Podobné články

Paradox Ponziho schématu Bitcoin

„Ponziho schéma“ se stalo synonymem pro nejrůznější finanční podvody a peněžní machinace. Když rychlý šestiměsíční kolaps vymazal v roce 2022 z tržní kapitalizace kryptoměn 2

V Boha věříme, všichni ostatní platí bitcoiny

Možná brzy začneme po celém světě věřit spíše bitcoinům než fiatům.

Jedná se o názorový editorial Phila Snydera, pedagoga, který na Houstonské univerzitě vyučuje technologii blockchain, Bitcoin a všechny mediální věci.

Kdo se někdy alespoň trochu nezasmál, když si poprvé přečetl nápis za pokladnou, ozdobený oním nadčasovým vtipem a moudrem: „In God We Trust; All Others Pay Cash“? Možná se brzy po celém světě, všude tam, kde obchodníci přijímají bitcoiny, začneme setkávat s nápisem „In God We Trust; All Others Pay Bitcoin“

Měli byste ocenit ironii, že fiat dolar, kterému jsme přestali věřit, stále deklaruje svou vlastní náboženskou víru tiskem na každém malém kousku směšného papíru a kovových slimáckých žetonů Federálního rezervního systému. Očekává se od nás také, že budeme věřit, že tato podvodná měna je „Podpořena plnou vírou a úvěrem vlády Spojených států“, jak je uvedeno na oficiálních pokladničních cedulích FDIC a NCUA spolu s jejich slibem pojistit vklady až do výše 250 000 USD. Není překvapením, že derivát tohoto prohlášení lze tu a tam zahlédnout na internetu jako memy „In Bitcoin We Trust“. Také pak ironicky věříme v „bezdůvěrový“ protokol Bitcoinu.

Fráze „In God we trust“ (V Boha věříme) má v Americe dlouhou historii používání, přičemž její oficiální původ lze nalézt v občanské válce, kdy měla posilovat morálku a hlásat, že Unie spoléhá na Boha z Bible – což bylo tvrzení, které sdílel i Jih! Oficiálním mottem Spojených států se nakonec stalo v roce 1955, kdy 84. kongres přijal společnou rezoluci a podepsal ji prezident Eisenhower. Pro křesťany spolu víra a důvěra úzce souvisejí a v některých souvislostech jsou téměř synonymem. Důvěřujeme Bohu, že nás zachrání z našeho duchovně mrtvého stavu skrze víru v Kristovu oběť, kterou nám svou milostí předává do našeho nitra.

Bitcoinisté touží po budoucnosti světového míru, prosperity a bratrství – čím dříve, tím lépe. Ale ať už s Bitcoinem, nebo bez něj, nestane se tak dříve, než nastane to, čemu křesťané říkají „tisícileté království“, což je Kristův návrat, aby vládl a kraloval vesmíru, který stvořil přímo zde na zemi. A jak naznačují současná znamení času, pravděpodobně už nebudeme muset čekat dlouho.

Jako jedno z těchto znamení doby vnímám Bitcoin. Dokonce i pozemské království, kterému bude vládnout Bůh, bude s velkou pravděpodobností vyžadovat nějakou formu peněžního systému a podle mého názoru Bitcoin tuto úlohu plní dokonale. Pravděpodobně nejbližší příklad toho, jak bude toto království vypadat, máme v biblickém vyprávění o králi Davidovi. Bible popisuje Ježíše jako doslovného i přeneseného „syna Davidova“, což znamená, že je konečným dědicem davidovské dynastie. Celý starověký svět se stal poddaným Davidovy vlády jako majestátního a vítězného, ale pokorného krále Izraele. Jedná se o předzvěst Kristovy tisícileté vlády.

O Šalomounovi jako přímém dědici Davidova trůnu se říká, že „učinil stříbro a zlato v Jeruzalémě obyčejnými jako kamení…“ To poukazuje na úplnou proměnu tehdejšího ekonomického systému a prorokuje budoucnost, neboť Bitcoin učiní všechny ostatní formy peněz zastaralými. Dále můžeme poukázat na historii prvotní církve, kdy „…mezi nimi nebyli žádní chudáci. Čas od času totiž ti, kdo vlastnili pozemky nebo domy, je prodávali, přinášeli peníze z prodeje a kladli je k nohám apoštolů a ty se rozdělovaly každému, kdo měl nouzi.“

Věřím, že mnoho prvních uživatelů bitcoinu, jejichž jmění přesáhne i jmění Rothschildů a Rockefellerů, bude pohnuto Duchem svatým, aby darovali obrovské částky v bitcoinech potřebným po celém světě, čímž se uskuteční další biblický popis: „Všichni věřící byli jedno srdce a jedna mysl. Nikdo netvrdil, že něco z jejich majetku je jeho vlastní, ale dělili se o všechno, co měli.“

To není něco jako moderní teologie osvobození nebo nějaká náboženská forma komunismu, ale spravedlivá rovnost, které se žádný moderní, probuzený socialismus nemůže nikdy vyrovnat, protože ji ustanovil sám Bůh.

Bitcoináři se musí naučit trpělivosti, která přichází s rozvojem nízké časové preference, jež plodí a doplňuje ctnosti spořivosti, pevné pracovní etiky, poctivosti, věrnosti a lásky k Bohu a bližním. I o nich má Bible co říci.

Báseň o čase a časové preferenci – pravděpodobně napsaná králem Šalamounem – zní takto:

„Všechno má svůj čas,

a každá činnost pod nebem svůj čas:

čas narodit se a čas zemřít,

čas sázet a čas vytrhávat,

čas zabíjet a čas léčit,

čas bořit a čas stavět,

čas plakat a čas smát se,

čas truchlit a čas tančit,

čas rozhazovat kamení a čas sbírat,

čas objímat a čas zdržet se objímání,

čas hledat a čas vzdát se,

čas uchovávat a čas zahodit,

čas trhat a čas napravovat,

čas mlčet a čas mluvit,

čas milovat a čas nenávidět,

čas válčit a čas míru.“

Mohli bychom vhodně dodat: „Čas na HODL a čas na rozdávání.“

„Neboť co prospěje člověku, získá-li celý svět, a ztratí svou duši?“

Tento příspěvek napsal Phil Snyder. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}