Podobné články

Golf a Bitcoin: Největší hry

„Golf je klamně jednoduchý a nekonečně složitý, uspokojuje duši a frustruje intelekt. Je zároveň obohacující i šílený – a je to bezpochyby nejlepší hra, jakou

Vznikající modulární ekosystém bitcoinu

Co je to vlastně modularita?

Modularita je výsledkem zajímavého experimentu, který se odehrává v Ethereu jako reakce na špatné škálovací vlastnosti blockchainu. Aby vývojáři toto úzké hrdlo vyřešili, přistoupili k radikálnímu řešení, a to k dražbě klíčových funkcí hlavního řetězce na… jiné blockchainy.

Tato modulární transformace, soustředěná kolem technologie rollup, zcela nově definovala způsob, jakým jsou produkty a služby vytvářeny na platformě Ethereum. Rozdělení každého prvku zásobníku umožňuje navrhovat různé architektury podle případů použití. To pochopitelně vedlo k rozšíření… blockchainů.

Nedělám si legraci. Na prodeji blockchainů zase všichni strašně zbohatli.

Každý nový konsensuální protokol sice nabízí nové a zajímavé možnosti škálování, ale zároveň přináší podivný problém s koordinací. Pokud se uživatelé rozptýlí v různých sítích, jak se zefektivní ekonomika? Jak můžeme všechny v tomto rozptýlení synchronizovat? Možná ještě jeden… blockchain?

Je to želva až na dno.

Tato fragmentace ekosystému má několik zjevných důsledků. Za prvé, uživatelé jsou odděleni a uvězněni mezi zprostředkovateli. Rollupy mají sice přesvědčivé vlastnosti pro minimalizaci důvěry, ale neefektivita vzniklá přenosem do těchto systémů a z nich vytváří pro uživatele nepřiměřené náklady. Vystavuje je také rizikovějším možnostem, jako jsou mosty a centralizované služby.

Pro vývojáře vytváří absence interoperability mezi platformami třecí plochy a podporuje spíše konkurenční než spolupracující prostředí. Každý druhý den je vytvořen nový protokol, o který musí nové i stávající týmy soupeřit s další kopií stejných aplikací. V mnoha případech se týmy rozhodují „vsadit samy na sebe“ a oddělit se do vlastního ekosystému (čti: blockchainu). Je zásadní zdůraznit přitažlivost tohoto modelu, který umožňuje přizpůsobení a optimalizaci různorodých komponent pro každou aplikaci. Tato flexibilní architektura dává komukoli možnost přispívat svými jedinečnými rámci a inspirovat se novými návrhy. Možnosti jsou nekonečné!

Tyto pobídky bohužel vedly k roztříštěnosti síťového efektu. Pokud nic z toho, co je postaveno, do sebe nezapadá, uživatelé se budou konsolidovat směrem k pouhé hrstce konkurenčních sítí. V důsledku toho se hospodářská činnost soustředí do menšího počtu povolených systémů.

Tato značka modularity přivedla lidi dál od cíle, i když by neměla. Používání různých rozhraní pro interakci s konsensuálním protokolem je naprosto správná myšlenka. Strategie Etherea se však ukazuje jako problematická; interoperabilitu považuje spíše za volitelný prvek než za základní princip návrhu. Dokud se bude Ethereum snažit o škálovatelnost pomocí násobení blockchainů, bude debata přetrvávat a poskytovat konkurentům dostatek příležitostí, jak těchto rozporů využít a podpořit neshody. Rozděl a panuj.

Příležitost Bitcoinu

U Bitcoinu se objevuje jiná architektura, která upřednostňuje zásadně odlišný design. S využitím Lightningu jako páteře interoperability se vývojáři pomalu sbližují s technologickým stackem, který je mnohem bližší peer-to-peer modelu Bitcoinu.

Namísto snahy o replikaci globálních sdílených stavů se protokoly jako Cashu nebo Fedimint optimalizují pro lokální interakce bez oprávnění. Finanční služby mohou být nyní nasazeny v různých ekonomických centrech a zůstat propojeny prostřednictvím sítě Lightning Network.

Poskytovatelé likvidity, atomové mosty a mincovny ecash. Nová finanční síť, všichni sdílejí stejnou vrstvu vypořádání.

Příchod Nostra poskytuje sociální abstrakci, která to vše spojuje. Sociální síť založená na podobných principech jako Bitcoin poskytuje jednoduchý soubor pravidel navržených tak, aby maximalizovala interoperabilitu. Tím, že se Nostr vyhýbá normativnímu popisu funkcí, které umožňuje, rozpoutává kambrijskou explozi otevřených inovací.

V současné době začínají různé projekty zkoumat způsoby, jak usnadnit obchodování s Bitcoinem tím, že z Nostru udělají nativní součást uživatelského prostředí Bitcoinu. Infrastruktura veřejných klíčů, která je základem protokolu, se přirozeně hodí pro peněženky a další platební aplikace a umožňuje jim vzájemně komunikovat a bezpečně si vyměňovat zprávy. Tato komunikační vrstva může propojit uživatele s ostatními a různými službami zpřístupněnými prostřednictvím sítě. Standardy, jako je Nostr Wallet Connect, vytvářejí nové možnosti pro propojení bitcoinových aplikací s rostoucím ekosystémem Nostr.

Případová studie

Projekty jako Mutiny dokonale ztělesňují rozdíly v této modulární vizi Bitcoinu. Uživatelé se mohou současně připojit ke službám, jako jsou Nostr Relays, federace Fedimint a poskytovatelé služeb Lightning (LSP). Každá z nich poskytuje přístup k rostoucímu počtu funkcí a aplikací. Pomocí Nostr jako vyhledávací služby máme možnost využít naši sociální síť k identifikaci a nativnímu přístupu k aplikacím a službám schváleným našimi kolegy. Tato síť důvěry představuje zajímavou alternativu k tzv. systémům bez důvěry. Účastníci se mohou začít spoléhat na tržní pobídky a zapojit se do efektivnějších výměn, které nejsou zatíženy kompromisy vyžadovanými u decentralizovanějších systémů

Nakonec vzniknou tržiště pro poskytovatele likvidity, mincovny ecash, věřitele a koordinátory coinjoin, kteří budou inzerovat své služby prostřednictvím Nostr. Decentralizované projekty objednávkových knih Civkit by se mohly bezproblémově integrovat s Mutiny a umožnit uživatelům zapojit se do peer-to-peer obchodů. Každá integrace je navržena na základě účasti bez povolení, aby si uživatelé mohli zachovat plnou suverenitu nad svými interakcemi.

Platformy vs. protokoly

Modulární příběh bitcoinu není bez rizika. Základní části skládačky, jako jsou LSP, zahrnují značné kapitálové požadavky, které vytvoří úspory z rozsahu mezi konkurenčními poskytovateli. Růstu mincoven ecash mohou bránit obavy z regulace a podvody operátorů. Nostr relay již projevily centralizační tendence a zůstává nejasné, jak se bude vyvíjet topologie sítě.

Úspěch tohoto přístupu závisí na volitelnosti trhu a je nezbytné, aby překážky vstupu do těchto podniků zůstaly nízké. Za tímto účelem se vyvíjí řada různých snah. Například několik společností Lightning v současné době spolupracuje na specifikaci, která by umožnila libovolným účastníkům trhu zavést vlastní LSP.

Je pravděpodobně příliš brzy na to, aby bylo možné předpovídat, jak se některá z těchto architektur a protokolů bude vyvíjet. Vzhledem k tomu, že se oba světy nadále střetávají, je pravděpodobné, že rollupy si v ekosystému Bitcoinu najdou své místo. Aplikačně specifické návrhy, jako jsou rollupy na burze nebo zkCoins, nevyžadují globální stav a možná by mohly být vytvořeny tak, aby byly interoperabilní s Lightningem.

Napětí mezi oběma metodami poněkud připomíná počátky internetu. Komerční zájem může upřednostňovat platformy, které jim umožní zachytit části síťového efektu za účelem jeho zpeněžení. Může trvat déle, než se otevřenější protokoly bez oprávnění skutečně prosadí. Internet poskytuje varovný příklad, pokud jde o konsolidaci služeb a aplikací do uzavřených zahrad. Doufejme, že se současná cesta vývoje Bitcoinu vyřeší do budoucnosti, která upřednostní interoperabilitu a přístup bez povolení před finančními silami.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}