Podobné články

Recenze řešení Cryptotag Multi-Share Titanium Seed Phrase Solution, Odin

V této recenzi produktu. Podíval jsem se na titanové zálohovací řešení Cryptotag pro vlastní úschovu pomocí Shamir Secret Sharing s peněženkou Trezor.

Jedná se o názorový článek Shawna Amicka – všechny myšlenky a doporučení jsou výhradně autorské a nejedná se o oficiální podporu Bitcoin Magazine.

Společnost Cryptotag mi nedávno umožnilaotestovat jeden z jejich nejnovějších produktů, Odin, což je unikátní produkt, který znamená zabezpečení samopropustných klíčů pomocí sady titanových, laserem vyleptaných šestiúhelníků, z nichž každý uchovává částečný klíč („share“), který je rozdělen pomocí Shamir Secret Sharing.

Shamir Secret Sharing

Shamir Secret Sharing umožňuje rozdělit váš seed na m „podílů“, přičemž kterýkoli n z nich lze použít k obnovení původního seedu. Kdokoli, kdo drží méně než n podílů, však nemá ani částečnou kopii vašeho semínka. To také znamená, že můžete ztratit mn podílů pro obnovu a stále budete moci obnovit svůj seed. Podrobnější vysvětlení je k dispozici zde.

Zdroj obrázku: Trezor

Abyste mohli použít Odin, museli byste zvolit správný počet slov na sdílení obnovy – v tomto případě by to bylo 20 slov na sdílení, protože Odin podporuje pouze kapacitu 20 slov.

Služba Shamir Secret Sharing generuje náhodné slovo pro každé z 20 slov obsažených ve sdílené položce. Vygenerovaná slova jsou vybírána z předem připraveného seznamu slov, která byla ručně vybrána tak, aby byla optimalizována z hlediska bezpečnosti (seznam slov naleznete zde).

Každé slovo má odpovídající číslo. Například slovu „akademický“ odpovídá číslo jedna. Toto číslo je v seznamu slov SLIP-0039 (Shamirovo tajné sdílení), který byl zaslán spolu se systémem Odin, reprezentováno jako 0001.

Shamir využívá nastavení podobné multisig, s tím rozdílem, že namísto vytváření peněženky z více semínek máte pouze jedno semínko, které lze sestavit z více obnovovacích podílů. Nastavení Shamir se skládá z následujících parametrů: Celkové sdílení a prahové hodnoty.

Celkový počet akcií: Počet obnovovacích podílů, které mají být vytvořeny pro konkrétní seed. Pokud by například zákazník chtěl, aby bylo k dispozici celkem pět sdílených složek obnovy, vytvořil by pět Total Shares. K vlastnímu procesu vytváření těchto prvků se vrátíme dále.

Threshold: Potřebný počet sdílených složek pro obnovu, který je nutný k tomu, aby bylo možné obnovit osivo. Budeme-li pokračovat ve výše uvedeném příkladu, pokud máme pět Total Shares, mohli bychom chtít nastavit Threshold na hodnotu tři. To znamená, že z celkového počtu Total Shares (pět), které pro tuto peněženku existují, potřebujeme pouze tři ze sdílených položek pro obnovu, abychom mohli obnovit náš seed.

Odin

Produkt je zabalen v rozměrné černé krabici s nápisem „Toto je pro HODLery“. V krabici najdete titanové šestiúhelníky, jejich doprovodné silikonové obaly, kovadlinku (slouží k přidržení šestiúhelníků na místě pro pozdější gravírování), HODL BODL (velmi cool láhev na vodu), zápalky, špunty do uší, kvalitní středový děrovač (pro gravírování), návod k nastavení, nějaké občerstvení a v mém případě i hardwarovou peněženku Trezor.

Titanový šestihran měří 0,87 palce na výšku, 4,7 palce na délku a 0,98 palce na šířku.

I když se snadno vejde do kapsy, nedoporučuji nosit klíče všude s sebou, aby je lidé viděli, i když silikonové pouzdro s vloženým nápisem „Cryptotag“ vypadá skvěle.

Odin má elegantní a kompaktní design. Titanové šestiúhelníky použité pro vytvoření obnovovacích akcií jsou černé se čtyřmi částmi na každé straně.

Na jedné straně je napsáno: Celkový počet podílů, prahová hodnota, číslo podílu a číslo peněženky (pokud máte více peněženek, můžete označit, ke které peněžence se daný šestiúhelník vztahuje).

Každá ze zbývajících pěti stran má čtyři čísla. Například na první straně jsou čísla 1-4, pak 5-9 atd. Každé číslo má vedle sebe mřížky se čtyřmi číslicemi, v každé z nich jsou čísla 0-9. Mřížky s číslicemi se používají pro Shamirovu zálohu jako způsob kódování každého slova v obnovovacím podílu.

Každé slovo má odpovídající číslo ze seznamu slov. Například „akademický“ je slovo číslo jedna. Pro Odina je toto číslo reprezentováno jako 0001. Nezapomeňte, že pro každé číslo existují čtyřmístné mřížky. Pokud je tedy prvním slovem podílu na obnově slovo „akademický“, postupovali bychom takto:

Na první části šestiúhelníku, která je reprezentována velkou „1“ – to znamená, že se zaznamenává první slovo podílu na obnově – vyrazíte „0“ v prvních třech číslicových mřížkách a pak „1“ ve čtvrté a poslední číslicové mřížce pro první slovo podílu na obnově.

Co mám na mysli vyražením čísla? Jak se vlastně přiřadí ke správnému číslu v číslicové mřížce?

Uživatelská zkušenost a příručka

Za předpokladu, že spotřebitel nemá žádné zkušenosti s hardwarovými peněženkami ani s vlastní úschovou, je třeba říci, že tento proces byl mimořádně snadný a jen mírně časově náročný.

Jakmile obdržíte průvodce nastavením, první stránky vás provedou jednoduchými kroky k nastavení zálohy Shamir Secret Sharing podporované prostřednictvím hardwarové peněženky Trezor, (Shamir má omezenou podporu ze strany jiných hardwarových peněženek).

Kroky byly jednoduché. Nejprve připojte peněženku Trezor k počítači prostřednictvím jejího kabelu USB. Zařízení vás vyzve, abyste přešli na webové stránky společnosti Trezor, kde budete vyzváni ke stažení aplikace Trezor do počítače. Stažení je rychlé a snadné.

Po spuštění aplikace vás počítač vyzve k instalaci aktualizace firmwaru zařízení. Po dokončení vám aplikace nabídne dvě jednoduché volby s obrázky. Chcete normální zálohu, nebo zálohu Shamir?

Po kliknutí na možnost Shamir vás Trezor provede několika jednoduchými kroky nastavení čísla PIN, generování jednotlivých podílů a zadání prahových čísel a čísel peněženek, o kterých jsme hovořili dříve. Je to mimořádně snadné a uživatelsky přívětivé.“

Po výběru množství podílů se vygenerují slova spojená s každým 20slovným podílem obnovy pro zvolený počet podílů. Trezor vás vyzve, abyste si tato slova zapsali – ručně!!! – a připomene vám, abyste se ujistili, že nejsou nikde digitálně uložena.

V této další části se věci trochu zpomalí. V balíčku s dobrotami, který vám Cryptotag poslal, najdete „převodní list“ pro každý zakoupený šestiúhelník. Zde najdete slot pro všech 20 slov spojených s podílem obnovy každého šestiúhelníku. Pod místem, kam můžete slova zapsat, si všimněte čtyř políček pod každým slovem. Jednoduše slova zapište a nevšímejte si rámečků pod místem pro slova.

V rámečku najdete také „Seznam slov SLIP-39“. Každé slovo, jak jsem již zmínil, je reprezentováno čtyřmístným číslem. Najděte v seznamu slov každé z 20 slov na podíl a zapište příslušné číslo dolů pod slovo.

Nyní vyhledáme nástroj pro středové děrování. Nezapomeňte, že tyto šestiúhelníky jsou titanové, což znamená, že k tomu, aby zanechaly stopu, je třeba určitého tlaku. To je také důvod, proč společnost Cryptotag posílá špunty do uší. Necítil jsem potřebu je použít, ale sousedé by možná ocenili, kdybych jim špunty do uší dal.

Pro každé slovo Šamirovy zálohy vyťukáte do každé části čtyřmístné číslo.

Tento postup je třeba zopakovat pro všech 20 slov pro každý používaný šestiúhelník (jeden na každý obnovovací podíl). Nějakou dobu to trvá, ale jakmile bude dokončen, budete mít ohnivzdornou a voděodolnou, laserem vyleptanou titanovou zálohu, kterou je možné rozptýlit tak, aby se vám v případě ztráty nebo krádeže zaručeně nic nestalo.

Závěr

Odin je praktickým a odolným řešením, které vám uleví od většiny starostí spojených s ochranou klíčů (semínkových frází). Jsem nadšený, že mi společnost Cryptotag umožnila tuto příležitost stát se fanouškem jejich produktu. Přesto jsem měl určité obavy:

I když by se kdokoli, kdo pro vás drží sdílenou složku pro obnovení, mohl podívat na veřejný seznam slov a pak dekódovat jednotlivá slova z vyražených čísel v systému Odin, stále by to vedlo k ohrožení pouze jedné sdílené složky, což znamená, že by nebyl prolomen práh, čímž by byla zachována bezpečnost vašich klíčů. To vyžaduje čistou správu vašich sdílení a důvěryhodných stran (pokud je to možné), ale to se téměř neliší od standardního řešení vlastní úschovy.

Středový razník použitý k vyrytí každé číslice na Odinu nebyl dokonalý, ale nebyl jsem nešťastný. Podařilo se mi prorazit celý jeden šestihran, než jsem s ním měl problémy. Poté se mechanismus, který drží konec na místě, začal posouvat. Oprava spočívala v jednoduchém pohybu, kterým se vrátil na místo, ale měl jsem strach, že se uprostřed procesu zastaví.

Průvodce nastavením není formulován pro pokročilé uživatele, ale ani pro začátečníky. Jak je uvedeno výše, pro jistotu jsem oslovil pro upřesnění definic a procesů. Uvítal bych, kdyby byl průvodce trochu podrobnější.

Mřížky s číslicemi, které slouží k vyťukávání čísel přiřazených k jednotlivým slovům, jsou opravdu malé. Určitě je to záměr, aby byl produkt kompaktní. Nicméně jsem se přistihl, že nejsem úplně spokojen se značkou, kterou jsem zanechal, což způsobilo, že jsem prostě přidal další značku.“

Elegantní design v kombinaci s obrovskou odolností nabízí klid těm, kteří chtějí udělat další krok v zabezpečení s odvážnou estetikou, kterou je těžké si neoblíbit. Po otestování procesu obnovy zařízení Trezor jsem zjistil, že funguje dobře, se samozřejmou poznámkou, že jakákoli chyba při vytváření sdílených položek povede k chybě při obnově. Jak již bylo řečeno, jedná se o produkt pro HODLery, kteří ocení estetiku a mají peníze navíc. Klidně bych do toho šel znovu, ale těžko je to nutnost.

Tento příspěvek napsal Shawn Amick. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc nebo Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}