Podobné články

Vláda USA označuje soukromí bitcoinů za „zločinné“

V dalším nešťastném vývoji událostí pro každého, kdo doufá, že jeho právo na soukromí bude chráněno tak, jak je zaručeno Ústavou USA, Deklarací lidských práv OSN nebo platnými státními a federálními zákony, americká vláda tvrdí, že zveřejnění proprietárních informací o heuristice Chainalysis v případu USA vs. USA. Sterlingov by „ohrozila četná vyšetřování orgánů činných v trestním řízení a ovlivnila účinnost nástrojů pro vysledování trestné činnosti“ tím, že by umožnila vývoj „kriminálních protiopatření proti analýze blockchainu.“

Přísaha, kterou skládá každý zaměstnanec americké vlády při svém prvním nástupu do funkce, zní takto: „Slavnostně přísahám, že budu podporovat a hájit Ústavu Spojených států amerických proti všem nepřátelům, zahraničním i domácím; že jí budu věrný a oddaný; že tento závazek přijímám svobodně, bez jakýchkoli duševních výhrad nebo úmyslu vyhnout se mu, a že budu dobře a věrně plnit povinnosti úřadu, do kterého právě nastupuji. K tomu mi dopomáhej Bůh.“

Tato přísaha je zřejmě použitelná pouze do té doby, dokud slouží vládním záměrům USA. Při pokusu o zachování ochranného příkazu, který by zapečetil zveřejnění heuristických informací Chainalysis, vláda USA v podstatě tvrdila, že právo na soukromí při transakcích v blockchainu neexistuje. V nově zveřejněných soudních dokumentech vláda USA definuje software vyvinutý k ochraně soukromí jednotlivců v oblasti financí na blockchainu, jako jsou například coinjoiny, jako „protichůdný“ a tvrdí, že zveřejnění tréninkových metod a technik Chainalysis nese důvodné očekávání, že umožní „obcházení zákona“

Bohužel není jasné, na které zákony se vláda USA odvolává. Argument, že by zveřejnění umožnilo “ zločincům, organizacím obchodujícím s drogami a teroristům“ obcházet orgány činné v trestním řízení, nelze vznést v dobré víře, protože podle vlastní zprávy o kryptokriminalitě společnosti Chainalysis za rok 2023 leží celkový objem transakcí nezákonné činnosti na pouhých 0,24 %.

Stejně jako byl raný internet údajně využíván pouze ke kriminalitě, podíl každodenního obchodování na blockchainu se s rostoucím přijetím Bitcoinu zvyšuje. Nelze tedy tvrdit, že vývoj softwaru chránícího soukromí je v jakémkoli smyslu slova protichůdný, s výjimkou obchodního modelu společnosti Chainalysis a sledovací agendy amerického zpravodajského komplexu, který do společnosti Chainalysis v roce 2020 investoval 1,67 milionu USD a v roce 2021 dalších 1,64 milionu USD prostřednictvím fondu rizikového kapitálu Ústřední zpravodajské služby In-Q-Tel.

Dokud nelze vývoj a používání softwaru na ochranu soukromí, jako je PGP, E2EE nebo VPN, považovat za trestný čin podle prvního a čtvrtého dodatku, nelze ani vývoj a používání softwaru zaměřeného na ochranu finančního soukromí v Bitcoinech. Zdá se však, že ústavní rámce nebrání vládě USA předkládat prohlášení, která přímo podkopávají právo lidí na ochranu před neoprávněným sledováním.

Klasifikace opatření proti sledování blockchainu jako trestného činu je jen dalším krokem, který vláda USA v posledních letech podniká směrem k úplnému sledování komunikace občanů USA. V roce 2015 Kongres odhlasoval prodloužení platnosti zákona Patriot Act prostřednictvím zákona USA Freedom Act, který nadále umožňuje hromadný sběr telekomunikačních dat prostřednictvím poskytovatelů telekomunikačních služeb, a navrhovaného zákona EARN IT Act, který by v podstatě zakázal end-to-end šifrování.

Zatím jediný pokus o obcházení zákona v reakci americké vlády na minutový příkaz lze nalézt v její vlastní argumentaci

Jedná se o příspěvek, který jako host napsal L0la L33tz. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}