Podobné články

Témata, která budou určovat Bitcoin v roce 2023

Některé trendy, které se objevily v roce 2022, od vývoje v oblasti regulace až po technické a kulturní inovace, budou v roce 2023 definovat Bitcoin.

Jedná se o názorový editorial Stephana Livery, moderátora „Stephan Livera Podcast“ a výkonného ředitele společnosti Swan Bitcoin International.

S tím, jak se uzavírá kapitola roku 2022, je čas obrátit zrak k tomu, co přijde v roce 2023. Zde je několik témat, která vidím pro bitcoin v roce 2023:

Překročení regulačních pravomocí

Pravidlo Financial Action Task Force (FATF) o cestování nutí burzy a poskytovatele bitcoinových služeb dokumentovat a sdílet stále více informací o transakcích zákazníků. Jsme svědky toho, že politici, jako je Elizabeth Warrenová, veřejně vystupují proti bitcoinu, a i když její navrhovaný zákon o boji proti praní špinavých peněz v oblasti digitálních aktiv nemá reálnou šanci projít, předznamenává, že v této oblasti se v budoucnu odehrají bitvy.

Na druhou stranu bychom si však měli uvědomit, že vlády byly původně proti technologiím přenosu hlasu přes internetový protokol (VoIP) (např. Skype atd.) a dnes používají VoIP. Podobné to bude i s bitcoinem, kdy jej některé země přijmou jako zákonné platidlo, drží bitcoin v rezervách, poskytují bitcoinové služby občanům a podporují bitcoinové investory a podnikatele.

CBDCs And The War On Cash

Válka proti hotovosti pokračuje, mnoho zemí stahuje z oběhu bankovky s vysokou nominální hodnotou nebo zakazuje fyzické hotovostní transakce nad určitou hranici. Mnoho zemí hovoří o zkouškách digitální měny centrální banky (CBDC), ale podle mých spekulací většina z nich nebude mít technické a celkové ekonomické možnosti, aby v roce 2023 postavila plně funkční CBDC.

Rok 2023 bude hlavně o zkouškách a rétorice v rámci přípravy na budoucí zavedení CBDC. Vlády mohou zejména v zemích s rozsáhlými sociálními státy nutit lidi do CBDC s tím, že „pokud chceš sociální dávky, budeš je brát jako CBDC“ Stejně jako Darth Vader ve Hvězdných válkách to bude případ: „Modlete se, abych dohodu dále neměnil.“

Kdysi dávno mohly být CBDC považovány za „konspirační teorii“, ale nyní už jednoznačně přicházejí jako hrozba pro finanční svobodu a soukromí. Bohužel většina lidí tuto hrozbu uvidí až ve chvíli, kdy bude pozdě a CBDC na ně dolehnou – ale je to také bolest CBDC, která přiměje více lidí k používání Bitcoinu a Lightning Network.

Maxisté jsou raženi a oživení zájmu o self-custody

Bitcoinoví maximalisté jsou raženi, protože příležitostní „krypto“ fanoušci dostávají rekt na platformách jako Celsius, BlockFi, FTX, Voyager, Vauld atd. V některých ohledech je to tedy velmi cyklické, medvědí cyklus v letech 2014 až 2015 následoval po pádu Mt. Gox a během medvědího cyklu v letech 2018 až 2019 jsme byli svědky zhroucení QuadrigaCX – takže právě procházíme dalším kolem, kdy se lidé musí učit na vlastní kůži.

V roce 2023 budeme svědky silnější kultury sebekontroly vzhledem k tomu, že bolest z roku 2022 je čerstvější. To nevylučuje budoucí cykly a vlny nového přijetí s příchodem lidí, kteří nejsou tak opatrní. Výnosové a shitcoinové podvody se dříve či později vrátí v jiné podobě, ale bude to nové kolo lidí, kteří jim podlehnou.

Jsme svědky dalších kol obsahu a webinářů, které se týkají vlastní úschovy. Například v rámci projektu Swan Bitcoin jsem uspořádal několik webinářů Self custody 101 (které budou pokračovat) a tyto webináře měly jeden z největších zájmů a registrací ze všech webinářů Swan, které kdy byly nabízeny. Nabídka funkce snadného automatického výběru nebo 100% bez úschovy bude v roce 2023 důležitým prvkem pro Bitcoinové on-rampy.

Peněženky a funkce Miniscriptu

Podle stránek Pietera Wuilleho:

„Miniscript je jazyk pro psaní (podmnožiny) bitcoinových skriptů strukturovaným způsobem, který umožňuje analýzu, kompozici, generické podepisování a další.“

Pro ty, kteří nejsou obeznámeni, Miniscript je způsob, jak snadněji vyjádřit různé skripty nebo podmínky výdajů za bitcoiny. Ten by mohl být zabudován do různých peněženek způsobem, který umožní snadnější kompatibilitu mezi hardwarem a -softwarem.

Možná si nejprve pomyslíte: „Proč by mě to mělo zajímat?“ A na začátku byste se ptali oprávněně. Ale časem to umožní sofistikovanější scénáře samosprávy, podniku nebo dokonce plánování dědictví. Chcete mít multisigové nastavení tři ze tří, které se po 90 dnech degraduje na multisigové nastavení dva ze tří? Nebo mít různé podmínky „back out“, které existují pro obchodní kontext? Miniscript umožňuje snadněji tyto věci provádět a umožnit lidem používat k tomuto účelu jejich stávající software nebo hardware. Aby bylo jasno, něco z toho je již dnes možné pomocí skriptu Bitcoin, ale Miniscript to činí technicky proveditelnějším nebo v praxi snadněji dosažitelným.

Vybudování těchto řešení bude ještě nějakou dobu trvat, ale funkčnost se zdá být slibná. Podniky a podnikové zákazníky to může zajímat zejména proto, že by to mohlo zaměstnancům a držitelům klíčů umožnit praktičtější realizaci jejich postupů self-custody.

V současné době existuje Liana (od stejného týmu, který stojí za Revaultem) a Ledger, který oznámil podporu Miniscriptu ve svém hardwaru, a Specter DIY již umožnil podporu v roce 2021! Rob Hamilton zde také hovořil o využití Miniscriptu ve světě pojišťovnictví. Předpokládám, že další podpora přijde v roce 2023.

To by mohlo pomoci posunout používání bitcoinu směrem k samospasitelnosti a odklonit se od „starého modelu“ finančních služeb, kdy musíte více důvěřovat vládě, bankám a fiat finančním institucím, že dodrží své slovo nebo neznehodnotí váš majetek.

Lightning First

Je čas zavést model Lightning-first pro dva typy bitcoinových transakcí: transakce s nízkou hodnotou a osobní obchod. Viděli jsme, jak se ke konci roku 2022 rozhořela debata o mempoolfullRBF, ale skutečnou odpovědí pro většinu z nás je podporovat a používat Lightning first, kde je to možné.

Jako krátkou anekdotu si vzpomínám na rozhovor s Giacomem Zuccem, který vysvětloval svou zkušenost ze Salvadoru, kde platil bitcoiny v supermarketu. Bohužel terminál Chivo v té době defaultně používal Bitcoin on-chain, a protože platil on-chain, lidé ve frontě za ním museli čekat na potvrzení, což bylo velmi nepříjemné. Srovnejte to se zkušeností s Lightning-first, která by mohla vypadat spíše takto:

Měli bychom lidem ukázat to nejlepší z Bitcoinu a pro osobní obchodování s nižšími hodnotami bychom měli jít nejprve na Lightning. Věřím, že v roce 2023 začneme být svědky toho, že toto bude řídit a podporovat více bitcoinářů a místních komunit.

Rozšiřování komunit a akcí zaměřených pouze na Bitcoin

Uvidíme více akcí a konferencí menšího rozsahu v různých zemích světa. Na rozdíl od některých, kteří se domnívají, že konferencí o Bitcoinu je příliš mnoho, je problém spíše v předpokladu, že se musíte zúčastnit všech!

Místo toho byste se měli účastnit akcí a konferencí, které odpovídají vašim zájmům a/nebo zeměpisným podmínkám. Mít více konferencí je dobrá věc, pokud se konají nízkonákladovým a efektivním způsobem. Například Bitcoin Bush Bash je model, který můžeme vidět replikovat po celém světě – účast je zdarma, koná se v hale nebo jiném volném/levném prostoru, bez nahrávek, setkání menšího rozsahu, které je pořádáno někde, kde je to nákladově efektivní.

Snížením očekávání ohledně věcí, které obvykle stojí mnohem více peněz (např. přepychový, profesionalizovaný provoz, živé vysílání, spousta mezinárodních řečníků), mohou bitcoináři rozvíjet své místní scény a setkání. Tím nechci snižovat význam větších bitcoinových akcí a konferencí, protože i ty hrají klíčovou roli – ale vidím „střední cestu“, kterou mohou zaujmout nízkonákladové místní akce.

Celkový sentiment

Aniž bych měl křišťálovou kouli pro rok 2023, domnívám se, že cena fiat bitcoinu zůstane převážně v bočním trendu. Zapomeňte na to, co píší a o čem mluví bull-hopioví lidé, ti se většinou honí za angažovaností nebo jsou příliš zahleděni do svých vlastních ozvěn. Chce to čas, než se cyklus dostane na dno.

Ale podívejme se na to z té lepší stránky, je to skvělá doba pro stohování sátů a budování něčeho. Nezapomeňte, že v předchozích cyklech nebylo tak jasné, že „Bitcoin se vrátí“, zatímco nyní si svět pomalu uvědomuje, že Bitcoin tu zůstane.

Tento příspěvek napsal jako host Stephan Livera. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}