Podobné články

Zlatí brouci to stále nechápou: Bitcoinová účetní kniha z něj dělá lepší úložiště hodnoty

Hodnoty mnoha zlatých brouků se překrývají s Bitcoinem, ale odmítají BTC, aniž by pochopili nadřazenost jeho digitální účetní knihy.

Toto je názorový editorial Luka Grooma, stavebního inženýra, studenta JD-MBA a spolupracovníka pro strategii na částečný úvazek ve společnosti Marathon Digital Holdings.

V posledních několika letech se Jordan Peterson potápí do králičí nory zdravých peněz a pro mě je radost to zpovzdálí sledovat. Mnoho hodnot, které zastává, se shoduje s hodnotami, které podporuje Bitcoin, jako je osobní odpovědnost a hledání pravdy, takže bylo jen otázkou času, kdy se začne zajímat o Bitcoin.

V posledních letech hovořil se Saefideanem Ammousem a Robertem Breedlovem a i jako člověk, který není Bitcoinerem jako takovým, zaujal publikum na konferenci o Bitcoinu v Miami v roce 2022. Nedávný rozhovor s Royem Sebagem se také příjemně poslouchal, i když pro mě ilustroval potřebu diskutovat o rozdílech mezi zlatem a bitcoinem, a to nejen o jejich vlastnostech jako peněžních jednotek, ale také o vlastnostech jejich účetních knih.“

Aby bylo jasno, zlatí brouci, jako je Sebag a Peter Schiff, sdílejí s bitcoinisty mnoho názorů. Vážím si jich i jejich práce. Problémy a řešení, kterými se gold bugs i bitcoináři zabývají, se v mnohém překrývají. O argumentech pro bitcoin jako nadřazenou zúčtovací jednotku se však již dlouze diskutovalo.

Skutečnost, že zlato má jiné hmotné využití, není pro globální peníze relevantní

Sebag a Schiff tvrdí, že zlato má hodnotu částečně proto, že má jiné využití, například v součástkách mobilních telefonů a v zubním lékařství, zatímco bitcoin žádné jiné využití nemá. To je pravda, nicméně si nejsem jistý, jak je to relevantní.

Proč potřebujeme, aby naše peníze měly i jiné vlastnosti než jen to, že jsou penězi? Kde je to napsáno? Kdyby zmizela peněžní přirážka ke zlatu a zlato by se používalo pouze ke svým dalším hmatatelným účelům, jeho cena by se naprosto zhroutila. Navíc pokud by se zlato stalo globální zúčtovací jednotkou, jak chtějí gold bugs, zlato by se kvůli omezením nákladů používalo k jiným než peněžním účelům ještě méně. Jeho peněžní prémie by se zvýšila, čímž by se oslabil jejich vlastní argument o tom, že má jiné hodnotné využití.

Stačí, aby peněžní jednotka měla dobré peněžní vlastnosti a dobře spolupracovala s účetní knihou. Jak vyplývá z obecně uznávaných vlastností peněz, ideální peněžní jednotka by měla být přenosná, trvanlivá, přijatelná, vzácná, zaměnitelná, dělitelná a odolná proti padělání

Source: Author

Jako jednotka se bitcoin ve všech těchto vlastnostech, s výjimkou přijatelnosti, zlatu vyrovná nebo ho předčí. (Tržní kapitalizace zlata je stále zhruba dvacetkrát vyšší než tržní kapitalizace bitcoinu, což znamená, že zlato je stále více přijímáno) Mluvit o jednotkách je však jen zlomek rozhovoru. Musíme se také podívat na účetní knihu.

Účetní kniha Bitcoinu je lepší

Naše moderní společnost vyžaduje k transakcím s penězi používání účetních knih. Přesun fyzických dolarů nebo fyzického zlata po světě je prostě příliš nákladný, nebezpečný a logisticky náročný. Místo toho se spoléháme na účetní knihy společností vydávajících kreditní karty, bank a centrálních bank, které usnadňují „pohyb“ peněz. Celý náš systém, s výjimkou relativně malého množství existujících fyzických dolarů, je systémem peněz založených výhradně na účetních knihách.

Protože se účetní knihy staly v moderním obchodě nezbytnými a protože nikdo neobhajuje návrat ke společnosti, v níž se veškerý obchod uskutečňuje výhradně osobní výměnou peněz, musíme se při analýze měnových systémů zabývat nejen jednotkami na našich účetních knihách, ale také účetními knihami samotnými. Právě vlastnosti bitcoinu jako účetní knihy z něj dělají mnohem lepší peněžní systém než cokoli existujícího.

Pokud bychom se měli zamyslet nad vlastnostmi, které tvoří ideální účetní knihu, byly by to: spolehlivá, nenapadnutelná, ověřitelná, globální, dostupná, důvěryhodná a schopná zajistit rychlé konečné vypořádání. Zatímco vlastnosti zdravých peněz zlata oproti vlastnostem bitcoinu byly relativně blízké, když jsme uvažovali o jednotkách stojících za účetní knihou, při porovnání samotných účetních knih je bitcoin mnohem lepší

Source: Author

Z pohledu měnových jednotek se bitcoináři a zlatí brouci shodují, že systém založený na zlatě by mohl podpořit měnovou odpovědnost a omezit inflaci. Zlatí brouci však neposkytli žádné převažující návrhy na zlepšení systému dolarové účetní knihy USA. Tento současný systém je chybný v tom, že je pro jednotlivce neověřitelný, nepřístupný pro přímou interakci jednotlivců a pomalu zpracovává konečné vypořádání. V čem by byla zlatá účetní kniha lepší?

Zlatokopové navíc nepředložili žádný smysluplný návrh, jak se vyhnout problémům znehodnocování, které jsou po staletí konstantní

Experiment s účetní knihou založenou na zlatě jsme již provedli v průběhu posledních 800 let. Rod Medicejských zpopularizoval bankovnictví založené na účetní knize podložené zlatem v Itálii a v celé Evropě již ve 12. a 13. století. Evropané v podstatě používali účetní knihy k „převodu“ svého zlata na velké vzdálenosti. Lidé a vlády pokračovali v používání systému překrývajících se účetních knih podložených zlatem po celá staletí a v každé z těchto zemí došlo ke zkažení účetních knih, selhání jejich měny nebo znehodnocení zlata. Jaké mechanismy tedy zlatí brouci navrhují, aby se v budoucnu zabránilo korupci a znehodnocení účetní knihy založené na zlatě? Žádný jsem neslyšel.

Bitcoin je krásný v tom, že poskytuje elegantní řešení jak jednotky, tak účetní knihy. Jednotka poskytuje všechny vlastnosti zdravých peněz a účetní kniha je spolehlivá, nenapadnutelná, ověřitelná, globální, dostupná, poskytuje rychlé konečné vypořádání a je důvěryhodná. Jednotlivec může osobně komunikovat s účetní knihou a zajistit ověřené konečné vypořádání po celém světě během několika minut na účetní knize, která nevyžaduje důvěryhodného zprostředkovatele.

Mám velký respekt ke zlatým broukům, a dokonce sám vlastním skromné množství zlata. S tímto respektem žádám Petersona, Sebaga, Schiffa a další zlaté brouky, aby při porovnávání měnových systémů analyzovali jak jednotku, tak účetní knihu, a pak dospěli k vlastním závěrům.

Toto je hostující příspěvek Luka Grooma. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}