Podobné články

Paradox Ponziho schématu Bitcoin

„Ponziho schéma“ se stalo synonymem pro nejrůznější finanční podvody a peněžní machinace. Když rychlý šestiměsíční kolaps vymazal v roce 2022 z tržní kapitalizace kryptoměn 2

Veřejní těžaři bitcoinů v roce 2022 prodělali 14 miliard dolarů, ale je tu býčí perspektiva

Těžaři se nadále potýkají s problémy na medvědím trhu, protože cena bitcoinu se nachází 70 % pod svými rekordními hodnotami. Ale naděje je věčná.“

Veřejné těžební společnosti vstupují do posledního čtvrtletí roku 2022 potlučené a pošramocené po devíti měsících brutality medvědího trhu. Podle údajů společnosti YCharts klesla na konci třetího čtvrtletí celková tržní hodnota všech těžebních společností kótovaných na burze v USA od začátku roku o více než 14 miliard dolarů. Zda konec roku nabídne těmto společnostem oddech, je velmi otevřenou otázkou, neboť se zdá, že protivítr makroekonomických otřesů tváří v tvář historické inflaci a bojujícím centrálním bankéřům, kteří zoufale hledají rychlé finanční řešení, neustává. Tento článek přináší přehled klesajícího trendu cen akcií veřejných těžebních společností na počátku posledního čtvrtletí roku.

2022 Mining Market Recap

Podle údajů společnosti YCharts připadá více než polovina z celkových 14 miliard dolarů vymazaných z tržních hodnot veřejných těžebních společností na pouhých pět společností: Níže uvedený sloupcový graf znázorňuje změnu celkové tržní kapitalizace jednotlivých společností od začátku 1. čtvrtletí do konce 3. čtvrtletí letošního roku.

V letošním roce bylo z tržní hodnoty veřejných těžebních společností bitcoinů vymazáno 14 miliard USD

Ve srovnání se samotným bitcoinem jsou ztráty, které utrpěly veřejné těžební společnosti, malé. Podle údajů společnosti TradingView se od 1. ledna celková tržní hodnota bitcoinu propadla z 900 miliard dolarů na méně než 400 miliard dolarů na konci září.

Čtenáři by měli vědět, že tyto grafy ukazují pouze veřejné těžební společnosti, které se obchodují na amerických trzích, konkrétně na Nasdaqu, jednom z nejlikvidnějších a nejaktivněji obchodovaných trhů na světě. Výrazné ztráty však utrpěly i další poměrně významné veřejné společnosti na neamerických trzích, včetně společností Northern Data a Cathedra

Případné budoucí cenové potíže těžebních společností zcela závisí na ceně bitcoinu. Akcie těžebních společností jsou stále úzce korelovány s cenou bitcoinu, jak tento autor poznamenal v předchozím článku pro Bitcoin Magazine, a nadále vykazují horší výkonnost. Níže uvedený čárový graf vizualizuje ceny akcií všech těžebních společností zahrnutých do předchozího sloupcového grafu oceněných v bitcoinech od začátku roku

Ceny akcií veřejných těžebních společností oceněných v bitcoinech od začátku roku

Býčí naděje pramení věčně

Přestože se již jedná o jeden z nejdelších a nejtvrdších medvědích trhů v historii bitcoinu – zejména pro těžaře, protože obtížnost stále stoupá do nových výšin, zatímco cena stále klesá – stále existuje naděje pro veřejný těžební sektor v dlouhodobém horizontu.

Za prvé, dokud bude bitcoin býčí, budou mít těžařské společnosti bitcoinu také světlou budoucnost navzdory občasným obdobím medvědích tržních podmínek. I když některé těžební společnosti zkrachují, na jejich místo nastoupí jiné.

Za druhé, i tradiční finanční analytici vidí v těžebním sektoru potenciál, přičemž někteří analytici podle serveru CoinDesk volají po „velkém růstu“ mezi veřejnými těžaři a jiní chválí „fantastické“ základy některých těžařů. A tyto fundamenty se – u mnoha společností – nadále zlepšují. Jen v září například společnost CleanSpark získala 36 megawattů v Georgii, Aspen Creek získala 8 milionů dolarů na rozšíření své solární těžby, Rhodium plánuje vstoupit na burzu a těžební veterán Jihan Wu založil fond v hodnotě 250 milionů dolarů pro problémová těžební aktiva. Těžební sektor není zdaleka mrtvý.

Příležitost z nezralosti

V mnoha ohledech představovalo posledních několik let vůbec první tržní cyklus pro významnou část těžebního trhu a během prvního kola vzestupů a pádů trhu se nikdy nic nedaří. Dojde ke ztrátám, ocenění prudce klesne a některé společnosti se zcela zhroutí.

Z období nezralosti trhu se však vždy vynoří vítězové. A nevyzrálost veřejného důlního trhu je snadno pozorovatelná. Například cena každé těžební akcie se stále pohybuje téměř v souladu s bitcoinem, přestože jednotlivé společnosti mají obrovské rozdíly v provozních strategiích, nesplacených dluzích, počtu strojů v provozu a dalších parametrech. To ukazuje, že trh se více zajímá o cenu bitcoinu než o základy společnosti. Tato nezralost však také znamená, že existuje obrovský potenciál pro růst a zrání. Pokud to není dostatečný důvod k tomu, abyste se stali býky, co se týče těžby, tak už nic.“

Tento příspěvek napsal jako host Zack Voell. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}