Podobné články

Paradox Ponziho schématu Bitcoin

„Ponziho schéma“ se stalo synonymem pro nejrůznější finanční podvody a peněžní machinace. Když rychlý šestiměsíční kolaps vymazal v roce 2022 z tržní kapitalizace kryptoměn 2

Taproot Assets může z bitcoinu udělat řetězec s více aktivy

Bitcoin Maxis se po spuštění protokolu Taproot Assets pro Bitcoin a Lightning plácá po zádech. A činí tak zcela oprávněně.

Spuštění mainnetu Lightning Labs Alpha minulý měsíc bylo velkou novinkou. Až dosud chytrým kontraktům dominovaly Ethereum a Tron. Nyní je s tímto nejnovějším protokolem Bitcoin připraven zpochybnit jejich dominanci a vnést do sítě nový elán. Tato novinka vybaví vývojáře nástroji potřebnými k tomu, aby se z Bitcoinu stala síť s více aktivy, která uživatelům umožní držet v bitcoinovém blockchainu reálná aktiva, jako je zlato, což znamená kritický okamžik pro vývoj Bitcoinu.

Taproot Assets Lightningu však mají ještě širší důsledky, než pro jaké se jim původně dostalo humbuku. S dalším býčím tažením, které se zahřívá na vedlejší koleji, se zintenzivňuje poptávka po rozmanitých případech použití. To vytvoří obrovské příležitosti jak pro sítě, tak pro vývojáře. Nejenže rozmanitý ekosystém rozšíří globální dosah blockchainů, ale podpoří prostředí vzájemné funkčnosti, které samo o sobě bude plodit nové případy užití.

Bitcoin sice vstoupil do nové fáze svého vývoje, ale není to jen Bitcoin, kdo z toho může těžit. Není spíše než na Web3 pohlížet jako na hru s nulovým součtem čas vyhnout se v oblasti kryptoměn maximalismu a přivítat odvětví, které podporuje široký a zdravý ekosystém?

Ethereum nebo Bitcoin? Nebo ani jedno?

Platforma Ethereum byla až dosud de facto platformou pro chytré kontrakty a DeFi. Pokud Bitcoin jako největší kryptoměna na světě podle tržní kapitalizace rozšíří svou roli nad rámec pouhého úložiště hodnoty a pustí se do oblasti chytrých smluv, mohlo by to postavení Etherea narušit. To však neznamená, že se v této oblasti definitivně stane lídrem.

Vzhledem k tempu vývoje technologií, které posouvají Web3 do popředí mnoha odvětví, se inovační domy po celém světě předhánějí, aby udržely krok s poptávkou po řešeních Web3. Izolovaná síť nemůže doufat, že sama vybuduje budoucnost Web3. Spíše než aby se na rozvoj druhého velkého řetězce s více aktivy pohlíželo jako na posun v žebříčku Web3, je to pro toto odvětví příležitost k diverzifikaci.

Ryan Gentry, vedoucí obchodního rozvoje Lightning Labs, se v nedávném rozhovoru podělil o své myšlenky, jak aktiva Taproot přispějí k „pavučinové síti tunelů“, která rozšíří možnosti sítě: „Když přemýšlím o síti Lightning z hlediska infrastruktury, přemýšlím o ní jedním dechem jako o elektrických rozvodných sítích, ropovodech, optických sítích. Jedná se o kritickou infrastrukturu, nebo to bude kritická infrastruktura pro celý svět.“

Tato myšlenka sítě tunelů šířících se ve Webu3 připomíná Metcalfeho zákon, termín, který původně zavedl Bob Metcalfe, vynálezce Ethernetu, jenž popsal síťový efekt jako dostředivou sílu, která činí sítě tím hodnotnější, čím více věcí k sobě připojují. V podstatě platí, že čím více lidí se k nějaké síti připojí, tím více dalších lidí se k ní pravděpodobně připojí. Sociální média jsou toho největším příkladem, ale tento jev bude mít ve Webu3 stále větší význam, protože jsme svědky vzniku většího počtu případů použití.“

I když je pravda, že síťový efekt může pomoci zavedeným projektům a sítím udržet si konkurenční výhodu, poptávka a popularita vyvolaná jednou skupinou může mít podobný dopad i na ostatní.

Klíčem k úspěchu Web3 je diverzifikace

Myšlenkoví vůdci Web3 v této oblasti se rychle podělili o své názory na Taproot Assets, přičemž se převážně zaměřili na to, jak to prospěje škálovatelnosti Bitcoinu. Ale zatímco mnoho Web3 vědátoři mohou sbíhat na Bitcoin jako standard, skutečnost je taková, že budoucnost Web3 je rozsáhlejší, než většina z nás bude mít kdy zažít. Antoni Trenchev, spoluzakladatel společnosti Nexo, hovořil o širších důsledcích Taproot Assets v nedávném tweetu: „Přemýšlejte o celkové škálovatelnosti ekosystému – představte si, o kolik více uživatelů a transakcí mohou zpracovávat blockchainové společnosti s druhým velkým řetězcem s více aktivy. To je poklad pro přijetí. Není to Bitcoin NEBO Ethereum, je to Bitcoin A Ethereum.“

Ti, kteří se domnívají, že Bitcoin je jediným digitálním aktivem založeným na blockchainu, které bude v budoucnu potřeba, nemohou předvídat případy použití, které budou vyžadovat výklenkové blockchainy i velké multi-asset řetězce, které je budou podporovat. Kromě pouhých finančních řešení zažívá Web3 boom, který jej posouvá do téměř všech oblastí technologií a způsobuje revoluci v celé ekonomice. V Bitcoinu jsou uzamčeny stovky miliard kapitálu, většina z nich jako pasivní uchovatel hodnoty, a poptávka po případech použití kolem Bitcoinu roste. Namísto toho, aby Bitcoinu konkurovaly, poskytují držitelům bitcoinů nové případy užití jiné protokoly druhé vrstvy, například Stacks a Liquid Network. A objevuje se mnoho dalších vrstev 2, které chtějí využít stovky miliard kapitálu, který v současné době leží ladem.

Přežití nové digitální éry

S tím, jak se mění ekonomické prostředí našeho světa, což přináší pokrok v oblasti umělé inteligence, strojového učení a dalších technologií, je stále jasnější, že Web3 bude v nové digitální éře odstředivou silou, která otevře dveře novým inovacím a obchodním modelům. Toto rozsáhlé přijetí bude vyžadovat rozmanité sítě a infrastrukturu, které budou podporovat budoucí případy využití. Jakkoli je zdravá konkurence důležitá pro narušení, odvětví musí zajistit, aby také prosazovalo inkluzivitu a podporovalo komunitu, na níž bylo postaveno. Bitcoin maximalisté, nebo kdokoli, kdo věří v monopol jednoho řetězce, musí ustoupit a podívat se na širší obrázek, že škálovatelnost sítě není tak cenná jako škálovatelnost ekosystému. Mít více než jednu hlavní síť je nejen cenné, ale i nezbytné, aby se Web3 mohl škálovat a aby jeho mnohé startupy měly co největší šanci na úspěch.

Tento příspěvek napsala Sadie Williamsonová. Vyjádřené názory jsou výhradně její vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}