Podobné články

Regulace povedou k dvouúrovňové bitcoinové společnosti

FTX je největší záminkou, ať už plánovanou či neplánovanou, k další kontrole bitcoinových on-ramps a odebrání možnosti self-custody a skutečného vlastnictví

Toto je názorový editorial Thibauda Marechala, stavitele poskytovatele bitcoin custody Knox

Kolem katastrofálního selhání FTX se hodně psalo o aktuálním vývoji a varovných signálech z minulosti. Bude mít tato skutečnost vliv na bitcoin v příštích letech? O shitcoinová kasina se nezajímám, protože většina z nich bude pravděpodobně regulována jako burzy cenných papírů nebo zavřena z důvodu přímého podvodu nebo insolvence. Tohle je téměř hotová věc. Ale co bitcoin?

Pojďme si zahrát a zaspekulovat si, jaký vliv bude mít FTX na budoucnost bitcoinu.

Používání bitcoinu se rozdělí – postupně a pak náhle. Pracuje se na tom už od 3. ledna 2009, kdy byl vytvořen blok genesis. Budou existovat dva způsoby používání bitcoinu: jako zboží na černém trhu nebo jako papírové bitcoiny na regulovaných burzách. Tato budoucnost platila téměř vždy, ale brzy bude rozdíl zřetelnější. Co tím myslím?

Regulační orgány budou regulovat; to je jejich práce. Bitcoin regulovat nelze, ale custodial rampy, jako jsou burzy, makléři a věřitelé, ano, a budou napadeny. Vlastní úschova bude s největší pravděpodobností regulována z trhu pro většinu kupujících. Bude velmi těžké koupit bitcoin a převzít ho do plné úschovy na těchto místech – možná dokonce téměř nemožné. Toto datum se blíží.

Rychle, anon! Ještě máte čas, než se nájezdy uzavřou, ale kolik? Tři roky nebo šest měsíců? Časový harmonogram je nejasný. Brzy bude nemožné koupit bitcoin na burze a přesunout tento bitcoin do vlastní úschovy, kde budete mít vlastní klíče. Většině úschovných subjektů – což jsou důvěryhodné třetí strany – bude pod rouškou dodržování předpisů a ochrany spotřebitele znemožněno umožnit uživatelům výběr. Budete kupovat papírové bitcoiny, tzv. falešné bitcoiny: Jedná se o IOU, abyste získali umělou expozici vůči ceně bitcoinu. Tuto IOU nebudete moci uplatnit a vyplatit. Chcete mít tento bitcoin s klíči, které máte pod kontrolou? Zapomeňte na to, protože to bude velmi těžké. Málokterá burza umožní uživatelům vlastní úschovu a ještě méně jich bude bojovat za právo na finanční suverenitu. Jediné, co udělají, bude, že prodají papírové bitcoiny nebo zastaví provoz většiny podniků.

Na jedné straně budou lidé kupovat bitcoinové IOU na custodial subjekty, které se vzdají všech údajů KYC (know-your-customer), automatického daňového hlášení a nulového soukromí. Bitcoin bude používán jako podkladové aktivum pro globální síť finančního dohledu, jakou jsme dosud neviděli. Regulované společnosti vytvoří nad Bitcoinem síť dodržování předpisů a zabrání vám držet to, co by mohlo být skutečně vaše. Možná to dokonce zabalí do digitální měny centrální banky (CBDC), aby vás ochránily před volatilitou bitcoinu. Vy si koupíte papírové bitcoiny a budete spokojeni.

Na druhé straně bude bitcoin vzkvétat jako nástroj, kterým měl být vždycky: peníze černého trhu. Bude to začátek nové éry bitcoinářů, kteří mají nulový fiat, tj. bitcoinářů, kteří provozují plné uzly, mají plné soukromí a platí peer-to-peer za věci svými těžce vydělanými saty. CoinJoiny budou pro většinu uživatelů normou, aby mohli sdílet jen to, co chtějí, s kým chtějí, a chránit tak své osobní údaje před sledováním ze strany společností zabývajících se analýzou řetězců. Někteří tomu budou říkat cirkulární ekonomika, jiní černý trh. Bude stoprocentně fungovat na sítích důvěry. Bitcoiny se budou kupovat bez KYC mezi vrstevníky, pokud možno za použití hotovosti nebo bankovních převodů. Bude to malý závan čerstvého vzduchu v éře digitálního dohledu a vydrží, dokud se zbytek sítě falešných bitcoinů, přidušený regulací, nakonec nezhroutí pod vlastní vahou kvůli obrovskému množství frakčních rezerv. Bitcoinu se podaří osvobodit se od jakýchkoli státních zásahů a finančních parazitů, ale tato cesta bude dlouhá a klikatá

Do té doby může být cena bitcoinu po mnoho let silně potlačována a samopodvod může být démonizován vysokými pokutami a vládou sponzorovaným zastrašováním podobným nařízení 6102. Jste připraveni, anon? Nepropásněte to. Máte šanci se vykoupit a zvolit si to, co je pro vás a vaši rodinu správné. Do té doby: tik tak, další blok.

Tento příspěvek napsal Thibaud Marechal. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}