Podobné články

Paradox Ponziho schématu Bitcoin

„Ponziho schéma“ se stalo synonymem pro nejrůznější finanční podvody a peněžní machinace. Když rychlý šestiměsíční kolaps vymazal v roce 2022 z tržní kapitalizace kryptoměn 2

Těžba Chia coinu v poolech, kdy přijdou skutečné pooly?

Jak je to s pooly u Chia coin

Tak jako u všech těžených coinů, i zde jste začali solo těžbou, kdy čekáte, na výhru blocku. Jak se ale zvyšuje velikost blockchainu, stejně rychle se zvyšuje obtížnost a snižuje pravděpodobnost vytěžení blocku. Nejinak je tomu i u Chia network. Protože náklady na solo těžbu se tak neustále zvyšují, je logickým vyústěním vznik tzv. poolů, kde se sdružuje více farmářů a zisky si mezi sebe dělí.

V tuto chvíli však protokol Chia network možnost těžby v poolu neumožňuje a tedy vzniklo několik zvláštních projektů, z nichž největší je aktuálně Hpool. Ten v tuto chvíli ovládá téměř 50% celé sítě, což je jedno z bezpečnostních rizik. Dalším problémem je fakt, že protože protokol Chia network neumožňuje přepis plotů, tak při vstupu do tohoto poolu musíte odevzdat svoje privátní klíče, a tím vlastně předáte možnost ovládání všeho, co vytěžíte. Poslední a ne až tak nepodstatný problém je, že si musíte stáhnout Hpool klienta, který ovšem může obsahovat cokoli, o čem nemáte tušení. Pokud vás to neodradilo, můžete si přečíst návod v angličtině zde. (pokud bude zájem přeložím)

Kdy přijdou skutečné pooly?

Tady jsme u hlavního kamene úrazu. Jak jsem psal výše Protokol Chia network neumožňuje těžbu v poolech, a tedy, to co jste dosud naplotovali, nikdy do klasického poolu nepřevedete. Ano ploty vám zůstanou, nikdo vám je nevezme, pořád ještě můžete plotovat solo, ale s těmito ploty ne v poolu.

Spuštění nového protokolu, který by měl plotování v poolech umožnit bude 29. 5. 2021 s tím, že možnost plotování nových přenosných plotů by měla být spuštěná několik dní před tím. Dá se ale předpokládat, že mimo Hpoolu vznikne několik dalších možností sdružení se ve větších skupinách pro dělbu odměn i mezi soloplotery.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}