá jiná třída transakcí.

Jen pro zjednodušení příkladu si představte, že k zaplnění daného bloku stačí 10 transakcí. Pravidelným transakcím budeme říkat jednoduše „běžné transakce“ a cenzurovaným transakcím „verboten transakce“ Každý den se v průměru najde pět bloků a existuje pět těžařů. Červené bloky představují těžaře, kteří nebudou těžit verboten transakce, a zelené bloky jsou těžaři, kteří těžit budou. Aby běžné transakce nasytily dostupný prostor bloků a začaly zvyšovat poplatky, musí být v očekávání více než 50 transakcí, aby nabídkové šílenství začalo zvyšovat poplatky a zvyšovat příjmy těžařů. V tomto okamžiku se začnou zvyšovat příjmy z poplatků pro všechny těžaře.

U verboten transakcí musí být v očekávání pouze 20+ transakcí, aby mezi nimi začala nabídková horečka, která zvýší příjmy z poplatků. Příjmy z poplatků za verboten transakce však budou vybírat pouze zelení těžaři.

V situaci, kdy verboten transakce nenasycují mempooly v míře přesahující kapacitu bloků, kterou mají k dispozici, budou mít všichni těžaři zhruba stejný příjem. Tyto verboten transakce musí soutěžit s regulérními transakcemi, aby měly určitou záruku včasného potvrzení, takže pokud regulérní transakce sytí mempool, ale verboten transakce ne, celkový tlak na poplatky bude relativně rovnoměrně rozdělen mezi všechny těžaře a nikdo nebude mít nepřiměřený příjem z poplatků, který by nebyl dostupný ostatním.

Pokud však verboten transakce sytí mempool v míře převyšující dostupný blokový prostor, bude tento tlak na poplatky zvyšovat poplatky placené verboten transakcemi pouze pro zelené těžaře. Poté, co se rozhodli tyto transakce cenzurovat, nebudou červení těžaři realizovat žádné zvýšené příjmy z poplatků za verboten transakce. Běžné transakce v tomto scénáři nebudou muset soutěžit s verboten transakcemi ve feeratech, pokud nebudou potřebovat potvrzení v dalším bloku, takže nepřímé zvýšení feerate běžných transakcí kvůli tlaku verboten transakcí na poplatky nepovede k ekvivalentnímu zvýšení příjmů červených těžařů.

Tato nerovnováha způsobuje, že zelení těžaři vydělávají na blok/hash více než červení těžaři. To je z hlediska motivace zjevně neudržitelné. Časem se stane jedna ze dvou věcí: 1) buď zelení těžaři reinvestují dodatečné příjmy, které získávají, a rozšíří svůj procentuální podíl na hashrate, nebo 2) těžaři přeběhnou z červené strany a zelené množině těžařů tak vzroste procentuální podíl na hashrate.

Tato dynamika vyšších poplatků pro zelené těžaře bude mít za následek růst hashrate zelených těžařů, ať už prostřednictvím reinvestic, nebo přeběhnutí od červených těžařů, dokud se nedosáhne rovnováhy, kdy se poptávka po blokovém prostoru verboten transakcí vyrovná s běžnými transakcemi a obě skupiny těžařů budou mít zhruba stejný příjem. Tato rovnováha bude trvat, dokud poptávka verboten transakcí po blokovém prostoru nepřevýší ten, který mají k dispozici, a pak celý tanec zelených těžařů vydělávajících více, dokud jejich podíl na hashrate sítě neporoste do rovnovážného bodu opětovného vyrovnání příjmů z poplatků

Tato dynamika je důvodem, proč je Bitcoin odolný vůči cenzuře. Ne proto, že by všichni těžaři nebyli schopni něco cenzurovat, ale proto, že těžaři jsou prostřednictvím tržní dynamiky motivováni k tomu, aby zahrnuli něco, co jiní těžaři cenzurují. Pokud někteří těžaři cenzurují určitou třídu transakcí, snižují tím množství blokového prostoru, který mají k dispozici, a zvyšují poplatky, které jsou ochotni platit. Čistě a jednoduše. Pokud nejsou těžaři zcela iracionální, a v takovém případě je celý bezpečnostní model Bitcoinu zpochybněn, někteří z nich tyto transakce zahrnou a získají tak dodatečný příjem.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}