Podobné články

USA zbraňují dolar tím, že ho podporují bitcoinem

Vláda Spojených států pravděpodobně podpoří dolar bitcoinem, aby ochránila svůj status emitenta globální rezervní měny.

Toto je názorový článek Luka Mikice, spisovatele, moderátora podcastů a makroanalytika.

Jedná se o druhou část dvoudílného seriálu o teorii dolarového mléčného koktejlu a jejím přirozeném přechodu k „bitcoinovému mléčnému koktejlu“ V tomto díle se budeme zabývat tím, jak bitcoin zapadá do globální krize státního dluhu.“

Teorie bitcoinového mléčného koktejlu

Většina lidí se domnívá, že zpeněžení bitcoinu nejvíce poškodí Spojené státy, protože jsou zemí se současnou globální rezervní měnou. Já s tím nesouhlasím.

Z monetizace bitcoinu těží jeden národ nepoměrně více než kterákoli jiná země. Ať už se vám to líbí, vítáte to, nebo to zakážete, Spojené státy jsou zemí, která bude mít z monetizace bitcoinu největší prospěch. Bitcoin pomůže prodloužit životnost amerického dolaru déle, než si mnozí dokáží představit, a tento článek vysvětluje proč:

Pokud budeme vycházet z předpokladu, že teze o dolarovém mléčném koktejlu bude i nadále decimovat slabší měny po celém světě, budou se tyto země muset rozhodnout, až jejich měna projde hyperinflací. Některé z těchto zemí budou nuceny se dolarizovat, stejně jako více než 65 zemí, které jsou buď dolarizovány, nebo mají svou místní měnu navázanou na americký dolar.

Některé se mohou rozhodnout přijmout kvazi-zlatý standard, jako to nedávno udělalo Rusko. Některé se dokonce mohou rozhodnout přijmout čínský jüan nebo euro jako místní prostředek směny a zúčtovací jednotku. Některé regiony by mohly okopírovat to, co udělala stínová vláda Myanmaru, a přijmout stablecoin Tether jako zákonné platidlo. Ale co je nejdůležitější, některé z těchto zemí přijmou bitcoin. Pro země, které mohou přijmout bitcoin, bude příliš volatilní na to, aby mohl provádět ekonomické výpočty a používat se jako zúčtovací jednotka, když je stále tak brzy na křivce jeho přijetí.

(Source)

Navzdory tomu, jaký je konsenzuální narativ kolem těch, kteří říkají: „Volatilita bitcoinu klesá, protože přišly instituce,“ jsem pevně přesvědčen, že to není názor zakořeněný v realitě. V předchozím článku napsaném koncem roku 2021, který analyzoval křivku přijetí bitcoinu, jsem nastínil, proč se domnívám, že volatilita bitcoinu se bude od této chvíle nadále zvyšovat, až bude putovat přes 500 000, 1 milion a dokonce 5 milionů dolarů za minci. Domnívám se, že bitcoin bude stále příliš volatilní na to, aby se dal používat jako skutečná zúčtovací jednotka, dokud nepřekročí osmimístnou hodnotu v dnešních dolarech – nebo až pohltí 30 % světového bohatství

(Source)

Z tohoto důvodu se domnívám, že země, které přijmou bitcoin, budou také nuceny přijmout jako zúčtovací jednotku právě americký dolar. Země, které přijmou bitcoinový standard, budou trojským koněm pro pokračující globální dominanci dolaru.

Ponechte na chvíli stranou své názory na to, zda jsou stablecoiny shitcoiny. Vzhledem k nedávnému vývoji, jako je například zavedení stablecoinů do sítě Lightning Network společností Taro, si představte možnost přesouvat stablecoiny po celém světě, a to okamžitě a za téměř nulové poplatky

Zdá se, že Federální rezervní systém v Clevelandu věnuje tomuto vývoji velkou pozornost, protože nedávno zveřejnil dokument s názvem „The Lightning Network:

Při zvětšení vidíme, že od března 2020 vzrostla nabídka stablecoinů z necelých 5 miliard dolarů na více než 150 miliard dolarů.

(Source)

Nejzajímavější mi nepřipadá tempo růstu stablecoinů, ale to, které stablecoiny rostou nejrychleji. Po nedávném debaklu Terra/LUNA kapitál utekl od stablecoinů, které jsou vnímány jako „rizikovější“, jako je tether, k těm „bezpečnějším“, jako je USDC.

(Source)

USDC je totiž ze 100 % kryta hotovostí a krátkodobým dluhem.

Společnost BlackRock je největším světovým správcem aktiv a nedávno v čele kola získávání finančních prostředků ve výši 440 milionů dolarů investovala do společnosti Circle. Nešlo však jen o kolo financování; BlackRock bude působit jako hlavní správce aktiv USDC a jejich pokladničních rezerv, které nyní činí téměř 50 miliard dolarů

(Source)

Zdá se, že výše zmíněná společnost Tether jde ve stopách USDC. Tether je dlouhodobě kritizován pro svou neprůhlednost a skutečnost, že je krytý rizikovými komerčními papíry. Tether byl považován za neregulovaný offshore stablecoin amerického dolaru. Jak již bylo řečeno, Tether prodal své rizikovější komerční papíry za nedotknutelnější americký vládní dluh. Souhlasili také s tím, že se podrobí úplnému auditu, aby se zlepšila transparentnost.

Pokud společnost Tether dodrží své slovo a bude i nadále podporovat USDT americkým vládním dluhem, mohli bychom se v blízké budoucnosti dočkat scénáře, kdy bude 80 % celkového stablecoinového trhu podpořeno americkým vládním dluhem. Tento týden kapituloval i další emitent stablecoinů, společnost MakerDao, která nakoupila vládní dluhopisy za 500 milionů USD do své pokladny.

Zásadní bylo, že americký dolar byl hlavní denominací bitcoinu během prvních 13 let jeho existence, během nichž bylo uvolněno 85 % nabídky bitcoinů. Síťové efekty se těžko mění a americký dolar má z rozšíření celkového „krypto“ trhu největší prospěch.

Tento rámec Bretton Woods III správně popisuje problém, kterému Spojené státy čelí: Země potřebuje najít někoho, kdo by koupil jejich dluh. Mnoho dolarových doomsayerů předpokládá, že Fed bude muset velkou část dluhu monetizovat. Jiní říkají, že se chystá zvýšená regulace amerického komerčního bankovního systému, který byl v letech 2013-2014 regulován tak, aby držel více státních dluhopisů, protože země jako Rusko a Čína se začaly zbavovat a zpomalovat své nákupy. Co když však rozmáhající se trh stablecoinů, krytý vládním dluhem, může pomoci pohltit tuto ztracenou poptávku po amerických Treasury? Najdou tak Spojené státy řešení odeznívajícího petrodolarového systému?

Zajímavé je, že Spojené státy potřebují najít řešení svých dluhových problémů, a to rychle. Státy po celém světě se předhánějí v tom, aby se vymanily z dolarového petrodolarového systému, který USA po desetiletí dokázaly vyzbrojit k upevnění své hegemonie. Země BRICS oznámily svůj záměr vytvořit novou rezervní měnu a o členství v tomto partnerství se uchází řada dalších zemí, například Saúdská Arábie, Írán, Turecko a Argentina. Aby toho nebylo málo, Spojené státy mají dluh ve výši 9 bilionů dolarů, jehož splatnost nastane v příštích 24 měsících.

Kdo nyní koupí všechen tento dluh?

Spojené státy jsou opět zahnány do kouta, jako tomu bylo v 70. letech 20. století. Jak ochrání svou téměř 100letou hegemonii jako emitenta světové rezervní měny a 250letou hegemonii jako dominantního světového impéria?

Měnové války a ekonomické divoké karty

Zde se teze stává mnohem spekulativnější. Proč Fed pokračuje v agresivním zvyšování úrokových sazeb, čímž přivádí k bankrotu své údajné spojence, jako je Evropa a Japonsko, a zároveň zdánlivě posílá svět do globální deprese? „Aby bojoval proti inflaci,“ říká se nám.

Prozkoumejme alternativní možný důvod, proč by Fed mohl tak agresivně zvyšovat sazby. Jaké možnosti mají Spojené státy k obraně své hegemonie?

Zdá se nám ve světě, kde v současné době probíhá horká válka, tak přitažené za vlasy spekulovat o tom, že bychom mohli vstoupit do ekonomické studené války? Války centrálních bank, chcete-li? Zapomněli jsme snad na „zbraně hromadného ničení“? Zapomněli jsme, co jsme udělali Libyi a Iráku za to, že se na počátku roku 2000 pokusily obejít petrodolarový systém a přestat používat americký dolar?

(Source)

Ještě před šesti měsíci jsem vycházel z toho, že Fed a centrální banky po celém světě budou jednat ve shodě, budou držet úrokové sazby nízko a pomocí „sendviče finanční represe“ nafouknou obrovský a neudržitelný 400% poměr dluhu k HDP na světě. Očekával jsem, že budou postupovat podle ekonomických plánů, které stanovily dvě ekonomické bílé knihy. První z nich vydal MMF v roce 2011 pod názvem „Likvidace vládního dluhu“ a druhou pak společnost BlackRock v roce 2019 pod názvem „Jak se vypořádat s příštím poklesem“

Očekával jsem také, že všechny centrální banky budou v tandemu postupovat směrem k zavedení digitálních měn centrálních bank (CBDC) a budou spolupracovat na realizaci „Velkého resetu“ Když se však údaje mění, měním své názory. Od plíživě koordinované politiky vlád a centrálních bank po celém světě na začátku roku 2020 si myslím, že některé země nejsou tak sladěné jako kdysi.

Až do konce roku 2021 jsem zastával pevný názor, že je matematicky nemožné, aby Spojené státy v této fázi dlouhodobého dluhového cyklu zvýšily sazby – jako to udělal Paul Volcker v 70. letech 20. století -, aniž by se zhroutil globální dluhový trh

Veřejný dluh je téměř stejně vysoký jako v dobách druhé světové války

Ale co když chce FED zhroutit globální dluhové trhy? Co když si USA uvědomí, že posilující dolar způsobuje více bolesti jejich globálním konkurentům než jim samotným? Co když si USA uvědomí, že by byly poslední domino, které by zůstalo stát v kaskádě státních defaultů? Vedlo by zhroucení globálních dluhových trhů k hyperdolarizaci? Je to jediná ekonomická divoká karta, kterou mají USA v rukávu, aby prodloužily svou vládu dominantního globálního hegemona?

(Source)

Zatímco všichni čekají na obrat Fedu, myslím, že nejdůležitější obrat už nastal: Dalioův obrat

(Source)

Jako žák Raye Dalio jsem celý svůj makroekonomický rámec postavil na myšlence, že „hotovost je odpad“ Věřím, že tato mantra stále platí pro každého, kdo používá jakoukoli jinou fiat měnu, ale narazil Dalio na nějaké nové informace o USD, které změnily jeho názor?“

Dalio napsal fenomenální knihu „Měnící se světový řád: Proč národy uspějí nebo selžou“, v níž podrobně popisuje, jak dochází k válkám, když se střetávají globální impéria.

(Source)

Došel k závěru, že by se Spojené státy mohly chystat vyzbrojit dolar, aby nebyl tak kýčovitý? Dospěl k závěru, že USA nehodlají dobrovolně dovolit Číně, aby se stala další vzmáhající se světovou říší, jak kdysi hlásal? Povede agresivní zvyšování sazeb v USA k odlivu kapitálu do USA, tedy do země, která má relativně zdravější bankovní systém než její konkurenti v Číně, Japonsku a Evropě? Máme pro tento obskurní levicový hypotetický scénář nějaké důkazy?

Nezapomínejme také, že nejde jen o závod Spojených států s Čínou. Druhé nejpoužívanější zahraniční měně na světě – euru – by pravděpodobně nevadilo, kdyby získalo moc nad upadajícím americkým impériem. Musíme si položit otázku, proč Jerome Powell odmítá sladit měnovou politiku s jedním z našich nejbližších spojenců v Evropě

(Source)

V tomto poučném webináři z roku 2021 na konferenci o centrálním bankovnictví Green Swan Powell bezostyšně odmítl souhlasit s politikami „zeleného centrálního bankovnictví“, o nichž se diskutovalo. To viditelně rozzuřilo Christine Lagardeovou, šéfku Evropské centrální banky, která se akce rovněž zúčastnila

(Source)

Některé Powellovy citáty v tomto rozhovoru jsou poučné

(Source)
(Source)

Je to znamení, že USA již nefandí ideologiím velkého resetu přicházejícím z Evropy? Proč Fed ignoruje i prosby OSN o snížení sazeb?“

(Source)

O tom, jaké jsou Powellovy záměry, můžeme spekulovat celý den, ale já se raději podívám na data. Od počáteční bouřlivé debaty Powella s Lagardeovou a následného zvýšení reverzní repo sazby Fedem několik dní poté dolar zdecimoval euro

Reverzní repo sazby se původně zvýšily 31. května 2022

V dubnu 2022 byl Powell zatažen do další „debaty“ s Lagardeovou, kterou vedla šéfka MMF. Powell potvrdil svůj postoj ke klimatickým změnám a centrálnímu bankovnictví.“

Zápletka se zhušťuje, když uvážíme důsledky přechodu úrokových sazeb LIBOR a SOFR, ke kterému došlo na začátku roku 2022. Umožní tato změna úrokových sazeb Fedu zvýšit úrokové sazby a izolovat bankovní systém od nákazy, která vznikne v důsledku vlny globálních dluhových selhání na širším eurodolarovém trhu?

(Source)

Myslím, že je zajímavé, že podle některých ukazatelů vykazuje americký bankovní systém relativně méně známek napětí než v Evropě nebo ve zbytku světa, což potvrzuje tezi, že SOFR do jisté míry izoluje USA.

Nové rezervní aktivum

Ať už jsou USA ve válce s ostatními centrálními bankami, nebo ne, nic to nemění na skutečnosti, že země potřebuje nové neutrální rezervní aktivum, které by podpořilo dolar. Vytvoření globální deflační krize a vyzbrojení dolaru je pouze krátkodobá hra. Levné skupování aktiv a vyzbrojování dolaru si vynutí pouze krátkodobou dolarizaci. Země BRICS a další země, které jsou rozčarovány finančním systémem zaměřeným na SWIFT, budou pokračovat v de-dolarizaci a pokusí se vytvořit alternativu k dolaru.

Světová rezervní měna je již 50 let neformálně kryta bankovkou amerického ministerstva financí, a to od doby, kdy Nixon v roce 1971 uzavřel zlaté okno. V dobách rizika se lidé utíkají k rezervnímu aktivu jako ke způsobu, jak získat dolary. Za posledních 50 let, když se akcie prodávají, utíkají investoři do „bezpečí“ dluhopisů, které se v prostředí „bez rizika“ zhodnocují. Tato dynamika vytvořila základ nechvalně proslulého portfolia 60/40 – dokud tento obchod nakonec v březnu 2020 nepraskl, když se trh s dluhopisy stal nelikvidním

(Source)

S přechodem do éry Bretton Woods III se Triffinovo dilema konečně stává neudržitelným. Spojené státy musí najít něco, čím by dolar podpořily. Považuji za nepravděpodobné, že by dolar podpořily zlatem. To by hrálo do karet Rusku a Číně, které mají mnohem větší zlaté rezervy.

USA tak stojí zády ke zdi. Ztrácejí důvěru v dolar a jistě by si chtěly udržet status světové rezervní měny. Naposledy byly USA v podobně zranitelné pozici v 70. letech 20. století, kdy byla vysoká inflace. Vypadalo to, že dolar zkrachuje, dokud USA v roce 1973 účinně nenavázaly dolar na ropu prostřednictvím petrodolarové dohody se Saúdy

Země dnes čelí podobné hádance, ale s jiným souborem proměnných. Už nemá možnost podpořit dolar ropou nebo zlatem.

Vstupte do bitcoinu!

Bitcoin může stabilizovat dolar a dokonce prodloužit jeho status světové rezervní měny na mnohem delší dobu, než mnozí lidé očekávají! A co je nejdůležitější, bitcoin dává Spojeným státům jedinou věc, kterou potřebují pro měnové války 21. století: důvěru.

Země mohou věřit zlatem podloženému (petro)rublu/jüanu více než dolaru podloženému bezcenným papírem. Dolar krytý bitcoiny je však mnohem důvěryhodnější než (petro)rubl/jüan krytý zlatem.

Jak již bylo zmíněno, monetizace bitcoinu nejenže ekonomicky pomáhá USA, ale také přímo poškozuje naše měnové konkurenty, Čínu a v menší míře i Evropu – našeho údajného spojence

Uvědomí si USA, že zálohování dolaru energií přímo poškozuje Čínu a Evropu? Čína i Evropa se potýkají s významnými problémy souvisejícími s energií a obě nechvalně prosluly zákazem těžby bitcoinů metodou proof-of-work. Uvedl jsem, že energetická krize v Číně byla skutečným důvodem, proč Čína v roce 2021 zakázala těžbu bitcoinů.

Dnes, kdy přecházíme do digitálního věku, se domnívám, že nastává zásadní změna:

Po tisíce let byly peníze podloženy důvěrou a zlatem a chráněny loděmi. V tomto tisíciletí však budou peníze podloženy šifrováním a matematikou a chráněny čipy.

Pokud mi dovolíte opět trochu spekulovat, věřím, že USA tuto skutečnost chápou a připravují se na deglobalizovaný svět mnoha různými způsoby. Zdá se, že USA jsou západní zemí, která zaujímá nejpřátelštější přístup k bitcoinu. Máme senátory po celých Spojených státech, kteří se snaží udělat ze svých států bitcoinová centra tím, že přijímají přátelskou regulaci pro těžbu. V rámci velké migrace hashů v roce 2021 se lví podíl čínských hashů přesunul do USA, kde se nyní nachází více než 35 % světového hashe

(Source)

Nedávné sankce proti ruským těžařům by mohly tuto migraci hashů jen dále urychlit. Kromě určitého šumu v New Yorku a odloženého rozhodnutí o spotovém ETF to vypadá, že Spojené státy bitcoin přijímají.

(Source)

V tomto videu hovoří ministryně financí Janet Yellenová o inovaci Satoshiho Nakamota. Předseda Komise pro cenné papíry a burzy Gary Gensler neustále odlišuje Bitcoin od „krypto“ a rovněž ocenil vynález Satoshiho Nakamota

(Source)

ExxonMobil je největší ropná společnost v USA a oznámila, že využívá těžbu bitcoinů ke kompenzaci svých emisí uhlíku.

Pak je tu otázka, proč bylo Michaelu Saylorovi umožněno vést spekulativní útok na dolar za účelem nákupu bitcoinů? Proč Fed vydává nástroje, které zdůrazňují, jak oceňovat vejce (a další zboží) v bitcoinech? Pokud se USA tolik bránily zákazu bitcoinu, proč to všechno bylo v zemi povoleno?

(Source)

Přecházíme od dolaru založeného na ropě k dolarovému rezervnímu aktivu založenému na bitcoinech. Krypto-eurodolary, alias stablecoiny kryté americkým dluhem, budou představovat most mezi stávajícím dolarovým systémem krytým energií a tímto novým systémem krytým bitcoinem/dolarem krytým energií. Připadá mi strašně poetické, že země založená na ideologii svobody a suverenity se zřejmě staví do pozice země, která tuto technologickou inovaci využije nejvíce. Dolar podporovaný bitcoiny je jedinou alternativou k rostoucí čínské hrozbě, která se staví do pozice globální rezervní měny.

Ano, Spojené státy se dopustily mnoha zvěrstev, tvrdím, že se občas provinily zneužitím své moci globálního hegemona. Co se však stane ve světě, který je rychle pohlcován sílícím totalitarismem, pokud mocný americký experiment selže? Co se stane s naší civilizací, pokud dovolíme, aby čínské impérium, které má sociální kredit, povstalo a exportovalo své digitální panoptikum podporované CBDC do světa? Kdysi jsem patřil k lidem, kteří jásali nad zánikem amerického impéria, ale nyní se obávám, že přežití samotné naší civilizace závisí na přežití země, která byla původně založena na principech života, svobody a vlastnictví.

Závěry

Když to přiblížím, stojím si za svou původní tezí, že nás do konce desetiletí čeká nový měnový řád. Události předchozích měsíců však tento již tak rychlý časový plán do roku 2030 zcela jistě urychlily. Rovněž si stojím za svou původní tezí z článku o roce 2021, která se týká toho, jak se vyvíjí křivka přijetí bitcoinu kvůli tomu, jak je současný měnový režim rozbitý.

(Source)

Domnívám se, že rok 2020 byl měnovým inflexním bodem, který bude katalyzátorem, díky němuž se bitcoin v tomto desetiletí dostane z 3,9 % celosvětového přijetí na 90 %. To je to, co překonání propasti obnáší pro všechny transformační technologie, které dosáhnou masového rozšíření

(Source)

Na cestě však bude mnoho „nadějných okamžiků“, jako tomu bylo v případě německé výmarské hyperinflace ve 20. letech 20. století.

(Source)

Dojde k poklesům a prudkým nárůstům inflace, jako tomu bylo ve 40. letech 20. století během snižování zadluženosti americké vlády.

(Source)

Deglobalizace bude dokonalým obětním beránkem pro to, co se vždy chystalo na desetiletí snižování vládního dluhu. Měnové kontrakce a křeče jsou s každým dalším čerpáním, s nímž se setkáváme, stále častější a prudší. Domnívám se, že většina fiat měn se nachází v 1917 stádiu výmarské hyperinflace.

(Source)

Tento článek byl velmi zaměřen na přijetí bitcoinu národními státy, ale neztrácejte ze zřetele, co se zde skutečně odehrává. Bitcoin je trojským koněm pro svobodu a samosprávu v digitálním věku. Zajímavé je, že mám také pocit, že hyperdolarizace tuto mírovou revoluci urychlí.

Hyperinflace je událost, která přiměje lidi, aby se dali do práce a naučili se něco o penězích. Jakmile bude mnoho z těchto po moci toužících diktátorů donuceno k dolarizaci a nebudou již mít kontrolu nad místní tiskárnou peněz, mohou mít větší motivaci vsadit na něco, jako je bitcoin. Někteří to možná udělají i ze zlomyslnosti, protože si nechtějí nechat diktovat svou měnovou politiku od USA

(Source)

Peníze jsou hlavním nástrojem, který státy používají k výkonu své autokratické, autoritářské moci. Bitcoin je technologická inovace, která rozpustí národní stát a zlomí moc, kterou stát má, tím, že odstraní jeho monopol na nabídku peněz. Stejně jako tiskařský lis zlomil moc dynamického dua, kterým byla církev a stát, bitcoin poprvé za více než 5 000 let měnové historie oddělí peníze od státu

(Source)

Takže, abychom odpověděli dolarovým doomsdayerům: „Zemře dolar?“ Ano! Ale čeho se dočkáme v mezidobí? De-dolarizaci? Možná okrajově, ale já věřím, že uvidíme hyperdolarizaci následovanou hyperbitcoinizací.“

Tento příspěvek napsal jako host Luke Mikic. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}