Podobné články

Vzdělávání v bitcoinech může změnit svět

Název společnosti: Mi Primer Bitcoin Zakladatel: John Dennehy Datum založení: srpen 2021 Místo sídla: Salvador Objem bitcoinů držených v pokladně: Přibližně 0.5 BTC Počet zaměstnanců:

#FreeSamourai

Samourai Wallet Samourai Wallet od začátku poskytuje transparentní služby. Poskytli svůj kód plně otevřený a vysvětlili každou veřejnou službu, kterou provozovali. To vše dělali veřejně,

Výuka Bitcoinu pro nováčky v patnácti minutách

Zde jsou základní fakta, která je třeba sdělit nováčkům, když se chtějí dozvědět něco o Bitcoinu.

Jedná se o názorový úvodník Marka Maraie, autora knihy „Rainmaking Made Simple“, a Holly Youngové, budovatelky v portugalské bitcoinové komunitě.

Všichni jsme to zažili. Jste na společenské akci a přijde k vám kamarád, známý nebo příbuzný a řekne: „Ty jsi se zajímal o Bitcoin, že?“ Víte, že máte jen krátkou dobu jejich pozornosti na to, abyste jim poskytli přehled a vzbudili jejich zájem. Jak jim tedy srozumitelně přiblížit tak složité a mnohotvárné téma?

Zde je několik nápadů, ze kterých si můžete vybrat, až se příště ocitnete v takové situaci!

Centralizace je nepřítelem vlastnictví

Jakákoli měna, která je centralizovaná, vám může být odebrána dvěma způsoby. Lze to udělat přímo, prostým stržením z vašeho bankovního účtu, jako se to stalo v Řecku, když lidé přišli o 20 % toho, co měli na účtu, kvůli vládnímu střihu v letech 2015 a 16, nebo tím, že vám omezí přístup k vašemu vlastnímu majetku, jak to právě ukázala Amerika a Velká Británie, které to udělaly ruským korporacím nebo jednotlivcům během současné krize ve vztazích kolem Ukrajiny. Za druhé, protože všechny naše fiat měny jsou centralizované, lze to provést prostřednictvím inflace – vláda jednoduše vytiskne více peněz, což znamená, že cokoli máte na svém bankovním účtu, ztratí svou hodnotu – což vás také účinně připraví o kupní sílu.

Bitcoin je nový druh digitálních peněz, které nikdy nebude emitovat ani kontrolovat žádná korporace nebo vláda. Je to nová forma peněz, která se nepodobá ničemu, co jsme kdy viděli, a je pojistkou 21. století proti inflaci a tištění peněz centrálními bankami. Na rozdíl od amerického dolaru se jedná o prokazatelně vzácné digitální aktivum, které je kryté hradbou šifrované energie reálného světa. Tyto mince dosáhly parity s americkým dolarem před deseti lety a nyní mají hodnotu 20 000krát vyšší než dolar.

Protože je vzácná a zároveň zcela decentralizovaná, je deflační a nikdo vám ji nemůže vzít, pokud ji uchováváte v úložišti, které není připojeno k internetu.

Co je Bitcoin?

Pojem bitcoin může ve skutečnosti znamenat dvě věci: bitcoin – aktivum (v současnosti má hodnotu 20 000krát vyšší než USD) a bitcoin – síť, která roste rychleji než internet nebo Facebook či Amazon. Bitcoin jako aktivum se pohybuje po digitálních kolejnicích (sdílená distribuovaná účetní kniha, kde se uchovává záznam o všech bitcoinových transakcích), které jsou decentralizované na desítky tisíc zařízení a počítačů. Toto digitální aktivum je spořicí technologií 21. století, která využívá vojenské šifrování a umožňuje ukládat hodnotu a bohatství na chytrém telefonu nebo hardwarovém zařízení zvaném peněženka.

Umožňuje těm, kteří si ji koupí, uchovávat plody své práce (neboli životní sílu) a bohatství pomocí softwaru, matematiky a energie, které je téměř nemožné přímo nebo nepřímo (prostřednictvím inflace) ukrást Jakmile se naučíte jazyk bitcoinu, uvědomíte si, že každý, kdo drží státem vydanou měnu (což jsme my všichni), sleduje, jak jeho bohatství taje jako kostka ledu na slunci, protože hodnota fiat měny se nafukuje, a při měření s bitcoinem hyperinfluje. Každý, komu záleží na tom, aby si své bohatství udržel i do budoucna ( a to bychom měli být my všichni, zejména ti z nás, kteří mají děti a hodlají jim zanechat dědictví), se musí probudit a ucítit vůni kávy. Fiatové měny rychle ztrácejí svou hodnotu, a přestože je Bitcoin stále volatilní, vše nasvědčuje tomu, že si svou hodnotu dlouhodobě udrží.

Bitcoinová síť nebyla nikdy hacknuta

za 13 let. Síť bitcoinu je pevná jako skála.

Jak funguje bitcoin v kostce

Bitcoin funguje na blockchainu. Jak název napovídá, blockchain se skládá z bloků. Pokaždé, když je potvrzen nový blok, je přidán do blockchainu. Bloky Bitcoinu potvrzují počítače známé jako těžaři a pokaždé, když těžař vyřeší matematický problém, který blok potvrdí, dostane odměnu v nových Bitcoinech, což je proces zapsaný v původním kódu Bitcoinu. To vyžaduje mnoho energie a je to systém, který udržuje blockchain Bitcoinu v bezpečí.

Těžba bitcoinů je energeticky náročný proces, který jednak vytváří nové mince, jednak udržuje záznam všech transakcí provedených v bitcoinové síti od jejího vzniku. Těžaři bitcoinů odebírají energii z reálného světa (stranded a renewable) a přeměňují ji na peněžní energii, která přežije i vaše vnoučata. Čím více energie těžaři bitcoinů spotřebují, tím je síť bezpečnější a nenabouratelnější.

Protokol má pevný plán dodávek, který vydává do sítě 6,25 mincí přibližně každých 10 minut. V roce 2024 se vydávání zásob sníží na polovinu, tedy na 3,125 mince každých 10 minut.

Každá transakce s bitcoiny se zaznamená do dalšího bloku. Jakmile je tento blok potvrzen a přidán do blockchainu, nemůže být nikdy smazán.“

Kdo používá Bitcoin?

Bitcoin používá stále více jednotlivců. Odhaduje se, že v první polovině roku 2021 rostl počet lidí používajících Bitcoin o necelých 165 za minutu („How Fast Is Bitcoin Growing?“). To je hodně lidí a velký růst.“

Bitcoin je první a jediné digitální aktivum, které národní stát označil za zákonné platidlo. Bitcoin je prvním a jediným aktivem v historii, které společnost Microstrategy, společnost zabývající se zpravodajským softwarem, zařadila mezi primární pokladní rezervy.

Zde je vyjádření jejího generálního ředitele Michaela Saylora:

„Převedli jsme naši rozvahu ze znehodnocujícího se aktiva na zhodnocující se aktivum. Máme tedy dva podniky. Jedním je podnikání v oblasti podnikového softwaru a druhým je podnikání v oblasti digitálních nemovitostí. Proč jsme to tedy udělali? Z defenzivního hlediska, nechci přijít o peníze nebo zničit hodnotu společnosti. Bohatství se ničí. Druhá fáze je oportunistická, mohli jsme koupit kvalitní nemovitosti. Digitální majetek je lepší než analogový majetek. Fáze tři je strategická. Je dobré koupit kybernetický Manhattan dříve, než se sem přestěhují všichni ostatní. Pokud se bitcoin zhodnocuje o 100 % ročně a já si mohu půjčit fiat za 5 %, pak je moje arbitráž 95 %. Proč bych to NEMĚL udělat?“

V tisku se o bitcoinu píše hodně negativně

Když se podíváme do historie, jen málokdy se stalo, že by byl král sesazen z trůnu nováčkem, aniž by se trochu popral. Fiatový bankovní systém je králem téměř od svého vynálezu Medicejskými. Nehodlá odejít v tichosti. Fiat systém si mohl diktovat podmínky a jeho zaměstnanci z toho masivně profitovali. Tedy dokud se neobjevil Bitcoin, začínající král Artuš, který navzdory všemu vytáhl meč z kamene. A to se centrálním bankám a vládám líbí? Nelíbí.

Je to hlavní důvod, proč centrální bankéři útočí na bitcoin a šíří o něm nepravdy.

Jaké jsou to lži? Není ničím podložený. Plýtvá energií. Je volatilní. Ovládají ho miliardáři. Nemá žádné praktické využití. Používají ji především zločinci a teroristé. Je to Ponziho schéma.

Nesmysl. Bitcoin má potenciál narušit současný status quo – proto je tak očerňován těmi, kdo v současnosti drží mikrofon.

Můžete si koupit zlomek bitcoinu

Jistě, většina z nás nemá 20 000 dolarů, které by se jen tak povalovaly a za které by si mohla koupit celý bitcoin. Jeden Bitcoin se dělí na sto milionů Satoshů – což znamená, že pokud budete chtít, můžete do Bitcoinu investovat 10 dolarů jako počáteční investici.

„Bitcoin je naší mírovou zbraní proti krádeži času řízené centrálními bankami.“ – Ross Stevens

„Bitcoin je měna pro lidi podporovaná lidmi.“ – Sylvain Laurel

Tento příspěvek napsali Mark Maraia a Holly Young. Vyjádřené názory jsou výhradně jejich vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}