Podobné články

Golf a Bitcoin: Největší hry

„Golf je klamně jednoduchý a nekonečně složitý, uspokojuje duši a frustruje intelekt. Je zároveň obohacující i šílený – a je to bezpochyby nejlepší hra, jakou

Nevýhody těžby kryptoměn pomocí grafických karet

Těžba na grafických kartách je pro většinu lidí momentálně nejzajímavější způsob těžby kryptoměn. Pomocí grafických karet lze těžit poměrně velké množství virtuálních měn. Máte tedy v zásadě několik možností, jaké a jakým způsobem kryptoměny těžit. Pokud plánujete těžit na strojích s vysokým výkonem, a rozhodli jste se investovat do těžby miliony korun, pak na těchto stránkách pravděpodobně informace nehledáte. Pokud jste drobným těžařem, jako já, můžou vám pomoci moje zkušenosti.

nvidia, gpu, electronics

Nejdříve si povězme negativa a rizika investice do těžby kryptoměn pomocí grafických karet

Problém 1.

Cena grafických karet

S násobným zvýšením cen většiny kryptoměn těžených na grafických kartách se zvýšila jejich hodnota, a tedy se jejich ceny vyšplhaly do závratných výšek. Pokud tedy v dnešní době použitelnou grafickou/é kartu/y (alespoň 6Gb operační paměti) již nemáte, tak se koupí vystavujete poměrně velkému riziku. Za dnešních cen grafických karet je průměrná návratnost takové investice cca 10 měsíců, nicméně, jistotu, že se ceny v takové hladině udrží nemáte.

Problém 2.

Snížení transakčních poplatků Eterea

Zjednoduším to. V síti Etereum, kde je možné těžit momentálně nejvíce profitabilní mince je již schválená změna, po které se bude tzv. pálit větší část transakčních poplatků. Tím pak nejpozději do 6 měsíců dojde ke snížení zisků těžařů o cca 40%. Tedy pokud by zůstala stále stejná cena ETH, návratnost investice by se vám vracela delší dobu. Je pravda, že Etereum není jediná mince, která lze profitabilně těžit, ale slze předpokládat, že se velká část těžařů po změně přesune právě k těmto mincím a tím se výrazně zvýší jejich obtížnost a sníží profitabilita.

Problém 3.

Zvýšení složitosti výpočtů

S tím, jak se zvyšuje profitabilita těžby se zvyšuje počet těžařů a jejich těžební výkon, s tím se musí zvyšovat i složitost výpočtů. V praxi to znamená, že na stejném zařízení budete těžit stále méně mincí.

Problém 4.

Volatilita hodnoty kryptoměn

V tuto chvíli 4/2021 je cena většiny kryptoměn na historickém maximu. Je tedy obrovké riziku, že dojde k jeho zhroucení, potom by vám zůstalo jen náčiní na hraní.

Problém 5.

Cena elektrické energie

V současné době není až tak relevantní, nicméně při negativním scénáři se opravdu může stát, že více propálíte než vyděláte.

Problém 6.

Zbytkové teplo

Grafické karty poměrně dost „topí“ je tedy na zvážení, jestli pro toto teplo máte v domácích podmínkách využití, nebo vás bude obtěžovat.

Hlučnost

Některé grafické karty jsou poměrně dost hlučné, a tedy představa, že budete mít těžební rig v bytě je dosti náročná na výběr partnerky – partnera :-).

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}