Podobné články

Tožská aktivistka Farida Nabourema o vyhýbání se vládní cenzuře a „Bitcoinu pro mladé

Bitcoin je geografický chameleon. A jako takové mění tyto „kouzelné internetové peníze“, které žijí v decentralizovaném systému bez povolení, svět přímo před námi.

Jednou z mnoha superschopností bitcoinu je, že v různých kulturních prostředích na sebe bere různé přezdívky. Pro mnoho relativně bohatých Severoameričanů se názory na Bitcoin pohybují od otravného tématu konverzace u večeře na Den díkůvzdání až po technologický průlom, který může přerušit monopol státu na peníze. Zároveň je pravděpodobnější, že každý Američan, který je nedostatečně zastoupen a nedostatečně obsluhován starším finančním systémem, zjistí, že Bitcoin je prostředkem k převodu hodnoty, aniž by musel mít bankovní účet.

Pro někoho, kdo žije v Zimbabwe, kde míra inflace meziročně přesahuje 100 %, je Bitcoin záchranným lanem proti znehodnocení fiat měny. Občané Salvadoru používají bitcoin jako měnu, občané Vietnamu považují bitcoin za solidní uchovatel hodnoty. Seznam různých nabídek bitcoinu je dlouhý.

Ať už se však nacházíte kdekoli na světě, bitcoin by měl představovat svobodu. Je ironií, že pro lidi v rozvojovém světě existují mnohem důležitější stresory, které pohlcují jejich mysl, než jsou filozofické úvahy bitcoinářů žijících ve vyspělém světě. Například občané Toga chtějí pouze prostředek k nezávislému provádění transakcí a spoření v měně, která je sice volatilní, ale nenafukuje se alarmujícím tempem.

Farida Nabourema je tožská aktivistka, která statečně bojuje za demokracii ve své zemi. Bez ostychu vystupuje proti jedné z nejbrutálnějších autokracií na světě a jedné z nejdéle vládnoucích autokracií na kontinentu. Když bylo Nabouremě pouhých 13 let, začala se svým aktivismem díky tomu, že se učila od svého otce, který šel v odvážných stopách svých vlastních rodičů. Založila a vedla národní hnutí, napsala více než 400 článků, v nichž upozorňuje na útlak a diktaturu v Togu, vystupovala na TEDu a v bezpočtu podcastů a mnoho dalšího.

Nabourema by vám řekla, že když poprvé slyšela o Bitcoinu, byla skeptická. Ale stejně jako mnozí z nás, čím více se o Bitcoinu dozvídala, tím více si uvědomovala, jak dokonale zapadá do jejího prosazování demokracie, konkrétně pokud jde o finanční svobodu a gramotnost žen a mládeže.

Níže přinášíme krátký vhled do myšlenek Nabouremy o Bitcoinu a o tom, proč je důležité odstranit kulturní rozdíly mezi pohlavími.

Jak jste se poprvé dozvěděla o Bitcoinu a co konkrétně vás k němu přivedlo?

O Bitcoinu jsem se začala učit konkrétně proto, že jsem chtěla alternativní způsob posílání peněz do mé země, Toga, bez vládní cenzury. V mé zemi vládne velmi represivní vojenský režim, který je u moci již 57 let a zakazuje všechny formy protestů. Jako aktivista jsem spolu s několika dalšími lidmi pracoval na akcích proti režimu, když vláda začala zatýkat lidi za to, že hnutí darovali peníze, bylo zřejmé, že potřebujeme bezpečný způsob, jak posílat a přijímat finanční prostředky na odbojové aktivity.

Jak podle vás Bitcoin pozitivně ovlivní životy dětí a rodin v Togu?

Tato otázka je trochu klišé. Děti v Togu jsou na tom stejně jako děti ve Spojených státech nebo jinde. Jsme přesvědčeni, že finanční vzdělávání je důležité pro každé dítě, a proto jsme letos spustili program Bitcoin For Youngsters na středních školách a dosud jsme proškolili více než 3 000 studentů. Program jsme spustili, protože víme, že Bitcoin není v našich učebních osnovách zahrnut (jak jinak), a víme, že bude hrát velkou roli v jejich budoucnosti a otevře jim mysl pro možné kariéry a nebo podnikání. Ale říci, že Bitcoin v současnosti prospívá konkrétně dětem v Togu, je příliš přitažené za vlasy.“

Jak obvykle reagujete na ty, kteří se k Bitcoinu staví odmítavě, zejména na ty, kteří jsou vám blízcí?

Upřímně řečeno, neoslovuji přátele a rodinu, abych je poučil o Bitcoinu. Nikdy to nedělám, protože se nepovažuji za evangelistu Bitcoinu a lidé jsou velmi citliví a agresivní, pokud jde o peníze, a čím méně toho vědí, tím jsou agresivnější.

Raději chodím do komunit, které byly vyloučeny z finančního systému nebo které potřebují alternativu k těm stávajícím, abych je o Bitcoinu poučil, a oni to vždycky uvítají, protože to pro ně funguje a stejně potřebují řešení. Jsou to zemědělci, aktivisté, mladí lidé. Teď, když mě vidí, jak to dělám, někteří blízcí přátelé za mnou přijdou a požádají mě, abych se to naučil, a protože žádost přichází od nich, ne ode mě, který se jim to snaží vnutit, a jsou k tomu velmi vstřícní.

Pokud jde o peníze lidí, zvláště v naší části kontinentu, kde jsou příjmy nízké, a přesto je zde řada finančních omezení a systém je obtížně ovladatelný, beru ohled na to, že lidé nemusí chtít podstupovat velká finanční rizika. Přesto se nikdo nebrání tomu, aby se naučil, jak své peníze chránit před vládou i inflací.

Lidé si tyto znalosti rádi vybudují. Samozřejmě, že mnozí přicházejí s celou řadou mylných představ o Bitcoinu, ale pro ty, které jsem školil, vždy začínám své vzdělávání vyvracením mýtů kolem Bitcoinu, a pak pokračuji tím, že jim řeknu, že své Bitcoiny nesmí nikdy nikomu svěřit a měli by si je vždy sami opatrovat. Díky tomu si uvědomí, že na rozdíl od drtivé většiny shitcoinů, které fungují doslova jako Ponziho schémata, mají vlastnické právo. Začínám vyvracením mýtů, pak vlastní úschovou a pak vysvětluji, proč jsou to zdravé peníze. Ale nakonec nejsem jedním z těch lidí, kteří se pustí do hádky a snaží se lidem vnutit, že Bitcoin je to nejlepší, co kdy svět potkalo. Ti, kteří Bitcoin nenávidí, ho často stejně nepotřebují. To, že o něm vědí, je pro ně plus, ale se svým současným systémem si vystačí a jsou s ním spokojeni.“

Proč je podle vás důležité odstranit rozdíly v zájmu o Bitcoin a jeho přijetí mezi muži a ženami?

Vzdělávání a větší příležitosti pro ženy: to je jediná cesta vpřed.

Ženy, zejména v Togu, se v minulosti potýkaly s ekonomickou diskriminací. Bitcoin nám nabízí příležitost zmenšit rozdíly v bohatství mezi pohlavími, protože jde o peníze, které nediskriminují a může si je vydělat každý. Abychom toho však mohli dosáhnout, musíme investovat do vzdělávání žen v oblasti bitcoinu a pochopit, že bitcoin nelze nazývat „penězi svobody“, pokud na něm nemají spravedlivý podíl ti, kteří jsou stávajícími finančními strukturami nejvíce marginalizováni. Bitcoin potřebuje ženy, aby se mu dařilo.

Tento příspěvek napsala jako host Becca Bratcher. Vyjádřené názory jsou výhradně její vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}