Podobné články

Paradox Ponziho schématu Bitcoin

„Ponziho schéma“ se stalo synonymem pro nejrůznější finanční podvody a peněžní machinace. Když rychlý šestiměsíční kolaps vymazal v roce 2022 z tržní kapitalizace kryptoměn 2

Veřejní těžaři bitcoinů bojují o přežití

Kurz hašiše zaznamenal první výraznější pokles od července 2021 a veřejní těžaři pociťují tlak, protože náročné podmínky mohou trvat delší dobu.

Níže je výňatek z nedávného vydání Bitcoin Magazine Pro, prémiového zpravodaje o trzích Bitcoin Magazine. Chcete-li být mezi prvními, kdo obdrží tyto postřehy a další analýzy trhu s bitcoiny na řetězci přímo do své e-mailové schránky, předplaťte si je nyní.

Rekordní úprava obtížnosti směrem dolů

Těžební průmysl nadále dostává zabrat, protože rostoucí inflace energií, dluhová zátěž a pokles cen bitcoinů si vybírají svou daň. Na konci listopadu jsme zaznamenali 13,1% pokles hash rate z historických maxim. Z významných poklesů hash rate od roku 2016 je to však stále relativně málo ve srovnání s hrstkou období poklesu nad 15 % během této doby.

Poslední úprava obtížnosti směrem dolů o 7,32 % je přímou reakcí na to, že se veškerá tato míra hašování dostala do offline režimu. V dnešním stavu se rychlost hašování pohybuje těsně kolem 250 EH/s a klesla o 7,84 % oproti svému historickému maximu přibližně 273 EH/s. Jedná se o největší úpravu obtížnosti směrem dolů, kterou jsme zaznamenali od července 2021, kdy jsme byli svědky série úprav obtížnosti směrem dolů po zákazu těžby v Číně. To by mělo současným těžařům přinést určitou dočasnou úlevu, ale je příliš brzy na to říci, zda tento trend poklesu hash rate již skončil

Těžební obtížnost zaznamenala největší pokles od července 2021
Drawdown hash rate z historických maxim je menší než průměrný medvědí trh

Ani při posledním drawdownu hash rate nejsme svědky toho, že by přicházela oznámení od hlavních veřejných těžařů. Hash rate většiny veřejných těžařů je buď na stejné úrovni, nebo za poslední měsíc roste.

Hash rate veřejných těžařů bitcoinů zůstává stabilní

Z těch, kteří zatím poskytli měsíční aktualizace produkce, se držba bitcoinů z velké části zvyšuje ze tří největších pokladen napříč Riotem, Marathonem a Hut 8, což představuje 27 579 bitcoinů. Bitfarms prodali významné množství ze své pokladny, což pravděpodobně souvisí se splácením jejich současných dluhových facilit.

Podíly největších těžebních společností v bitcoinech rostou

Pokud jde o bitcoiny, výkonnost akcií těžařů v letošním roce nadále klesá, pokud se podíváme na výnosy od počátku roku ve srovnání s výkonností bitcoinů. Medvědí trh s cenou hash je živý a zdravý, což pro nás byla hlavní teze při hodnocení současných vyhlídek investic do veřejných těžařů oproti bitcoinu. Jakékoli překonání výkonnosti těžařů bitcoinu v krátkodobém horizontu se na trhu ukázalo jako příležitost k přecenění akcií na nižší hodnoty.

Při pohledu na tržní kapitalizaci zástupného koše šesti veřejných těžařů bitcoinu je patrné, jak velká hodnota byla od roku 2021 vymazána. Po 452% nárůstu hodnoty na vrchol z listopadu 2021 ve výši 19,1 miliardy dolarů trh za necelý rok vymazal 90 % hodnoty

Tržní kapitalizace veřejných těžařů klesla od historických maxim o více než 90 %

Ačkoli nejhorší propad tržní kapitalizace veřejných těžařů a ceny hashů (výnosů těžařů z jednoho tera hashů) již proběhl, očekáváme, že tvrdé podmínky mohou trvat delší dobu a cestou vyždímat mnoho účastníků trhu. Nedávná úprava obtížnosti směrem dolů sice přinesla určitou úlevu, ta však sotva stačí mnoha těžařům, kteří si většinu svých strojů pořídili v roce 2021 a očekávali 30 000 dolarů jako svůj „nejhorší scénář“

Vrhněte se do prostředí, kde světové ceny energií a úrokové sazby prudce vzrostly, a mnoho provozů se potýká s nesmírně obtížnými podmínkami – zejména hostingová zařízení, kde společnosti slouží jako zprostředkovatelé pro zákazníky, kteří chtějí těžit bitcoiny. Slonem v místnosti pro stav těžebního průmyslu je skutečnost, že některá z největších hostingových zařízení v odvětví již zkrachovala, balancují na hraně bankrotu nebo jsou zcela bez nasaditelného hash rate pro nečinné ASIC.

Budeme pozorně sledovat hash rate a stav těžebního průmyslu v budoucnu. Ačkoli bylo toto odvětví v průběhu roku 2022 utlučeno, máme podezření, že ještě není z nejhoršího venku.

Krása bitcoinu a kapitalismu spočívá v tom, že přežijí jen silní. Bez ohledu na to se budou bloky těžit i nadále přibližně každých 10 minut.

Relevantní články z minulosti:

  • Not Your Average Recession:
  • Jak velká je bublina Everything?
  • Inflační medvědí trh znamená pro investory potíže
  • Krach dluhopisového trhu pokračuje: Kde jsou kupci „bezrizikových“ státních dluhů?
  • Dluhové krize na rozvíjejících se trzích
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}