Podobné články

Velká aktualizace na Etereu

Co vlastně přinesl velký London hard fork, nebo také aktualizace ETH sítě pod názvem EIP1559. Co se zlepšilo, co se změnilo a změnilo se něco? Nebudu se pouštět do nějakých složitostí, ostatně od toho jsou jiné weby, my jsme tu proto, abychom poskytovali jednoduše pochopitelné informace i lidem, které krypto sice baví, ale nepotřebují vědět technické detaily. Takže ve zkratce. Na Etereum síti proběhl velký, někým toužebně očekávaný a jinými obávaný hard fork, tedy aktualizace. Ta přináší několik novinek. Dalo by se říci, že zatím dává za pravdu spíše těm, kdo se na změnu těšili. Samotný přechod proběhl naprosto hladce a, zdá se zcela bez komplikací.

Co se vlastně změnilo. V první řadě bylo upuštěno od čistě tržního přístupu ve schvalování transakcí. Čímž byly zavedeny jakési socializační principy do jinak decentralizovaného systému. To má za následek levnější transakční poplatky, nižší odměny těžařům. Zásadní je v tomto ohledu tzv. pálení odměn za transakce, kdy se tak v závislosti na vytížení sítě z inflační měny stává měna deflační. To by mělo zvýšit cenu samotného Eteru. Z krátkodobého hlediska to zatím tak skutečně zafungovalo, dokonce mám dojem, že poprvé v historii kryptoměn se na pár dní otočil zaběhnutý model, kdy cena Eteru následovala bitcoin a tahounem hodnoty se stal právě Éter. Vzhledem k tomu, že na ETH síti běží podstatná část decentralizovaných financí, mám z budoucího vývoje trochu obavy, a to s ohledem na možný problém s likviditou, kdy se při minimální inflaci, či dokonce deflaci bude chtít stále méně lidí Eteru zbavovat. No to ukáže čas.

Jedná se rovněž o velmi rozsáhlou technickou změnu, a je vidět, že dání si na čas se vyplatilo. Přináší optimističtější pohled na přechod na ETH 2.0, který ovšem sám nepovažuji za příliš šťastný.

Zafod

Praktické změny:

  1. Snížení odměn ťežařům o cca 20% (zatím kompenzuje zvýšená cena Eteru).
  2. Nutnost změny nastavení odměňování u některých poolů.
  3. Stabilnější transakční poplatky.
  4. Nižší inflace v ETH síti.
  5. Nižší likvidita.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}