Podobné články

Paradox Ponziho schématu Bitcoin

„Ponziho schéma“ se stalo synonymem pro nejrůznější finanční podvody a peněžní machinace. Když rychlý šestiměsíční kolaps vymazal v roce 2022 z tržní kapitalizace kryptoměn 2

Rozhovor s Robertem F. Kennedym ml.

Tento článek vyšel v časopise Bitcoin Magazine’s „The Primary Issue“. Klikněte zde a získejte roční předplatné časopisu Bitcoin.

Poté, co mě letadlo, trajekt a vlak dopravily na Manhattan v New Yorku, jsme se ocitli ve třiceti a něco minutách, abychom se připravili na rozhovor s uchazečem o prezidentský úřad Robertem F. Kennedym mladším, který se konal ve třiceti a něco patrech hotelu Hudson Yards. RFK, kterého zachytil filmař Jeremy Poley, odpovídal na naše otázky asi čtyřicet minut. Jeho odpovědi byly bystré a dobře formulované, s encyklopedickou schopností vzpomínek. Odpověděl na všechny otázky, které jsem si připravil. V mainstreamovém šumu, který se snaží snížit jeho nesporný kontrakulturní ohlas, se možná ztrácí jeho všeobecná sympatičnost. Ale zatímco Američané možná milují svého Kennedyho, DNC určitě ne. Přinejmenším ne v době, kdy jeho kampaň vyvíjí na Demokratickou stranu vnější, ale stále ještě stranický tlak a nutí Bidenovu kampaň za znovuzvolení alespoň předstírat, že se dala dohromady.

Jeho nástup byl uspěchaný. Jeho dech byl kontrolovaný, ale těžký jako ruce zápasníka, obtočené kolem šálku s čajem. Po vřelém, ale zkratkovitém úvodu nám Jeremy dal zelenou a rozhovor pár minut po polovině hodiny začal naostro.

Kliknutím na obrázek se přihlásíte k odběru!

Goodwin: Kdyby tu dnes byl váš otec, poznal by současný stav DNC? Co je pro vás Kennedyho demokrat?

RFK: Řekl bych, že Kennedyho demokraté jsou tradiční Demokratická strana, která byla stranou dělnické třídy, chudých pracujících. Byla to strana, která byla tradičně velmi silná v oblasti životního prostředí. Její tradice byla protiválečná a skeptická vůči vojensko-průmyslovému komplexu a také skeptická vůči Wall Streetu. Řekl bych, že zaujímá postoj bránící Wall Streetu diktovat politiku, která nakonec slouží obecnému americkému zájmu korporátní aristokracie a korporátní kleptokracie a zbavuje střední třídu, pracující a členy odborů jejich bohatství a moci.

Goodwin: To nezní jako dnešní DNC.

RFK: Ne.

Goodwin: Jak se hodláte postavit supermonopolům, které ovládají naše potraviny, média, měnu a zdraví?

RFK: Pro každé odvětví musíte udělat něco jiného. Je pravda, že došlo k mimořádné konsolidaci, kdy tyto tři obří finanční domy – BlackRock, State Street a Vanguard – kontrolují 88 % indexu S&P 500 a ovládají prakticky všechny vojenské dodavatele. Ovládají většinu amerického zemědělského sektoru, velké balírny a semenářské společnosti, farmaceutický průmysl. Pro každý sektor je třeba dělat jiné věci. A v každém odvětví mají tato odvětví také 20 nebo 30 let vypracované metodiky, jak ovládnout a kontrolovat regulační orgány – které mají chránit veřejnost před špatným chováním těchto společností. Místo toho se však tyto regulační orgány staly loutkami v ponožkách průmyslových odvětví, která mají regulovat. A v každém případě je třeba odhalit zajetí společností. Myslím si, že jsem v této chvíli pravděpodobně nejlepší osobou v této zemi, která se k tomu hodí, protože velkou část své kariéry jsem vedl soudní spory proti těmto agenturám a průmyslovým odvětvím, která je zkorumpovala.

A když vedete soudní spory, skutečně získáte téměř doktorát z ovládnutí společností. Opravdu rozumíte jeho dynamice, a proto rozumíte i metodám, jak ho rozkrýt. A já vám dám příklad. Když jsme podali žalobu na Monsanto, odhalili jsme dokumenty, které ukázaly, že vedoucí oddělení pesticidů v EPA, muž jménem Jess Rowland, tajně pracoval pro Monsanto a že mu příkazy dávali vedoucí pracovníci Monsanta, kteří ho instruovali, aby zničil studie, o nichž se domnívali, že by mohly spojovat glyfosát – účinnou látku jejich vlajkového pesticidu Roundup – se souvislostmi s nehodgkinským lymfomem a dalšími druhy rakoviny. A bylo jasné, že ačkoli byl placen americkými daňovými poplatníky, ve skutečnosti pracoval pro Monsanto. A to bohužel platí pro všechny agentury. Je to spíše pravidlo než výjimka. Protože jsem byl do tohoto druhu sporů tak hluboce zapojen, znám vlastně jména lidí, které musím přesunout, jakmile se dostanu do úřadu.

Většina politiků je těmito agenturami velmi zastrašována, protože agentury skutečně mají na mnoha úrovních schopnost dopustit se občanské neposlušnosti, aby prezidenta uvedly do rozpaků, pokud máte pocit, že se dostávají pod tlak. A já této dynamice rozumím a chápu, co je třeba udělat, aby se toto zkorumpované spojení státní a korporátní moci rozpletlo.“

Kliknutím na obrázek si stáhnete PDF s tímto článkem.

Goodwin: Kolotoč přesunů vedoucích pracovníků z C-suite do regulačních pozic. Až se ujmete úřadu, jaká opatření byste přijal, abyste zajistil svobodu slova, svobodu tisku a otevřený internet fungující jako veřejné náměstí pro diskusi, zejména pro disidentské hlasy proti těmto druhům propagandistických mašinérií?

RFK: Zaprvé, hned první den v úřadu vydám exekutivní příkaz proti jakékoli federální agentuře nebo federálnímu regulátorovi, který bude podporovat nebo propagovat cenzuru na jakékoli stránce sociálních médií. Kromě toho budu prosazovat legislativu, která změní zákon RICO, zákon o vydírání, který původně napsal můj otec, tak, aby zahrnoval jako predikativní trestný čin vládou nařízenou cenzuru svobody projevu. Rovněž si předvolám šéfy všech hlavních sociálních médií, včetně YouTube a Googlu, které v této zemi nadále cenzurují politické projevy. A řeknu jim, že musí přijít s plánem, jak se vyhnou cenzuře politických projevů. Sankcí je nakonec jejich přeměna na veřejné služby a uznání, že se nyní staly veřejným prostorem. A pak předložím zákon, kterým se změní zákon o komunikacích, jehož součástí je i článek 230, a v tomto zákoně učiním cenzuru politických projevů nezákonnou.

Goodwin: Jestliže demokracie vrozeně vyžaduje informovaný souhlas, může americká vláda spravedlivě vyzývat k násilné obraně demokracie jako pilíře zahraniční politiky a zároveň spolupracovat s velkými technologickými společnostmi na cenzuře příběhů ve vlastní zemi?

RFK: Může vláda cenzurovat například kritiku války na Ukrajině? To by mělo být nezákonné. Jednotlivé mediální stránky by samozřejmě měly mít možnost kritizovat válku a mohou ji buď kritizovat, nebo se mohou rozhodnout, že kritiku na svých stránkách nepovolí. To je jejich volba. Ale pokud to dělají na pokyn vlády, pak je do toho zapleten první dodatek a stává se to nezákonným. A to je způsob, jakým bych to řešil.

Myšlenka, že Amerika podporuje demokracii po celém světě, je ve světě obecně považována za canard. CIA se v letech 1947-1997 podílela, tuším, na 87 státních převratech, což je třetina států na Zemi. A většina z nich jsou demokracie. A USAID, která je zástěrkou CIA, vynakládá 10 miliard dolarů ročně na úsilí o svržení demokracií v různých zemích. Provádějí operace na změnu režimu. Když provedete operaci na změnu režimu, potlačujete tím demokracii v dané zemi, protože režim byl obvykle nastolen na základě určitého konsensu lidí, kteří v dané zemi žijí. Tento konsensus je často vytvářen projekty, jako je operace Mockingbird. CIA je dnes největším sponzorem žurnalistiky na světě. Neměla by financovat žurnalistiku v USA, ale financuje ji. A když se podíváte po světě, vlastní noviny, řídí je, platí redaktory a přední novináře ve většině rozvojových zemí a v Evropě.

Goodwin: Když už mluvíme o novinářích, hodláte po svém nástupu do funkce omilostnit Juliana Assange?

RFK: Juliana Assange omilostním hned první den a pravděpodobně i Edwarda Snowdena. A pak se podívám na další případy, které bych mohl omilostnit. Podívám se na případ Rosse Ulbrichta, abych zjistil, zda byl odsouzen spravedlivě a zda jeho odsouzení v rozsudku odráží závažnost jeho činu, nebo zda z něj byl udělán příklad, aby se odradil Bitcoin nebo odvětví kryptoměn. A pokud zjistím, že tomu tak je, omilostním ho také.

Goodwin: V čem se Rossův čin liší od toho, co udělali vedoucí pracovníci AT&T, kteří umožnili dealerům drog a obchodníkům s lidmi používat jejich systémy? Nebo JPMorgan Chase, která umožnila známým obchodníkům s lidmi využívat služeb své banky? V čem se Rossův čin liší od toho, co udělal?

RFK: Rossovo odsouzení provází mnoho ironie. Myslím, že to je opravdu dobrá poznámka – věci, ze kterých byl obviněn, jsou věci, které jsou prostě součástí obchodní struktury a obchodního plánu těchto předních blue chip korporací. Ale on neměl tu sílu lobbistického vlivu. A pokud zjistím, že jeho rozsudek byl nespravedlivý, tak ho změním.

Goodwin: Myslíte si, že kdyby lidé věděli, že se jim zvýší daně a zažijí vysokou inflaci, aby mohli vynaložit biliony dolarů potřebné na tyto války nebo na reakci na COVID, že by měli podporu veřejnosti?

RFK: Nemyslím si, že by jakákoli z válek, které jsme vedli přinejmenším od korejské války a možná včetně korejské války, byla předem schválena daňovými poplatníky. Fiatová měna byla vytvořena proto, aby státy mohly jít do války, aniž by musely obyvatelstvu rovnou vybírat daně. Obyvatelstvo stále platí prostřednictvím samodaně zvané inflace. Ale fiat měna byla vynalezena dávno před FEDem. A byla vynalezena od samého počátku, aby mohla financovat válku.“

Goodwin: Když už mluvíme o fiat měnách, co původně vyvolalo váš zájem o bitcoin a proč se zajímáte o hlasovací blok bitcoinů?

RFK: Můj zájem o bitcoin začal, když jsem viděl kamionisty a to, co se stalo v Ottawě. Měli jste pokojné demonstrace lidí, kteří z velmi dobrých důvodů využívali svého práva protestovat, podávat petice veřejným činitelům. A oni byli umlčeni a potrestáni vládou mimořádným způsobem. Vláda použila sledovací techniky, aby zjistila jejich totožnost, poznávací značky jejich aut, a pak jim zrušila bankovní účty, čímž je zbavila přístupu k vlastním penězům, aniž by proti nim vznesla obvinění a rozhodně aniž by je odsoudila. Jednoduše proto, aby je umlčela. Vláda je schopna zavřít vám bankovní účet až do vyhladovění. Jsou to lidé, kteří nedokázali splácet hypotéky. Mluvil jsem s jedním kamioňákem, který nemohl platit alimenty a dostával se do trestních problémů se soudy. Lidé nemohli platit za oblečení, léky a jídlo pro své děti. A samozřejmě nemohli platit ani za benzín na provoz svých vozidel – jejich kreditní karty už nefungovaly. A pokud má vláda schopnost toto udělat, má vláda schopnost nás zotročit. Pokud dokáží své kritiky vyhladovět, mohou provést jakékoli zvěrstvo. V tu chvíli jsem začal chápat, že svoboda transakcí je stejně důležitá jako svoboda slova. A že Bitcoin je to. Vidím také trajektorii směrem k digitálním měnám centrálních bank, a to dá národům tuto konečnou moc nad tím, zda budeme žít, nebo zemřeme. A pochopil jsem, že potřebujeme měnu, která je měnou svobody – měnu, která je nezávislá a kterou nemůže kontrolovat vláda.

Goodwin: Nedávno jste přišel s velmi neotřelou myšlenkou, že byste vedle jiných tvrdých aktiv podpořil americký dolar bitcoinem. Obáváte se vůbec vládního vlivu nebo omezení v souvislosti s bitcoinem nebo těžbou bitcoinů?

RFK: Jsem velmi znepokojen všemi vládními útoky na bitcoin. Ale co bych rád udělal, je, aby se zajistila alespoň nějaká emise pokladničních poukázek, které jsou kryté tvrdou měnou. A to by mohl být kbelík, který zahrnuje bitcoin, který zahrnuje platinu, zlato, stříbro a další tvrdá aktiva. A to by nebylo zcela pokryto, ale možná by se začalo s 1 %. A důvod pro to – je to opravdu kapka v moři – ale můžeme vidět, jestli existuje trh a jestli by to zavedlo určitou disciplínu pro toto nekontrolované tištění peněz, protože spotřebitelé by měli přístup k aktivu, které má alespoň nějaký základ v tvrdé měně – alespoň nějakou imunitu proti zběsilé inflaci. A pokud by to někdo upřednostňoval, pak bychom mohli každý rok zvyšovat částku o 1 % na 2 %, 3 % a tak dále. A vrátit se alespoň k nějaké úrovni opcí pro základní měny.

Goodwin: Jak se podle vás bude vyvíjet budoucnost amerického dolaru, když se objevují CBDC, stablecoiny a další druhy dolarových derivátů? Jsme svědky rychlé globalizace dolaru, a to velmi vysokou rychlostí. Samozřejmě si myslím, že vidíte tuto potenciální budoucnost Bitcoinu, ale jak vidíte vývoj dolaru?

RFK: Myslím, že budoucnost dolaru je nejistá. Jedním z velkých faktorů je exponenciální růst zemí BRIC. BRICs, které, jak víte, začínaly pouze Brazílií, Ruskem, Indií, Čínou a Jihoafrickou republikou, se nyní rozrůstají o dalších šest zemí. Nabízejí alternativu k dolaru jako rezervní měně, a přestože nevydávají vlastní měnu, umožňují vypořádání transakcí v místních měnách. V konečném důsledku to představuje hrozbu pro postavení dolaru jako světové rezervní měny a pro americkou moc, pro americké bohatství. Zrychluje se to a můžeme si za to sami. Pochází to z vyzbrojování měny, z používání vojenských a dokonce jednoduše vojenských postojů ze strany Spojených států. Jednostranné válečnictví naší země, které způsobilo, že se mnohé jiné země obávají účastnit se s námi nebo se postavit do naší moci. Když zmrazujeme majetek lidí, kteří jsou přáteli Vladimira Putina nebo ruských oligarchů, kteří mohou, ale nemusí mít nic společného s tím, co se děje v Rusku, lidé říkají: „Proč se stavíme do pozice, kdy to můžeme udělat? Proč si nezaložíme vlastní trhy?“ A to je pro americký dolar velmi nebezpečné.

Goodwin: Myslíte si, že by americká vláda měla přímo vydávat digitální měnu pro občany?

RFK: Ne, jsem proti digitálním měnám centrálních bank. Myslím, že se stanou nástrojem moci a kontroly. A nakonec budou použity jako záminka ke zrušení hotovostních měn. A dávají vládě úplnou kontrolu nad našimi životy. Ještě před akcí v Ottawě jsem měl projev v Miláně, kde jsem varoval obyvatele Itálie, protože se v té době dívali na očkovací pasy a digitální měny centrálních bank, a řekl jsem: „Tady je to, co dělají v Číně.“ A pak jsem řekl: „Tohle je to, co dělají v Číně. Pokud nesplňujete určité sociální kreditní skóre, pokud se objevíte v den masek a nemáte správně nasazenou masku nebo nejste naboostovaní, ať už je váš prohřešek jakýkoli, vláda vám může vypnout schopnost utrácet peníze. Může to naprogramovat tak, že vaše kreditní karty budou fungovat například jen v obchodech s potravinami v okruhu půl míle od vašeho domova, ale benzín vám nekoupí. Nedovolí vám koupit si letenku. Nechtějí vám umožnit cestovat a nakupovat zboží a potraviny v jiných částech země nebo v zahraničí. A pokud má vláda nad námi takovéto pravomoci, máme všichni velké problémy.

Goodwin:

RFK: Máte nějaké obavy z aktualizace starého systému v souvislosti se vznikem FedNow a z tohoto druhu povolené oplocené zahrady, která již existuje ve Federálním rezervním systému?

RFK: Myslím, že FedNow je prvním krokem. Není to v podstatě digitální měna, ale je to první krok. Všichni jsme na této šikmé ploše. Dělá mi to starosti.

Goodwin: Můžete se trochu zmínit o krocích vlády během COVID? Domníváte se, že byla zinscenována podobně jako krize v roce 2008 s cílem zavřít malé podniky a regionální banky, aby se upevnila finanční moc v rámci supermonopolu?

RFK: Nemyslím si, že byla zinscenována speciálně za tímto účelem. Myslím, že tytéž subjekty, mocné entity, využijí každou krizi jako záminku k odstranění veřejných práv a k utažení totalitních kontrolních mechanismů.

Goodwin:

RFK: Každá krize v dějinách se stává záminkou pro mocné subjekty ve společnosti, aby rozšířily svou moc a omezily moc veřejnosti a rozvrátily demokracii.

Goodwin: Uvažoval byste o zrušení dluhů nebo vymáhání neoprávněně získaných zisků od supermonopolů, které ukradly bohatství pracující třídě?

RFK: Podíval bych se na soudní spory proti jakémukoli typu podvodů.

Goodwin: Proč si myslíte, že Trump dostává od médií volnou ruku za výluky a katastrofální rozhodnutí v oblasti měnové politiky, která byla přijata během jeho vlády? Myslíte si, že dostává volnou ruku?

RFK: Ano, myslím, že mainstreamová média byla oddána této agendě. A tak je to oblast, za kterou ho nebudou kritizovat. Pravděpodobně kvůli střetu zájmů podobných investic do farmaceutického průmyslu. Do velkých médií plynou obrovské příjmy z farmaceutické reklamy – jeden z hlavních příjmů z reklamy. A tyto farmaceutické společnosti také v konečném důsledku diktují obsah stanic.

Bitcoin Magazine Annual Subscription

Kliknutím na obrázek se přihlásíte k odběru!

Goodwin: Jak chcete vést hnutí proti tak silné a jednotné koalici? A co byste vzkázal těm, kteří jsou demoralizovaní a nevěří, že politický systém lze ještě využít k pomoci občanům?

RFK: Řekl bych jim, aby mě sledovali a dívali se, co dělám. Stále věřím, že demokracie má naději. A dejme jí šanci. A pokud se tam dostanu, mám také naprostou důvěru, že to dokážu napravit.“

Goodwin: Myslíte si, že Bitcoin v tom bude hrát velkou roli? Myslíte si, že měna řeší supermonopol hlava nehlava?

RFK: Chystám se zajistit, aby byl Bitcoin chráněn a aby si lidé mohli ponechat vlastní peněženky a aby skončila válka současného Bílého domu proti Bitcoinu, aby byly transakce chráněny a podporovány. Budu se nakonec zabývat tím, aby se s ním zacházelo jako s měnou, a ne jako s komoditou. Zejména pro menší vlastníky Bitcoinu, pro transakce prováděné vlastníky. Nechci poskytovat nečekané výhody miliardářům, kteří bitcoin nahromadili, ale myslím si, že menší subjekty a jejich transakce by měly být chráněny. Měli by mít možnost směňovat měny stejným způsobem, jako když jedete do Kanady a používáte kanadský dolar. Neměli byste za to platit daně, pokud dojde k nějakému posílení kanadského dolaru

Goodwin: Vidíte využití něčeho podobného ochraně podle § 230 nebo dokonce novely, která by takové transakce chránila?

RFK: Nevím, jak bych to udělal, ale mohu vám říci obecné desatero svého přístupu a své administrativy. Nemohu vám říci podrobnosti o tom, jak to udělám. Budu se radit s nejchytřejšími lidmi v oboru, s lidmi jako Stanley Druckenmiller a Paul Tudor Jones. A pak odborníky na bitcoiny, abychom přišli na nejlepší způsob, jak to udělat způsobem, který ochrání naše svobody způsobem, který podpoří reindustrializaci Ameriky a z něhož budou moci těžit pracující Američané.“

Goodwin: Řekněme, že právě teď sedíte vedle nejlepšího možného zástupce bitcoinové komunity v dobré víře, a já vás krmím přesně tím, co by se mělo udělat. Jak hodláte spolupracovat se zkompromitovaným Kongresem, abyste prosadil nějakou tu regulaci na ochranu Bitcoinu?

RFK: Udělám vše, co bude v mých silách, aniž bych musel jít do Kongresu. Udělám to prostřednictvím své kontroly nad politikou ministerstva financí, i kdyby to mělo znamenat zapojení bank. Mnoho špatných politik vůči bitcoinu není řízeno legislativou. Jsou poháněny politikou Bílého domu. Já tu válku ukončím.

Goodwin: Když už mluvíme o ukončení války: Zdá se, že vojensko-průmyslový komplex, před kterým varoval Eisenhower, se plně projevuje v souvislosti s provokací Ruska ze strany NATO, které zvyšuje svou vojenskou přítomnost na Ukrajině. A přesto jsou zde doma někteří, kteří by řekli, že je to dobré pro americkou ekonomiku, protože kupují americké zbraně. Řekl byste, že válka na Ukrajině je pro Bidena vlastně ekonomickým vítězstvím?

RFK: Ne. Válka je katastrofou pro všechny. Zabili jsme 400 000 ukrajinských dětí a pravděpodobně 70 000 až 100 000 Rusů. Vím, že Mitch McConnell řekl, že bychom si neměli dělat starosti s těmi 140 miliardami dolarů, které tam platíme, protože všechny jdou zpět americkým výrobcům zbraní. Kdo vlastní všechny ty výrobce zbraní? Je to BlackRock, State Street a Vanguard, že? Jde to k nejbohatším lidem v naší zemi. Chudým pracujícím to nepomáhá. Ve skutečnosti to odčerpává spoustu intelektuálních zdrojů, které by mohly být využity k reindustrializaci naší země doma, k výrobě výrobků, které jsou skutečně hodnotné, které nezabíjejí lidi, které zlepšují životy lidí, k obnově našeho vzdělávacího systému. S 8 biliony dolarů, které jsme utratili za válku, bychom mohli zajistit solventnost sociálního zabezpečení na 30 let. Mohli bychom zaplatit každému americkému dítěti vzdělání až po univerzitu a poskytnout mu neuvěřitelné vzdělání. Mohli bychom zaplatit péči o děti každému Američanovi. Mohli bychom zlikvidovat všechny dluhy na kreditních kartách v naší zemi. Tolik problémů, kterým čelíme, by se dalo vyřešit, kdybychom tyto peníze nechali doma. A to se chystám jako prezident udělat.

Goodwin: Mohl byste mluvit o Výmarské republice a jejích důsledcích jako o analogii nebo metafoře toho, co se nyní děje ve Spojených státech? Mohla by tato inflace způsobit jakousi revoluci? A existuje alternativa pro nižší, střední a dělnickou třídu, která není násilnou revolucí?

RFK: Pokusím se vyřešit problémy, počínaje bydlením. Právě teď máte tyto velké společnosti – opět BlackRock, State Street a Vanguard -, které už nyní vlastní velkou část Ameriky a snaží se koupit všechny rodinné domy. Do roku 2030, tedy za pouhých šest a půl roku, budou korporace vlastnit 60 % rodinných domů. Moje děti si domy koupit nemohou. Tolik lidí, dětí ve vašem věku, ve věku mých dětí, stále bydlí v domě s rodiči nebo žijí v nájmu. Jen velmi málo z nich si skutečně kupuje domy. Jdou si zkusit koupit dům a na poslední chvíli přijde někdo s nabídkou v hotovosti nebo nějaká amorfní společnost s ručením omezeným s neurčitým názvem, kterou můžete dohledat u společnosti BlackRock. A to není dobré. Thomas Jefferson řekl, že americká demokracie musí mít kořeny v desítkách tisíc nezávislých svobodných vlastnictví jednotlivých Američanů. To je koloniální model; je to aristokracie; je to feudální aristokracie. Pokud korporace vlastní veškerou půdu v naší zemi, Američané nemohou vlastnit dům. Pokud ho nemohou vlastnit, nemají kapitál. Pokud máte dům a chcete začít podnikat, můžete si vzít druhou hypotéku a podstoupit toto riziko. Ale pokud nevlastníte vlastní kapitál, nemůžete získat přístup ke kapitálu. A právě v tom je síla – v přístupu ke kapitálu. A tyto společnosti mají díky bankovním knihám přístup ke kapitálu za mnohem nižší sazby – a soutěží s našimi dětmi o koupi domů. Po druhé světové válce jsme v této zemi vybudovali prosperitu tím, že jsme zajistili, aby se Američané mohli dostat k bydlení. Nyní se tento příslib v rámci amerického snu ztrácí.

Goodwin:

RFK: Myslíte si, že je to vůbec náhoda, že jen chvíli po přijetí zákona o občanských právech došlo k Nixonovu šoku a my jsme byli vyřazeni ze zlatého standardu?

RFK: V roce 1971 byla zlomovým bodem vyřazení ze zlatého standardu válka ve Vietnamu, která nás zadlužila a bylo třeba tisknout peníze. A byli frustrovaní. Kissinger a Nixon byli frustrovaní z toho, že možná nebudou schopni získat podporu války, Američanů a podporu pro tyto prostředky od Kongresu. A tak změnili pravidla. Opustili Bretton Woods. Odloučili Ameriku od zlatého standardu. A spustili inflační cyklus, s nímž se potýkáme dodnes. Rozhodně se rozhodovalo například mezi válkou proti chudobě a válkou ve Vietnamu. Martin Luther King řekl, že buď můžeme válčit proti chudobě doma, nebo můžeme válčit proti žlutým lidem ve Vietnamu. A nemůžeme dělat obojí. Nemáme na to peníze. A myslím, že to jsou souvislosti, které jsou jasné.“

Goodwin: Oceňuji váš čas a vaše promyšlené odpovědi na všechny tyto otázky.“

RFK: „Děkuji vám mnohokrát.“

Tento článek vyšel v časopise Bitcoin „The Primary Issue“. Klikněte zde a získejte roční předplatné časopisu Bitcoin.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}