Podobné články

Vnitřní hodnota bitcoinu, proč dává bitcoin smysl

Proč lze věřit, že má bitcoin stále budoucnost:

3. 1                  Bitcoin jako uchovatel hodnoty

Začnu trochu že široka. Světový monetární systém je postaven na důvěře lidí v to, že peníze, které mají na bankovních účtech opravdu mají a že jsou likvidní. Tato důvěra ale není ničím opodstatněná. Banky drží přibližně jen asi 6% všech aktiv (tedy hotových peněz). Vše ostatní jsou jen deriváty peněz. Abych to upřesnil, peníze, které máte v bance, mají v zásadě jen některé vlastnosti původních peněz. Jejich hodnota není na nic vázána. Řeknete si, „no a, však to tak už 50 let funguje“. Ano funguje jako takový zajímavý experiment. Podobná situace byla již několikrát v minulosti dosti tvrdě potrestána.

No ano, centrální banky pumpují do ekonomiky další a další peníze, které je následně za drobné půjčují svým klientům. Napadlo vás někdy, jak je možné, že banky dávají hypotéky s úroky pod 2%, když je inflace 3%? V oběhu je stále více a více kapitálu, je nekonečné množství dolarů, které je možné natisknout. Říká se tomu kvantitativní uvolňování. Česká národní banka má v plánu něco podobného. Důvod proč se snaží půjčovat v dluhopisech v českých Korunách má svůj důvod. Spojené státy si půjčují ve své vlastní měně, kterou si sami tisknou. To je ostatně důvod, proč i přes obrovský dluh spojených států nemohou nikdy zkrachovat.

Akciové trhy jsou napumpované penězi až k prasknutí. Některé garážové firmy mají tržní kapitalizaci ve stovkách milionů dolarů. Co se stane se všemi těmi penězi, až ta přefouknutá bublina splaskne? Kam se posunou všechny ty „peníze“. A co se stane s něčím, čeho je moc? Ztratí to hodnotu. V řeči ekonomie se tomu říká hyperinflace. V tu chvíli peníze ztrácí všechny své atributy, co by univerzální prostředek výměny (nikdo je nechce držet), zúčtovací jednotky (hodnoty se dynamicky mění) a uchovatele hodnoty (domnívám se, že tuto vlastnost nemají ani nyní).

Ale jak je to s bitcoinem? No ten se prostě nedá natisknout, že se dá těžit? Ano dá, ale přesně víme, kolik se ho vytěží, přibložně každé 4 roky se rychlost těžby o polovinu zpomaluje. To je taky důvod, proč některé velké a progresivní firmy ukládají svá aktiva do Bitcoinu, proč se stejně chovají některé progresivní důchodové fondy. Ano bitcoin je digitální zlato. Další kryptoměny jako Etereum, Cardano, Solana atd., snad digitální stříbro. Je to způsob, jak se chránit před inflací. Jedno pokládám za jisté. Pokud klasické peníze ztratí hodnotu, bude stále potřeba něčím a nějak platit a já věřím, že uchovatelem hodnoty bude Bitcoin a platidlem několik alternativních měn, protože mají všechny atributy peněz.

3.2       Bitcoin cyklicky roste již 12 let

Vždy když se Bitcoin vyhoupne nad určitou hranici, dozvídáme se, že se jedná o bublinu, která splaskne a ano je tomu skutečně tak. Skutečně po vzestupu hodnoty BTC dochází vždy k pádu, to se stává s většinou investic. Nicméně, pokud spadne hodnota BTC např. o 30 % po vzestupu o 300 %, všude se dočtete o tom, že je BTC mrtvý a nedává smysl, že brutálně padá. To jsou samozřejmě nesmysly. Nominální hodnota byla vždy překonána. No ano, po každé bublině přichází korekce, ale pokud jste kdykoli investovali do BTC vaše investice se zhodnotila, pokud jste ovšem při první korekci neprodali. Osobně si nemyslím, že se v budoucnu bude jednat o tisíciprocentní zhodnocení, nicméně svou hodnotu neztratí nikdy a jako uchovatel hodnoty tu s námi bude další staletí. Hodnota může a jistě bude dál kolísat, ale nakonec se vždy posune výš, než byla při předchozí sezóně.

bitcoin, crypto-currency, currency

3.3       Bitcoin vám žádná vláda nezabaví

I kdyby se stalo cokoli, vrátila se například nějaká totalita, nebo přišla nějaká peněžní reforma, na váš bitcoin a některé další kryptoměny nikdo nemůže. Žádná vláda nemá moc Bitcoin zastavit, nebo rozbít BTC sít. Bez znalosti privátního klíče k vaší BTC peněžence, se k vašim Bitcoinům nikdo nedostane, žádná vláda, policie, nebo kdokoli jiný. V zásadě se jedná o nejvýkonnější superpočítač na světě, jehož výkon roste a bylo by možné jej překonat jen pomocí kvantového počítače, který ovšem pro tento účel neexistuje a je otázka, kdy existovat bude. Ovšem, s vývojem roste i výpočetní výkon těžebních strojů, tedy je otázka, kdo by byl rychlejší. Ano vlády můžou bitcoin zakázat, můžou ho poškodit a krátkodobě snížit jeho hodnotu. To jistě možné je a téměř jistě se to stane, ale zničí to bitcoin. Nezničí z dlouhodobého hlediska ho to naopak posílí.

3.4       Bitcoin je a bude vzácný

Přesně víme, kolik BTC bude vytěženo, víme i za jak dlouho i to, že přibližně každé 4 roky se bitcoinu těží o polovinu méně. To znamená, že jeho vzácnost se bude zvyšovat. K těžbě kryptoměn a Bitcoinu zvlášť je potřeba mnoho elektrické energie a ta je velmi drahá. Hodnota kryptoměny tak nestojí na vodě. Bitcoin prostě jen tak nenatisknete.

Vnitřní hodnota bircoinu je tak daleko větší než vnitřní hodnota kterékoli jiné měny.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}