Podobné články

Duplexní demokracie

Tento článek je uveden v časopise Bitcoin Magazine’s „The Primary Issue“. Klikněte zde a získejte roční předplatné časopisu Bitcoin.“ „Každé volby jsou jakýmsi předaukčním prodejem

Posmrtná zpráva o spuštění lodi Ocean Launch

No, řekněme, že spuštění Oceánu ze společenského hlediska nebylo nijak hladké. Rozhodnutí odfiltrovat transakce provádějící nápisy mělo být jasně sděleno v den spuštění, místo toho

Jak moje těžební firma Bitcoin přežívá kryptografickou zimu, znovu

Jedná se o názorový článek Sergej Gerasymovyče, generálního ředitele a spoluzakladatele společnosti EZ Blockchain, která se zabývá těžbou bitcoinů a zaměřuje se na využití promarněné a nedostatečně využité energie.

Už jsme tu byli. Pro mou společnost, která vyrábí kontejnery pro těžbu bitcoinů, je to již druhá „kryptozima.“

V tomto článku se s vámi podělím o příběh, jak naše společnost zabývající se těžbou bitcoinů přežila první kryptozimu a nyní přežívá druhou (a také o probíhající světovou energetickou krizi), a o to, co si myslíme, že se stane s energetikou a těžebním odvětvím kryptoměn v budoucnosti.

Naše první kryptozima

Naše společnost byla spuštěna v prvním čtvrtletí roku 2017 jako hostingové řešení datového centra s posláním přinášet těžařům bitcoinů ty nejlepší technologie

V době hrozícího krachu kryptoměn jsme utrpěli dominový efekt a zahájili rozsáhlé propouštění. Byli jsme však ještě mladí, takže naše společnost neměla co ztratit. Měli jsme jen pět zaměstnanců a museli jsme se naučit přežít, hlavně řízením nákladů a úsporným provozem.“

Přežili jsme druhou kryptozimu

Do druhé kryptozimy jsme dorazili jako jeden z největších světových výrobců kontejnerů na těžbu bitcoinů (každý týden jsme vyrobili 10 kontejnerů). Byli jsme jedním z průkopníků ve využívání energie z odpadního spáleného plynu pro těžbu bitcoinů a měli jsme vybudováno 10 zařízení na těžbu kryptoměn v osmi státech a Kanadě, která pracovala s více než 200 megawatty (MWs) energie.

Rok 2022 však patřil pro nás i celé odvětví těžby bitcoinů k nejnáročnějším. Vyznačoval se klesajícími cenami bitcoinů a rostoucími náklady na energie, které ovlivnila energetická krize vyvolaná válkou na Ukrajině. Mnoho těžařských společností vyhlásilo bankrot a ty, které přežily, musely přehodnotit svou činnost.“

Některým společnostem se podařilo přežít v celoroční kryptozimě, která pravděpodobně ještě neskončila, rekordní obtížnost těžby a zcela zamrzlé financování. Na základě svých šestiletých zkušeností s vedením společnosti provozující bitcoinovou infrastrukturu mohu sdílet několik řešení, která, jak doufám, pomohou ostatním nebo nabídnou náhled na to, jak odolná může těžba bitcoinů být. To by nemělo být považováno za všelék na poklesy trhu nebo manažerské rady, ale prostě to, co jsem se naučil sám.

Nejprve jsme zavolali našim dodavatelům energie

Býčí série posledních několika let ukázala, že těžaři bitcoinů dávají přednost získání těžařů před zajištěním vztahů s energetickými společnostmi

My se však domníváme, že upřednostnění zajištění energie a celé infrastruktury za ní je zásadní. V loňském roce nás o tom poučily bankroty těžebních společností. Otevřená komunikace s dodavateli energie o realistických očekáváních vždy pomůže načrtnout jasný plán, jak zajistit bezpečný a včasný přísun energie.

Existuje více důvodů, proč jsou energetické společnosti motivovány prodávat energii těžařským společnostem, které se zabývají těžbou bitcoinů: Zaprvé, z každé prodané kilowatthodiny (kWh) mají zisk. Poskytování dalších pobídek dodavateli elektřiny, jako je flexibilita zatížení, faktor vysoké kapacity a řízené zvyšování zatížení, však pomáhá budovat pevnější základy mezi integrálními partnery v odvětví těžby bitcoinů. Z mých zkušeností vyplývá, že dodavatelé elektřiny se na těžaře bitcoinů nedívají jinak než na ostatní odběratele elektřiny, pokud jsou účty placeny včas.

Když nás postihla energetická krize, první, co jsme udělali, bylo, že jsme zavolali našim partnerům z energetických společností a řekli jim, že všechny účty budou zaplaceny. Začali jsme běhat navíc a investovali jsme do vztahů s nimi.“

Přistupujte ke stavbě s nadhledem

Všichni víme, že účty za elektřinu často zabírají více než 90 % výdajů na těžbu. Semínko úspěšného místa pro těžbu bitcoinů je však zaseto s prvním vedením v zemi, ještě než začnou bzučet stroje.

Vývoj těžební farmy pro bitcoiny je zdlouhavá práce, která vyžaduje mnoho pohyblivých částí, aby se spojily dohromady. Obvykle se tolik soustředíme na cenu bitcoinu a obtížnost těžby, že nevěnujeme dostatek času návrhu, plánování místa a výstavbě dobře fungujícího zařízení. Tuto zásadní práci obvykle zadáváme poradenské firmě, inženýrské firmě nebo někomu jinému.

Zanedbání praktického plánování provozu ve fázi výstavby a rozvoje však může v budoucnu stát majlant. I ta nejprofesionálnější stavební firma s největší pravděpodobností ještě nezískala zkušenosti s budováním těžební farmy bitcoinů. Musí být vedena bitcoinovými nerdy, kteří vědí o běžných problémech s napájením, jako jsou problémy s přehříváním ASIC, aktualizace firmwaru atd.

Zjistili jsme, že dobře postavené zařízení na těžbu bitcoinů snižuje náklady na provoz, chlazení, údržbu a provozuschopnost na několik let. Na druhou stranu špatně navržené zařízení může vést k přestavbě letadla ve vzduchu. Nejhorší noční můrou může být, když je vše nastaveno a vy zjistíte, že něco zásadního není v pořádku. Může to být nesprávné napětí na transformátoru nebo nesprávné dimenzování kabelu pro provoz 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v týdnu s téměř 95 % faktorem zatížení, abychom jmenovali jen několik možných problémů.

Poznatky o transformátorech, rozvodnách a proudění vzduchu během vývoje pomáhají vyhnout se budoucím chybám. Tento typ zapojení je zásadnější než neustálé vyjednávání o ceně těžebního zařízení online. Z prostého obchodního hlediska je míra amortizace projektu těžební farmy více než deset let, což je relativně málo ve srovnání s mírou amortizace těžebního zařízení, která je pouze několik let. Proto necháváme těžební infrastrukturu ležet a čekáme na ASIC.

Těžba bitcoinů je maraton, nikoli sprint. Vyžadují tvrdou práci v zákulisí, než se v poolu objeví hash rate. Proto když nás zasáhla druhá kryptozima, naši klíčoví hráči společnosti si vyhrnuli rukávy a dali do toho všechno, aby zajistili, že obchodní operace budou nastaveny na úspěch.

Přemýšlejte kreativně o spotřebě energie

Omezení spalování plynu

Vzhledem k tomu, že nároky na energii a náklady na ni stále rostou, musí těžaři vertikálně integrovat výrobu energie. Musí najít nové způsoby generování příjmů, které nebudou záviset pouze na ceně hash.

Když v roce 2018 začala cena bitcoinu klesat, hledali jsme alternativní a cenově dostupnou energii, abychom se udrželi nad vodou. Zřejmou myšlenkou bylo, že k získání co nejdostupnější energie je třeba vyrábět elektřinu a eliminovat tak zprostředkovatele. Tehdy jsme si uvědomili, že s omezeným rozpočtem není možné vyrábět vodní, větrnou nebo solární energii.

Výroba elektřiny a plynu však existuje již desítky let a je poměrně jednoduchá. A co zemní plyn? Nemuseli bychom si kupovat propanbutanové nádrže, abychom mohli těžit Bitcoin. Nebylo to potřeba, když se v ropných polích ročně spálí miliardy kubických stop zemního plynu. Při těžbě ropy se ze stejného ložiska uvolňuje zemní plyn. Bohužel se plyn spaluje v plamenech kvůli nedostatku infrastruktury nebo ekonomické výhodnosti jeho zachycení. Tehdy jsem si poprvé uvědomil, že těžba bitcoinů by mohla být nástrojem, který doplní neefektivitu energetického průmyslu. Od té doby jsme začali těžit Bitcoin na zemní plyn.“

Flexibilní zátěž

Energetický sektor přechází z éry, kdy převládala fosilní paliva, do éry obnovitelných zdrojů energie. Konkrétně větrná a solární energie jsou přerušované, což zvyšuje zatížení sítě. Naším řešením nestálých dodávek bylo smíchání obnovitelné energie s elektrárnami využívajícími zemní plyn. Tyto elektrárny jsou dostatečně flexibilní na to, aby během několika minut spustily turbíny a reagovaly tak na nedostatečnou dodávku.

Ty provozy, které jsou silně závislé na energetických sítích z obnovitelných zdrojů, musí zavést program odezvy na poptávku, kdy síť motivuje uživatele ke snížení zatížení. To se stalo změnou v provozu energetických sítí. Snížením špičkové poptávky po energii snižují programy odezvy na straně poptávky potřebu výstavby nových drahých špičkových výrobních jednotek. Od zavedení Národního akčního plánu pro reakci na poptávku v roce 2010 však ještě nebylo dosaženo většího pokroku

Deset let od té doby mění pravidla hry těžba bitcoinů. Je to nejpružnější, nejefektivnější, finančně nejschůdnější a hlavně fungující řešení nestability sítě. Dokáže během několika minut expedovat obrovské množství energie, aniž by vyžadovala jakékoli dotace. Je řízena trhem, protože těžaři bitcoinů vždy hledají levnější provozní zařízení. Zajímavé je, že odvětví demand-response přitáhlo velkou pozornost, jakmile začalo správně fungovat ve velkém měřítku. Hrdinou se však stal dlouho nenáviděný „padouch“: Bitcoin.

Budoucnost

Energetické společnosti spolupracují s těžaři Bitcoinu dostatečně dlouho na to, aby pochopily, že toto odvětví tu zůstane. Je otázkou času, kdy celému energetickému průmyslu naroste dostatečně tvrdá kůže, aby jej akceptoval. Těžba bitcoinů se překlopila z pouhého spotřebitele energie do spotřebitele s výhodami. Zvítězí ty těžební společnosti, které přijmou různé těžební strategie, včetně optimalizace provozních nákladů, navázání partnerství s poskytovateli energie a nalezení způsobu, jak získat dodatečné příjmy s využitím těžby bitcoinů jako nástroje pro hospodaření s energií.

Tento cyklus půlení, který skončí za méně než rok, znamená, že získávání elektřiny a ceny energie budou pro dlouhodobý úspěch komunity těžařů bitcoinů ještě zásadnější. Vítězi příští éry těžby budou technologicky přizpůsobené společnosti s univerzálními nástroji pro zvládání krizí na mnoha úrovních, včetně technologických řešení pro aktualizaci stávajících a vývoj nových řešení.

Zimy přijdou a odejdou, Bitcoin zůstane. Otázkou je, kdo zůstane spolu s ním

Tento příspěvek napsal jako host Sergej Gerasymovič. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}