Podobné články

Zlepšení soukromí bitcoinů pomocí tichých plateb

Sdílením tajemství mezi příjemcem a odesílatelem a následným skenováním blockchainu Bitcoinu pro transakci získají uživatelé díky novému návrhu více soukromí.

Níže je uveden přímý výňatek z Marty’s Bent Issue #1214: „Silent payments.“ Přihlaste se k odběru newsletteru zde.

První tichá platební transakce na Signetu, bitcoinovém testnetu
prostřednictvím Rubena Somsena

Zde je zajímavý návrh od Rubena Somsena, který by pomohl zvýšit soukromí příjemců bitcoinů: Tiché platby. Somsenův návrh vychází z konceptů, jako je BIP47, který umožňuje jednotlivcům vytvářet opakovaně použitelné platební kódy, které mohou ostatní upravovat a vytvářet tak jedinečné veřejné adresy, o nichž ví pouze odesílatel a příjemce. To umožňuje příjemci přijímat bitcoiny soukromějším způsobem ve srovnání s odhalením xpub nebo prostým opakovaným použitím jediné adresy pro přijímání plateb.

BIP47 zavádí kompromis v podobě zvýšené spotřeby dat, protože opakovaně použitelné adresy, které umožňuje, jsou vytvářeny zařazením zpráv OP_RETURN, které vyžadují více dat než průměrná bitcoinová transakce. U tichých plateb je kompromis, který BIP47 zavádí v podobě dodatečných dat spojených s vytvořením platebního kódu pomocí OP_RETURN, eliminován a nahrazen zvýšením požadavků na skenování softwaru peněženky. Chápu to tak, že odesílatelé vezmou veřejnou adresu tiché platby poskytnutou příjemcem, použijí soukromý klíč vstupu (UTXO), který budou používat k odeslání bitcoinů příjemci, k vytvoření nové veřejné adresy vlastněné příjemcem a odešlou bitcoiny na tuto adresu. Příjemce pak prohledá blockchain pro vstupy a použije data spojená s jeho adresou pro tiché platby, aby zjistil, kde byly platby přijaty.“

Jedná se o zajímavý kompromis, protože pokud by byl přijat ve prospěch řešení, jako jsou ta, která umožňuje BIP47, snížil by dlouhodobou datovou zátěž těch, kteří provozují plné uzly, ale vyžaduje od těch, kteří vytvářejí software peněženek, aby zajistili, že jejich produkty jsou kompatibilní s designovým schématem tichých plateb. Nepochybně se jedná o těžký úkol, ale možná by stálo za to pokusit se o implementaci napříč těmito softwarovými peněženkami. To by poskytlo větší užitečnost pro ty, kteří chtějí přijímat Bitcoin platby s lepšími zárukami soukromí a méně interaktivity s řetězcem. Vzpomeňte si na disidenty žijící v utlačovatelských režimech, kteří potřebují přijímat platby co nejsnadněji a v soukromí.

Na začátku dnešního dne někdo inicioval první tichou platební transakci na Signetu, bitcoinovém testnetu. O tom se můžete přesvědčit zde. O vývoji tichých plateb vás budeme průběžně informovat

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}