Podobné články

Vznikající modulární ekosystém bitcoinu

Co je to vlastně modularita? Modularita je výsledkem zajímavého experimentu, který se odehrává v Ethereu jako reakce na špatné škálovací vlastnosti blockchainu. Aby vývojáři toto

Může být Bitcoin produktivním aktivem?

Bitcoin prochází fascinujícím vývojem a na jeho podstatu se pohlíží z různých úhlů pohledu. Někteří jej vnímají jako měnu pro každodenní transakce, jiní jako moderní

Politika vývoje bitcoinu

V nedávném rozhovoru s Christianem Deckerem ze společnosti Blockstream se Shinobi z časopisu Bitcoin zabýval složitou politikou vývoje Bitcoinu. Decker, vedoucí vývojář Lightningu, poskytl upřímný

Reformace Martina Luthera nás učí, jak může být Bitcoin úspěšný

Luteránská reformace je užitečným časovým obdobím, které může bitcoinery poučit o lekcích, které pomohou v dalším poslání hyperbitcoinizace.

Toto je názorový úvodník Erika Dalea, moderátora podcastu „Bitcoin For Breakfast“.

I když zdaleka nejsme neškodní, bitcoinery jsou pravděpodobně jedni z nejmírumilovnějších lidí na světě. Iniciování násilí je protichůdné Bitcoinu jako úložišti hodnot i jako úložišti hodnot. A síť se díky své decentralizaci výborně brání. Žádná armáda není potřeba

A rozhodně nechci, aby se to pletlo s „armádou XRP“ nebo něčím podobným

Přesto, s fiat atomovkami namířenými na Londýn, Moskvu a Berlín, s našimi fiat pány, kteří se obohacují rychleji než pozdně středověcí papežové, a s naší fiat budoucností slibující takovou úroveň cenzury a sledování, o jaké se gestapu ani nesnilo, lze stohování sátů považovat za náš jediný odpor.

Decentralizovaný odpor

Nejrychlejší způsob, jak si vypěstovat moderní armádu, je samozřejmě nechat se napadnout Ruskem, ale chci se s vámi podělit o několik lekcí z jednoho z nejúspěšnějších příkladů decentralizovaného odporu, jaký kdy svět viděl.

Hnutí, které se zrodilo v důsledku převratné komunikační technologie, jež umožnila kopírování a šíření informací nepředstavitelnou rychlostí.

Inovace vytvořená k překonání korupce a neefektivity institucí, které se přežily.

Myšlenka, která přežila všechny nápory, od brutální vnitřní perzekuce až po desetiletí kontinentální války.

Nemluvím o Bitcoinu.

Chci se s vámi podělit o sedm lekcí, které si můžeme vzít od pozdně středověkých bitcoinářů, kteří prošli podobnou reformací:

  1. Je to konec světa.
  2. Všechno kopírujte.
  3. Udělejte to lokálně pro plebs.
  4. Na OPSEC záleží.
  5. Vytvořte si vlastní ekosystém.
  6. Open-source it.
  7. Die on this hill.

The End Of The World

Konec 15. století v Evropě byl podivný, podobný Matrixu.

Představte si, že jste Neo a procházíte se ulicemi Amsterdamu řekněme v roce 1492 (aby to bylo pro naše přátele zpoza Atlantiku pochopitelné). Co vidíte?

Je to svět, kde téměř každý aspekt života ovládá jediná skupina institucí, které se podílejí na všech důležitých životních změnách, poskytují prakticky veškerou sociální péči a vzdělání a dokonce rozhodují o tom, co je kacířská dezinformace a kdo je kvalifikovaný pro přístup k pravdě

Chápete to?

Pro většinu lidí kolem nás je svět, který končí, jediný, který kdy poznali. Možná ještě více ve světě tak starém, jako je Evropa. Mnozí z nich budou proti nám bojovat, aby ho udrželi v chodu. Dá se říct, že nelze jen tak bez rozmyslu odpojovat lidi od Matrixu.

Začněte tím, že si promluvíte s lidmi, kteří vás v současnosti nejspíš poslouchají a u kterých je nejméně pravděpodobné, že vám v budoucnu ublíží: s rodinou a přáteli.

Kopírujte všechno a všude

Být cenzorem v roce 1492 musel být šílený zážitek.

Od doby, kdy Johannes Gutenberg jako první přišel na to, jak připojit svou tiskárnu k Wi-Fi, se věci pořádně vymkly kontrole. V roce 1492 byla většina velkých evropských zemí prošpikována hipsterskými tiskárnami, jen v Nizozemsku jich bylo nejméně 25.

Ačkoli důsledky této skutečnosti nebyly zřejmé okamžitě – podobně jako internet v 90. letech -, v podstatě umožnila vznik prototypu neměnné veřejné účetní knihy tím, že radikálně zvýšila náklady na manipulaci s informacemi nebo jejich potlačování.

To, co se dříve vyřídilo dopisem od papeže, nyní vyžadovalo celou zatracenou inkvizici.

Je jasné, že pozdně středověcí bitcoináři by se shodli: provozujte svůj vlastní uzel!

Udělejte to lokálně pro plebs

Největší slabinou mocných je vždy jejich pohrdání a nedůvěra v obyčejné lidi

Představte si, že žijete ve světě, kde mohou legitimně vykládat pravdu napsanou jazykem, který je nesrozumitelný každému, kdo nemá mozek vymytý stejnými institucemi. Je to obrovský přitažený za vlasy.“

V takových podmínkách se pravda stává korunou v žumpě. Když Martin Luther přeložil Bibli do lidové němčiny a zároveň odmítl, že by k jejímu čtení byla nutná církev, prostě ji vzal do ruky a udělal ji místní

Věřte, že kdokoli může mít vztah k pravdě, pokud mu ji zpřístupníte. Udělejte pár memů, napište článek, založte podcast, přeložte knihu!

Na OPSEC záleží

Luther asi neměl v úmyslu strávit 300 dní skrýváním na půdě hradu Wartburg, ale totálně se doxxoval.

Inkvizice sice existovala v různých podobách stovky let, ale v reakci na knihtisk se radikalizovala a skutečně krutou se stala až na období po reformaci.

Záležitosti bezpečnosti operací (OPSEC) a instituce, které se dnes zdají být neškodné, se mohou zítra obrátit proti vám

Tato lekce je docela jednoduchá: Ujistěte se, že vaše bitcoiny nejsou spojeny s vaší identitou prostřednictvím výměnných obchodů typu know-your-customer (non-KYC), nikdy nikomu neříkejte, kolik bitcoinů vlastníte, a podnikněte kroky k ochraně své anonymity, pokud můžete.

Vytvořte si vlastní ekosystém

Zvedněte ruku. Kdo už někdy používal bitcoin? Kdo už někdy použil Lightning? Kdo provozuje svůj vlastní uzel? Kdo byl v Salvadoru?

První knížata, která se postavila za reformaci, byli katolíci. Měli své vlastní sobecké důvody, proč se s církví rozešli. Tím, že přizvali myšlenku, jejíž čas nadešel, zásadně proměnili svá království způsobem, který je dodnes velmi dobře viditelný.

Není náhodou, že nejbohatší a nejúspěšnější země Evropy jsou dnes na severu Evropy, stejně jako tomu bylo po celá staletí.

Pokud tedy stejně jako já věříte, že bitcoin je rozcestí svobody a prosperity, je naší morální povinností šířit místní adopci stejně jako křesťan spasit svou duši

Organizujte nebo se účastněte setkání, učte svého kadeřníka o bitcoinech, nabízejte lidem splácení přes Blesk.

A když to nepůjde, utíkejte někam, kde to jde.“

Udělejte z toho open-source

Překladem a šířením Bible a zároveň odmítnutím církve jako nezbytného prostředku k jejímu výkladu jednotlivci v podstatě otevřete reformaci.

Někteří sice s open-sourcovou Biblí utekli a udělali ze sebe „nejvyšší hlavu anglikánské církve“, ale dodnes existuje v podstatě tolik rozvětvení reformace, kolik je kongregací

To znamená, že neexistuje jediný bod selhání, a velká rozmanitost víry a jednání učinila reformaci mnohem antifragilnější než monolitická nadstavba, kterou se snaží zpochybnit.

Její rozbití se stalo nemožnou hrou na honěnou

Vytvářejte komunity s bitcoinisty, vybudujte citadelu, o které jste snili, a přineste své znalosti a pohled na bitcoin

Udělejte z bitcoinu hydru.

Zemři na tomto kopci

Na Ježíšovi je zajímavé, že mohl celou věc kdykoli utnout, ale neudělal to.

Šel na hrozný konec, aniž by věděl, zda jeho oběť něco změní. Z toho, co se dělo, neobviňoval Boha, vládu ani své bližní. Nesl svůj vlastní kříž a své vlastní utrpení.“

Udělal to kvůli něčemu, o čem dnes víme, že je matematicky pravdivé, a to jak na úrovni jednotlivce, tak na úrovni společnosti:

Ježíš doslova vynalezl mem:

Závěr

Existuje celá řada myšlenek, nástrojů a společenství, které tvoří intelektuální, technologický a společenský arzenál Bitcoinu. Ať už o Bitcoinu raději přemýšlíte jako o způsobu, jak zachránit naše svobody, ekonomiku nebo klima, doufám, že jsem vám pomohl přiblížit se a inspiroval vás k přemýšlení o tom, jak můžete sebe i své okolí vyzbrojit pro nadcházející desetiletí

Tento příspěvek napsal jako host Erik Dale. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}