Podobné články

Válka na Ukrajině a kryptoměny

Pro většinu lidí, které znám je oprávněně válka na Ukrajině tématem, které jimi otřáslo a otřásá. Vladimír Putin působí škody nejen Ukrajině, ale především vlastnímu národu, kvůli něčemu, co nikomu ze západního světa nemůže dávat smysl. Zahazuje tak v podstatě to poslední, co Rusku v mezinárodním kreditu zbylo, a tedy vzpomínku na osvobození od nacismu.

Role kryptoměn ve válce

Role kryptoměn jako je bitcoin, Etereum, nebo Monero se zdá být velmi zajímavou a nezamýšlenou. Zatím co naprostá většina kryptoměnových analytiků předpokládala v případě vypuknutí konvenčního konfliktu prudký propad jeho ceny a korelaci s ostatními trhy, realita se zdá být obrácená. Kryptoměny a zejména Bitcoin zatím fungují skutečně jako bezpečný přístav a řekněme asset, který ve válčících zemích částečně nahrazuje tradiční monetární systém. Kryptoměnové peněženky pak jako skutečně bezpečný způsob zajišťující likviditu. Není způsob, jak Vás o prostředky na těchto peněženkách připravit. Bitcoin nemá žádnou banku, která by se dala zavřít. Pominu-li nějaké přímé násilné vydírání a získání seedu. Nikdo se nemusí bát, že o svoje prostředky přijde, jako v případě Rublu, či Hřivny. Zároveň se nikdo prchající z Ukrajiny, nemusí bát, že ho po cestě někdo okrade, jako v případě převozu bankovek, nebo zlata. Kryptoměny tak velmi pomáhají. Organizují se sbírky a na pomoc Ukrajině tak přichází velké množství bitcoinu a dalších kryptoměn. Zdá se tak, že kryptoměny a jejich užitečnost se ukazuje v reálném světě a má velmi pozitivní dopad. Bylo by určitě vhodné edukovat o jejich prospěšnosti.

Válka na ukrajině jako hrozba pro bitcoin

Ano, dílčí úspěch bitcoinu a dalších kryptoměn jako semirezervní měny je rozhodně fajn a podporuje mou představu o finanční svobodě. Velmi se však obávám, že se může stát dvousečnou sekerou v okamžiku, kdy někdo neúspěch západních sankcí jednoduše hodí na kryptoměny. Nemyslím si, že by Rusko ve větším měřítku využívalo kryptoměny k financování válečných operací. To ostatně není téměř možné s ohledem na své spojence, kteří se k něčemu takovému staví zády. Vidíme však, že velké množství ruského soukromého kapitálu se právě do kryptoměn přemísťuje, a to nejen ruského. Znám několik českých podnikatelů, kteří podnikají v Rusku a převod do krypta byl pro ně jediný způsob, jak ochránit svoje investice. To se prostě stalo. Otázka zní, zda a kdy tuto hůl na kryptoměny použijí tradiční kritici bitcoinu a jiných kryptoměn ze západního světa. To by samozřejmě ještě víc snížilo kredibilitu kryptoměn a přivedlo by na ně další restrikce a omezení v západním světě. Paradoxně by se pak nástroj svobody mohl být svobodně používán jen v nesvobodné části světa. Ovšem jen do času. Blockchain je úžasný vynález pro finanční svobodu a nejen pro tu. Jsou to naše a skutečné peníze. Myslím si, že boj o jejich existenci teprve začne.

OPZ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}