Podobné články

Váš finanční plán může být bez bitcoinu rizikovější

Tento článek původně vyšel na blogu Sound Advisory. Společnost Sound Advisory poskytuje finanční poradenství a specializuje se na vzdělávání a vedení klientů, aby se jim finančně dařilo ve světě poháněném bitcoiny. Chcete-li se dozvědět více, klikněte zde.

„Víra je moudrá sázka. Připusťme, že víru nelze dokázat, jakou škodu vám způsobí, když vsadíte na její pravdivost a ona se ukáže jako nepravdivá? Pokud získáte, získáte vše; pokud prohrajete, neztratíte nic. Vsaďte se tedy bez váhání, že existuje.“

– Blaise Pascal

Blaise Pascal se dožil pouhých 39 let, ale stal se světoznámým díky mnoha přínosům v oblasti matematiky, fyziky a teologie. Výše uvedený citát vystihuje Pascalovu sázku – filozofický argument pro křesťanskou víru v existenci Boha.

Závěr argumentu říká, že rozumný člověk by měl žít tak, jako by Bůh existoval. I když je pravděpodobnost malá, odměna za riziko stojí.

Pascalova sázka jako ospravedlnění bitcoinu? Ano, jsem si vědom klamů: falešná dichotomie, odvolání se na emoce, vyvolání otázky atd. O to ale nejde. Jde o to, že binární výsledky podněcují extrémní výsledky a teorie her o penězích naznačuje, že jde o hru, kde vítěz bere vše

Pascalův investor:

Přijetí „nejlepších peněz v čase“ lidstvem napodobuje sérii binárních výsledků – A/B testů.

V průběhu dějin horší formy peněz zanikaly s tím, jak se objevovaly lepší alternativy (viz neúspěšný přechod Indie na zlatý standard). A pokud se bitcoin snaží být předními penězi budoucnosti, buď se mu to podaří, nebo ne.“

„If you ain’t first, you’re last.“ (Pokud nejsi první, jsi poslední) -Ricky Bobby, Talladega Nights, o tom, které peníze časem uspějí.“

Na úspěch bitcoinu se tedy můžeme dívat podobně jako na Pascalovu sázku – říkejme jí Satoshiho sázka. Přeložené body by vypadaly asi takto:

 • Pokud budete bitcoin vlastnit brzy a stane se celosvětově hodnotnými penězi, nesmírně na tom vyděláte 😀
 • Pokud budete bitcoin vlastnit a nepovede se mu, o tuto hodnotu jste přišli. 😢
 • Pokud bitcoin nevlastníte a klesne na nulu, nic vás nebolí a nic nezískáte. 😐
 • Pokud bitcoin nevlastníte a uspěje, prošvihnete významnou finanční revoluci našich životů a zůstanete relativně pozadu. 😡

Pokud bitcoin uspěje, bude mít mnohem větší hodnotu než dnes a bude mít obrovský vliv na vaši finanční budoucnost. V případě neúspěchu jsou ztráty omezeny pouze na vaši expozici. Nejvíce byste mohli přijít o peníze, které jste investovali.

Je hypoteticky možné, že bitcoin může mít 100x vyšší hodnotu než dnes, ale může případně ztratit pouze 1x svou hodnotu, protože klesne na nulu. Koncept, o kterém zde diskutujeme, je asymetrický růst – výrazné zisky s relativně omezeným poklesem. Jinými slovy, potenciální výnosy z investice převažují nad potenciálními riziky.

Bitcoin nabízí asymetrický vzestup, který z něj činí rozumnou investici pro většinu portfolií. Dokonce i malá alokace poskytuje potenciální ochranu proti extrémnímu znehodnocení měny

Sůl, benzín a pojištění

„Nepřesolujte svůj steak, nenalévejte příliš mnoho benzínu do ohně a nekupujte příliš mnoho pojištění.“

„Nebojte se, že se vám to podaří

Málo znamená hodně a snadno to můžete přehnat. Totéž platí při pohledu na bitcoin v kontextu finančního plánu.“

Asymetrický vzestup bitcoinu mu dává „pojistné“ vlastnosti a toto pojištění se v době tisku peněz velmi vyplatí. To se ukázalo v roce 2020, kdy hodnota bitcoinu v reakci na pandemické tištění peněz vzrostla o více než 300 % a výrazně předstihla akcie, zlato i dluhopisy.

Podobný asymetrický růst nabízí bitcoin i dnes. Nabídka bitcoinu je omezena na 21 milionů mincí, což jej činí odolným vůči inflačnímu znehodnocení. Naproti tomu kupní síla dolaru v důsledku neomezeného tisku peněz trvale klesá. Historie ukázala, že společnosti dávají přednost penězům, které se těžko nafukují.

Pokud se nedávná zběsilá inflace stane nezvladatelnou a dolarový systém se zadrhne, bitcoin má dobrou pozici jako jeho nástupce. Na tento globální měnový A/B test je ještě brzy, ale vzhledem k jejich velikosti může malý bitcoin urazit dlouhou cestu. Pokud se to podaří, budou mít první osvojitelé obrovský prospěch ve srovnání s opozdilci. Samozřejmě neexistují žádné záruky, ale potenciální odměna ospravedlňuje přiměřenou expozici navzdory rizikům.

Představme si nervózní Nancy, extrémně konzervativní investorku. Chce investovat, ale zároveň co nejméně riskovat. Investuje 100 % svých peněz do krátkodobých peněžních ekvivalentů (krátkodobé státní dluhopisy, peněžní trhy, CD, možná nějaká hotovost v plechovce od kávy). Při tomto rozložení investic má téměř jistotu, že se jí počáteční investice vrátí a jako zisk získá mírný úrok. Nemá však žádnou záruku, že za investici, která se jí vrátí, nakoupí stejnou částku jako dříve. Inflace a tisk peněz způsobují, že za každý dolar lze v průběhu času koupit stále méně. V závislosti na míře inflace se může stát, že si za něj nekoupí vůbec nic. Jinými slovy, o žádný dolar nepřišla, ale dolar ztratil kupní sílu.

Nyní osolme její portfolio bitcoiny.

99 % krátkodobých státních dluhopisů. 1 % bitcoinů.

Při alokaci 1 %, pokud bitcoin přes noc klesne na nulu, ztratí na dolaru pouze penny a její úroky z pokladničních poukázek rychle zaplní vzniklou mezeru. Pro její finanční budoucnost to není vůbec katastrofální.

Pokud se však naplní hypotetický hyperinflační scénář z výše uvedeného a kupní síla bitcoinu vzroste 100x, zachránila vše. Obrazně řečeno, shořel jí celý dolarový dům a „bitcoinová pojistka“ ji učinila celou. Mocné. Trocha bitcoinové soli se hodí na dlouhou cestu.

(Při ochraně proti stávajícímu systému je důležité mít na paměti, že je třeba dostat své bitcoiny ze systému ven. Držení bitcoinů na burze nebo u protistrany vám nepomůže, pokud tento subjekt zkrachuje. Pokud považujete bitcoin za pojištění, je nezbytné mít bitcoin v chladicím zařízení a mít klíče. Jinak je to pojištění někoho jiného.“

Když máte jen kladivo, všechno vypadá jako…

Stavební vtip:

Na stavbě platí jen tři pravidla: 1.) Vždy používejte správný nástroj pro danou práci! 2.) Kladivo je vždy správný nástroj! 3.) Kladivem může být cokoli!

Yeah. To jsem si taky myslel. Lehce vtipné a hlavně zbytečné.

Ale když strávíte dost času mácháním kladivem, nakonec si uvědomíte, že to může být víc, než se na první pohled zdá. Ne všechno je hřebík. Kladivo dokáže bourat zdi, rozbíjet beton, naklepávat předměty na místo a vyklepávat další věci. Kladivo dokáže tvořit i ničit; staví vysoké věže a pokořuje začínající prsty. Případy použití se rozšiřují s dovedností tesaře.

Stejně jako kladiva je i bitcoin peněžním nástrojem. A alokace 1-5 % do tohoto aktiva obvykle vidí případ užití „spekulativní pojištění“ – platné. Bitcoin je spekulativní pojištění, ale není to jen spekulativní pojištění. Lidé do bitcoinu investují a spoří z mnoha různých důvodů.

Viděl jsem, že lidé používají bitcoin ke všem následujícím případům použití:

 • Zajištění proti finančnímu kolapsu (spekulativní pojištění)
 • Spoření pro rodinu a budoucnost (dlouhodobé všeobecné spoření a záchranná síť)
 • Pěstování zálohy na dům (střednědobé specifické spoření)
 • Střelba na Měsíc způsobem odpovídajícím výhře v loterii (hazardní hra)
 • Odhlášení se od státem řízeného, bankami kontrolovaných finančních systémů (finanční volitelnost)
 • Rychlé vydělání peněz (krátkodobé obchodování)
 • Útěk z nepřátelské země (evakuace bohatství)
 • Uzamčení bohatství, které nemůže být zkonfiskováno (uchování bohatství)
 • Jako prostředek k ovlivnění názorů a získání příznivců (společenský status)
 • Napravit peníze a napravit svět (poslání a účel)

Mějte to na paměti, když přijímáte finanční rady jiných lidí. Často hrají jinou hru než vy. Mají jiné cíle, výchovu, pohled na svět, rodinnou dynamiku a okolnosti. I když mohou používat stejné kladivo jako vy, může to být pro úplně jinou práci.

Závěr

Masivní alokace do bitcoinu může někomu připadat šílená, jinému však naprosto rozumná. Totéž platí pro alokaci ve výši 1 %.

Vzhledem k dnešnímu makroekonomickému prostředí a trajektorii bitcoinu však shledávám jen velmi málo případů použití, kdy dává smysl 0 % bitcoinu. Tím, že bitcoin nevlastníte, implicitně říkáte, že jste si stoprocentně jisti, že selže a klesne na nulu. Vzhledem k jeho dosavadní čtrnáctileté historii bych doporučoval tuto důvěru snížit. Nikdo nemá 100% pravdu navždy. Trocha soli se hodí na dlouhou trať. Váš finanční plán může být bez bitcoinu rizikovější. Diverzifikujte podle toho.

„Musíme se naučit své limity. Všichni jsme něco, ale nikdo z nás není všechno.“ – Blaise Pascal.

Kontakt

Kancelář: (208)-254-0142

408 South Eagle Rd.

Ste. 205

Eagle, ID 83616

hello@thesoundadvisory.com

Ověřte si minulost svého finančního profesionála na FINRA’s BrokerCheck. obsah je vytvořen ze zdrojů, o kterých se předpokládá, že poskytují přesné informace. Informace v tomto materiálu nejsou určeny jako daňové nebo právní poradenství. Konkrétní informace týkající se vaší individuální situace konzultujte s právními nebo daňovými odborníky. Některé z těchto materiálů byly vyvinuty a vytvořeny společností FMG Suite s cílem poskytnout informace o tématu, které by vás mohlo zajímat. Společnost FMG Suite není spojena se jmenovaným zástupcem, makléřem – dealerem, státem – nebo Komisí pro cenné papíry a burzy – registrovanou investiční poradenskou firmou. Vyjádřené názory a poskytnuté materiály mají obecný informační charakter a nelze je považovat za nabádání k nákupu nebo prodeji jakýchkoli cenných papírů.

Ochranu vašich údajů a soukromí bereme velmi vážně. Od 1. ledna 2020 navrhuje kalifornský zákon o ochraně soukromí spotřebitelů (CCPA) následující odkaz jako dodatečné opatření k ochraně vašich údajů: Neprodávejte mé osobní údaje.“

Copyright 2024 FMG Suite.“

Společnost Sound Advisory, LLC („SA“) je registrovaným investičním poradcem, který nabízí poradenské služby ve státě Idaho a v dalších jurisdikcích, kde je osvobozen. Registrace neznamená určitou úroveň dovedností nebo vzdělání. Informace na těchto stránkách nejsou určeny jako daňové, účetní nebo právní poradenství, jako nabídka nebo výzva k nabídce nákupu nebo prodeje nebo jako podpora jakékoli společnosti, cenného papíru, fondu nebo jiné nabídky cenných papírů nebo jiných cenných papírů. Na tyto informace by se nemělo spoléhat jako na jediný faktor při investičním rozhodování. Minulá výkonnost není ukazatelem budoucích výsledků. Investice do cenných papírů jsou spojeny se značným rizikem a mohou vést k částečné nebo úplné ztrátě investovaných prostředků. Nemělo by se předpokládat, že jakákoli doporučení budou výnosná nebo se budou rovnat výkonnosti uvedené na těchto stránkách.

Informace na těchto stránkách jsou poskytovány „TAK, JAK JSOU“, a bez jakýchkoli záruk, ať už výslovných nebo předpokládaných. V maximálním rozsahu přípustném podle platných zákonů se společnost Sound Advisory LLC zříká veškerých záruk, výslovných i předpokládaných, mimo jiné včetně předpokládaných záruk prodejnosti, neporušování práv a vhodnosti pro určitý účel.

Společnost SA nezaručuje, že informace na těchto stránkách budou bez chyb. Informace používáte na vlastní nebezpečí. Společnost SA v žádném případě nenese odpovědnost za jakékoli přímé, nepřímé, zvláštní nebo následné škody, které vzniknou v důsledku používání nebo nemožnosti používat informace uvedené na těchto stránkách, a to ani v případě, že společnost SA nebo její autorizovaný zástupce byli na možnost vzniku takových škod upozorněni. Informace obsažené na těchto stránkách by neměly být považovány za výzvu k nákupu, nabídku k prodeji nebo doporučení jakéhokoli cenného papíru v jakékoli jurisdikci, kde by taková nabídka, výzva nebo doporučení byly nezákonné nebo nedovolené

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}