Podobné články

Duplexní demokracie

Tento článek je uveden v časopise Bitcoin Magazine’s „The Primary Issue“. Klikněte zde a získejte roční předplatné časopisu Bitcoin.“ „Každé volby jsou jakýmsi předaukčním prodejem

Posmrtná zpráva o spuštění lodi Ocean Launch

No, řekněme, že spuštění Oceánu ze společenského hlediska nebylo nijak hladké. Rozhodnutí odfiltrovat transakce provádějící nápisy mělo být jasně sděleno v den spuštění, místo toho

Zpomalení růstu a dolarová demoliční koule

Červnové údaje za Spojené státy a eurozónu ukazují, že hospodářský pokles probíhá a že to nejhorší teprve přijde. Co to znamená pro bitcoin?

Níže je uveden výňatek z nedávného vydání Bitcoin Magazine Pro, Bitcoin Magazine prémiového zpravodaje o trzích. Chcete-li být mezi prvními, kdo obdrží tyto postřehy a další on-chain analýzy trhu s bitcoiny přímo do své e-mailové schránky, předplaťte si je nyní.

Zpomalení růstu až ekonomická kontrakce

V dnešním vydání přinášíme široký přehled neustále se měnícího globálního makroekonomického prostředí a na závěr se věnujeme jeho dopadům na bitcoin.

„Tempo hospodářského růstu v USA v červnu prudce zpomalilo a zhoršující se výhledové ukazatele vytvářejí předpoklady pro pokles ekonomiky ve třetím čtvrtletí.“ – Chris Williamson, hlavní podnikový ekonom společnosti S&P Global Market Intelligence

Údaje z průzkumu PMI (index nákupních manažerů), které se měří napříč novými prodejními objednávkami, vstupními náklady, zaměstnaností, objemem nevyřízených zakázek a podnikatelskou důvěrou, fungují jako aktuální a předstihový ukazatel pro hodnocení ekonomického zdraví. Nejnovější hodnota indexu PMI dnes ráno dosáhla mimořádně špatných 52 bodů, což je pod očekáváním 56 bodů. Zpomalení ve zpracovatelském průmyslu lze přičíst prudkému nárůstu nákladů na energie a komodity v době, kdy se rekordním tempem zvyšují sazby

Index nákupních manažerů v USA 2014-současnost

Údaje ukazují první pokles nových zakázek od července 2020, nejprudší tempo poklesu nových exportních zakázek od června 2020, zpomalení inflace cen vstupů, zpomalení růstu zaměstnanosti a nejnižší podnikatelskou důvěru od srovnatelných údajů z roku 2012. A to nejen ve Spojených státech. Domácnosti ve Spojeném království a eurozóně se také potýkají s tíhou inflace a pravděpodobně budeme svědky toho, že se to bude i nadále projevovat jako zásah do zisků i růstu, jakmile se hospodářský cyklus přehoupne.

Dollar Short Squeeze

Tato dynamika, která je ještě umocněna obrovským množstvím dolarového dluhu, který existuje mimo domácí ekonomiku Spojených států (díky statusu dolaru jako světové rezervní měny), je důvodem, proč zpomalení globální ekonomiky a posilování dolaru (vůči ostatním měnám) jdou ruku v ruce

Graf DXY ukazuje posilování dolaru

Tato dynamika (posilující dolar) je umocněna zpomalením ekonomické aktivity ve Spojených státech, které je částečně způsobeno jak rostoucí cenou energií, tak zpřísněním měnové politiky, k němuž dochází v důsledku reakce Federálního rezervního systému na inflační tlaky.

Potenciální bod obratu

Počáteční známky budoucího snižování sazeb a obratu v měnovém zpřísňování by byly tím, kde bychom očekávali, že bitcoin opět překoná své výkony. Očekáváme, že to bude způsobeno tím, že si trh uvědomí, že v režimu fiat měny neexistuje alternativa k neustálé měnové expanzi a že atributy absolutně nedostatkového měnového aktiva jsou dlouhodobě mimořádně žádoucí. Stejně tak očekáváme, že dolar bude vůči finančním aktivům nadále posilovat, dokud nedojde k obratu v politice a opětovnému uvolnění měnové politiky.

Vztah k bitcoinu

S tím, jak se hospodářský cyklus obrací, riziková aktiva (samozřejmě včetně bitcoinu) dostávají zabrat. Zatímco akcie a dluhopisy podléhají klesajícímu ocenění v důsledku rostoucích diskontních sazeb, bitcoin nemá žádné peněžní toky ani dividendy, proč se chová podobně?

Ačkoli korelace v žádném případě neznamená příčinnou souvislost, ukázalo se, že zpomalování ekonomiky a pokles růstu pěkně korelují s cykly monetizace bitcoinu. I když existuje spousta exogenních faktorů, tento vztah, zejména s růstem velikosti a likvidity bitcoinu, nepovažujeme za falešný. Zvyšující se podnikatelská aktivita a hospodářský růst znamenají více peněz v kapsách spotřebitelů, což znamená větší toky na finanční trhy, přičemž rodící se bitcoin získává z toků nejvíce díky své předchozí (a současné) velikosti a profilu likvidity.

Závěrečná poznámka

Nejnovější údaje, na které jsme upozornili výše, dále ilustrují, proč to nejhorší teprve přijde. Některá data ukazují, že se dnes nacházíme v počátcích globální recese, zatímco jiná data ukazují na prodlouženou recesi, která je hned za rohem

Ačkoli bitcoin vnímáme jako příjemce následků, není imunní vůči makroekonomickým obchodním a růstovým cyklům, které se před námi otáčejí a které ještě zdaleka neskončily. S tržní kapitalizací na úrovni pouhého zlomku celkového světového bohatství se pohybuje s širšími cykly stejně jako jakákoli jiná aktiva. To nás spolu s mnoha dalšími důvody, které jsme uvedli, vede k přesvědčení, že dno ještě nenastalo.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}