Podobné články

Vznikající modulární ekosystém bitcoinu

Co je to vlastně modularita? Modularita je výsledkem zajímavého experimentu, který se odehrává v Ethereu jako reakce na špatné škálovací vlastnosti blockchainu. Aby vývojáři toto

Může být Bitcoin produktivním aktivem?

Bitcoin prochází fascinujícím vývojem a na jeho podstatu se pohlíží z různých úhlů pohledu. Někteří jej vnímají jako měnu pro každodenní transakce, jiní jako moderní

Politika vývoje bitcoinu

V nedávném rozhovoru s Christianem Deckerem ze společnosti Blockstream se Shinobi z časopisu Bitcoin zabýval složitou politikou vývoje Bitcoinu. Decker, vedoucí vývojář Lightningu, poskytl upřímný

Stane se ze Solany zabiják Eterea

Mohla by být Solana díky výrazně nižším transakčním nákladům a vyšší rychlosti transakcí nejobávanějším zabijákem Etherea?

Solana se stala trendovým tématem kvůli postupnému několikatýdennímu zvyšování ceny tokenu SOL. V době psaní tohoto článku se SOL obchodoval za přibližně 207 USD, což představuje 11 400% nárůst z necelých 2 USD v lednu. Při své současné hodnotě se Solana nachází mezi deseti největšími kryptoměnami podle tržní kapitalizace s přibližně 60 miliardami dolarů, čímž si podle Cointelegraph Markets nárokuje šesté místo od Dogecoinu (DOGE).

Jedním z pravděpodobných katalyzátorů tohoto býčího rozmachu je financování od investorů vedených společnostmi Andreessen Horowitz a Polychain v červnu. Solana získala 314 milionů dolarů, které použije na další rozvoj své technologie v oblasti decentralizovaných financí (DeFi). Pozoruhodné je, že investice proběhla formou nákupu mincí SOL, nikoliv tradičních akciových podílů.

Dalším klíčovým důvodem prudkého růstu ceny SOL společnosti Solana je oznámení čtvrtého hackathonu, který je naplánován na 8. října. Hackathony jsou zaměřeny na vývojáře, jejichž projekty jsou přihlášeny do soutěže o šanci vyhrát peněžní ceny a možnosti počátečního financování. To bylo vnímáno jako pozitivní krok pro společnost Solana, protože by to mohlo pomoci dosáhnout širšího přijetí její technologie.

Vzhledem k tomu, že Solana dělá pokroky, nemohou si znalci pomoci a srovnávají ji s podobným programovatelným blockchainem: Ethereum. Mnozí zašli tak daleko, že tvrdí, že Solana by mohla být zabijákem Etherea a konkurovat Polkadotu, Avalanche a Binance Smart Chain.

Co je Solana?

Solana je blockchainová síť první vrstvy, která dokáže implementovat chytré smlouvy. Společnost Solana, kterou v roce 2017 založil Anatolij Jakovenko, bývalý vedoucí pracovník společnosti Qualcomm, je označována za řešení problémů se škálováním Bitcoinu a Etherea. Dva roky po svém založení se společnosti Solana podařilo získat 20 milionů dolarů v rámci kola financování série A vedeného společností Multicoin Capital.

Zatímco Bitcoin (BTC) je široce přijímán jako peer-to-peer forma peněz, Ethereum je na druhé straně platformou pro přeměnu téměř všeho na peer-to-peer. Solana se svými možnostmi inteligentních kontraktů a infrastrukturou na první vrstvě patří do stejné ligy jako Ethereum, ale přináší s sebou několik dalších nabídek.

Ethereum je stále nejlepší volbou pro vytváření decentralizovaných aplikací (DApps) a nasazování chytrých smluv, ale nelze mu upřít, že ho trápí starší problémy, které se snaží postupem času vylepšovat. Kvůli nedostatečné škálovatelnosti se uživatelé občas potýkají s notoricky známými vysokými poplatky za převod. Ačkoli jeho přechod na proof-of-stake (PoS) již probíhá – a podle odhadů by měl tyto poplatky snížit díky zvýšené transakční propustnosti aplikací shard chains – neočekává se, že by byl plně sloučen s mainnetem Etherea dříve než koncem roku 2021 nebo 2022. Je to proto, že chabni Beacon, který bude koordinovat všechny shardy, je stále ve fázi testování, přestože byl spuštěn v prosinci 2020.

Na druhou stranu Solana již má jako mechanismus konsensu zapečetěnou strukturu PoS. Klíčová inovace však spočívá v jejím protokolu PoH (proof-of-history). V rámci systému PoS může být pro validátory obtížné najít chronologické pořadí v příchozích blocích transakcí. PoH to obchází tím, že vytváří historický záznam, který kryptograficky ověřuje časový odstup mezi dvěma událostmi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}